PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Česká reprezentace na Szigetu posílila. Populární Cirk La Putyka doplní mladé kapely

Česká reprezentace na Szigetu posílila. Populární Cirk La Putyka doplní mladé kapely

Úterý, 19.05.2015 / článek

 

Výrazné české zastoupení čeká letošní Sziget festival, a to ani ne počtem vystupujících, jako spíš počtem představení. Na nejlepší hudební festival Evropy (ocenění Best Major European Festival 2014 EFA), se kromě skvělých Mydy Rabycad a vítěze soutěže Jednou trefou na Sziget kapely Ghost of You chystají také famózní Cirk La Putyka, kteří odehrají na festivalu šest představení. 

Hrát na budapešťském festivalu Sziget (10-17. srpen 2015) je vždy prestižní záležitost a z ČR se to podařilo jen několika kapelám. Ve společnosti slavných jmen, jako jsou Robbie Williams, Florence The Machine, Ellie Goulding, Avicii, Foals, Kasabian, Interpol, Alt-J či Limp Bizkit zahrají talentovaní Mydy Rabycad. Ve čtvrtek 14. srpna se představí se svým novým albem Glamtronic na pódiu určené evropské scéně, Europe Stage. To brněnští Ghost of You zahrají svůj set hned jeden z prvních dnů festivalu. Pondělí a úterý se kromě hlavních scén představuje na Szigetu i Talent stage určená pro nadějné nováčky.

Nejvíce možností vidět produkci z našich luhů a hájů budou mít návštěvníci festivalu, pokud zavítají do zóny určené „novému cirkusu“. V této velmi populární části ostrovního areálu budou moci zhlédnout denně od úterý 11.sprna až do konce festivalu jedinečný soubor Cirk La Putyka.

„Budeme stavět speciální program přímo pro festival. Chceme vycházet z různých hudebních žánrů i z historie naší company. Tématy pro Sziget jsou historie hudby, česká kultura, virtuozita, ekvilibristika a fantazie,“ ohlašuje Rostislav Novák, režisér a umělecký ředitel Cirk La Putyky, prémiové představení pro Sziget a dodává podrobnosti.
„Už jsme viděli kus světa, ale na festivalu jako je Sziget jsme ještě nehráli. Letos nás čekají dva vrcholy letní sezóny, a to Fringe Festival v Edinburghu s představením Dolls a Sziget se speciálním představením. To bude připraveno pro festival takzvaně na klíč. Budu se snažit po hudební stránce reagovat na line-up Szigetu, chci čerpat také z dřívější historie hudby. Nechte se překvapit.“

Cirk La Putyka
Cirk La Putyka je nejvýznamnějším českým souborem věnující se profesionálně žánru „nový cirkus“. O jejich výjimečnosti se přesvědčil také umělecký ředitel festivalu Sziget, József Kardos, který přijel osobně na jejich pražské představení. Cirk La Putyka je držitelem mnoha odborných ocenění a je pravidelně zván na zásadní novocirkusové přehlídky v Česku i v zahraničí.

Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na žánr. Pro Cirk La Putyka je důležitá nejen profesionalita v jednotlivých divadelních a cirkusových číslech, ale i téma, příběh a sdělení.

První představení (La Putyka) bylo poprvé uvedeno v roce 2009 a od té doby soubor každý rok uvádí minimálně jednu premiéru a zúčastňuje se divadelních i (novo)cirkusových festivalů a dalších akcí v České republice i jinde ve světě, například v Číně, Austrálii, USA, Brazílii, Finsku, Belgii, Skotsku nebo Francii.

Mydy RabycadNové album Glamtronic kapely Mydy Rabycad zaujalo hudební dramaturgii Szigetu natolik, že se rozhodla kapelu pozvat k vystoupení na scéně nazvané Europe stage. Mydy Rabycad umí s jiskrou a nadšením spojit posluchače několika generací.

Mladá kapela Mydy Rabycad na svém druhém energií sršícím albu Glamtronic dokazuje, proč je pravidelným hostem velkých festivalových scén i klubových pódií doma i v zahraničí. Základní kvarteto spolu hraje od svých sedmnácti let - tehdy naprosto nová parta s jazzovým hudebním zázemím naskočila na elektroswingovou vlnu. Nic netrvá věčně, ani surfování na elektroswingu. A tak nyní po zhruba třech letech Mydy Rabycad opouští sice směle a sebevědomě svůj styl a míří na širé vody, kapele však stále zůstává arzenál, kterým si získávají posluchače všech věkových skupin: energie, radost, šarm.

Ghost of YouTřetí zástupce na festivalu Sziget bude vítěz soutěže Jednou trefou na Sziget a tou je brněnská kapela Ghost of You. O možnost hrát na srpnovém festivalu Sziget 2015 bojovaly na třech finálových koncertech kapely Vees (CZ), Fresh Out Of The Bus (SK) a Ghost of You (CZ). O vítězi rozhodovali návštěvníci v bratislavském KC Dunaj, v pražském klubu Roxy a na závěrečném večeru v brněnské Flédě. Publikum na Flédě tak bylo svědkem vyhlášení výsledků a součet hlasů ze všech tří koncertů určil vítězem „domácí“ Ghost of You.

