PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ohně na Jordáně


Ostatní / setkání
Město: Tábor

Datum: 06.07.2022 od 18:00 hod.

Místo: Housův mlýn

 
 

 Každý rok si státním svátkem připomínáme upálení Mistra Jana Husa, upálení, které mělo zásadní vliv na dějinné události v Čechách, přineslo husitské války a předznamenalo vývoj k německé reformaci a rozpad katolické univerzality.Rekonstrukce oslav znovu obnovuje tradici tzv. Husových ohňů na Jordáně, které se při oslavách výročí Mistra Jana Husa již od 19. století zapalovaly na voru a tlačily po hladině Jordánu jako připomenutí jeho upálení. Letos se zapálení ohňů nekoná na Jordánské nádrži, ale na Housově mlýně! Slavnost se bude konat přímo na den upálení, tzn. 6. 7. 2022, a to již po sedmé.


Zapalování ohně na Housově mlýně pojímáme jako intimní neopulentní připomínku úmrtí všech osob zahynuvších v plamenech, připomínáme si tím prostřednictvím slavného dne Jana Husa oběti všech čarodějnických procesů, živé zápalné oběti Jana Palacha, Zajíce a dalších.


Program na Housově mlýně začíná v 18:00. Těšit se můžete na šemířská vystoupení, prohlídky Filmové zbrojnice a živou kapelu. Od 19:00 se v přízemním sále uskuteční přednáška Mgr. Jakuba Smrčky, Th.D. na téma Jan Hus a revoluční husitství. Vyvrcholením večera bude zapálení Husových ohňů na Housově mlýně ve 21:30.