„Je to pro nás velké překvapení a o to víc jsme nadšení. Už jen dostat se do finále pro nás byla výzva, ale tohle je pecka," glosují Ghost of You výhru.
Kapela s věkovým průměrem pod dvacet let navíc představila na finálovém koncertě svůj první oficiální videoklip, který režíroval David Mencl (videoklipy Kieslowski a další). Skladba Deerhunter je také anoncí na připravovaný podzimní debut kapely.

Co je Sziget
Sziget, největší hudební festival ve střední Evropě, probíhá v maďarské metropoli Budapešť každý rok v srpnu více než dvacet let. Jako zatím jediný festival v historii je Sziget dvojnásobným držitelem evropského ocenění EFA „Best Major Festival“ a to za ročníky 2011 a 2014, a pravidelně přiláká na krásný ostrov v srdci Budapešti téměř 400 000 fanoušků z více než 80 zemí. Obří akce poskytuje kompletní úžasný prázdninový týden se skvělými živými koncerty světových hvězd, mezinárodní komunitou a všemi turistickými atrakcemi, které město Budapešť nabízí. Program Szigetu tvoří zvučná jména těch největších umělců napříč žánry, doplněná o fantastické nehudební zážitky mnoha divadelních představení, vizuální tvorby a instalací. Tato jedinečně namíchaná směs přitahuje stále větší počet návštěvníků, a tak v roce 2014 byly poprvé vyprodané permanentky ještě před začátkem festivalu.


Vybraná jména ze zatím zveřejněného programu Szigetu 2015

Robbie Williams (10. srpna) -- Florence and the Machine (11. srpna) -- Alt-J -- Marina and the Diamonds -- Gogol Bordello -- Martin Garrix (End Show 16. sprna) – Avicii -- Alesso -- Passenger – Ellie Goulding – Kasabian -- Selah Sue -- Foals -- Interpol – Limp Bizkit -- Sigma – Nero -- Knife Party -- Goran Bregović and the Wedding and Funeral Band -- Enter Shikari -- Infected Mushroom -- Blasterjaxx – Tyler the Creator -- AWOLNATION -- Jamie Woon -- FAUVE -- Gramatik – Hollywood Undead – The Gaslight Anthem -- Jose Gonzalez -- The Subways -- Babylon Circus -- Kadebostany -- The Ting Tings -- W&W -- Leningrad – DJ Hernan Cattaneo – Laura Jones – Function – Ellen Allien – Damian Lazarus – Stadium X – Lucas & Steve – Marcel Dettmann -- Jungle -- Jaguar Skills -- Camo & Krooked, High Contrast, Fred V & Grafix, Danny Byrd and Dynamite MC -- Sander van Doorn -- Che Sudaka -- Gui Boratto -- Bassjackers -- Ella Eyre – Cro – Soja -- Julian Jordan -- Sidney Samson -- Milky Chance -- Jett Rebel -- Kensington -- Mariza -- Canzoniere Grecanico Salentino -- Apollonia -- Dixon -- Michael Mayer -- My Favorite Robot -- Beatsteaks -- Dotan -- Dropkick Murphys -- Foxes -- Future Islands -- Gentleman & The Evolution -- Halestorm -- MØ -- NERVO -- Paloma Faith -- SBTRKT -- The Maccabees -- Typhoon -- Vitalic Official live -- William Fitzsimmons -- Yellow Claw – DJ Marky.

Další jména a novinky Szigetu 2015 již v následujících týdnech!


Vstupenky a informace na www.szigetfestival.cz
 


Fotografie


Autor: i, dap -


Večer plný kapel na Cestě

V pátek 20. září od 19 hodin se v prostoru táborského CESTA, ve sklepní části zvané Subkulturák, koná koncert kapel Nikander, Nondescript, Five seconds to leave a Lusky. Nikander a Five Seconds to leave zde zahráli minulý rok na DIY festivalu a Nondescript nedávno v rámci akce Doomed. Sestavu doplní garage punkové duo Lusky z Plzně, pro které to bude na Cestě premiéra. Večer odstartují punkoví Nondescript z Milevska a pak akce přitvrdí. Five seconds to leave z Jindřichova Hradce budou hrát skladby z jejich poslední desky Nina Who Wasn't, kde pro některé bude určitě překvapením, že kapela přidala zpěv a celkově se hudebně hodně posunula. Nikander z Brna hrají metal, hardcore, sludge a hlavně hodně nahlas. Večer uzavřou Lusky a jejich garážový rock´n´roll punk.  Vstupné je 120 až 150 Kč a celé jde kapelám. Fcb ZDE. (ro)

Související články

 

 
Kultura dnes


Nikander + 5STL + Lusky + Nondescript

Hudba / koncert / stoner - metal - hardcore - punk
CESTA Tábor
20.09.2019 od 19:00 hod.

 

Nikaragua

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
20.09.2019 od 18:00 hod.

 

Otevřené mistrovství ČR v Beer pongu

Sport / Beer pong
KD Dražice
20.09.2019 - 22.09.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce