PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Povodně v Českých Budějovicích


Výstava / fotografická výstava
Město: České Budějovice

Datum: 01.07.2022 - 31.08.2022 od 14:00 hod.

Místo: Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice

Cena: zdarma

 
 

V letošním roce uplynulo 20 let od povodní v roce 2002. Pojďme si společně připomenout, jak to tenkrát ve městě vypadalo. V pátek 1. července 2022 od 14:00 hodin se koná na náměstí Přemysla Otakara II. slavnostní zahájení výstavy POVODNĚ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH. Autorem projektu je Milan Binder, který výstavu realizuje ve spolupráci se Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským muzeem. Výstava je na náměstí přístupná široké veřejnosti každý den až do 31. 8. 2022.

Budějovičtí se mohli po téměř padesáti letech přesvědčit v létě 2002 o ničivé síle vody. A to hned ve dvou po sobě jdoucích povodňových vlnách. Nejprve, 8. srpna, ukázala svou sílu jindy poklidná a tichá Malše. O pár dní později, 13. srpna, se k ní přidala Vltava, která s sebou nesla vodu ze Šumavy. Obě tyto řeky, nyní už hlavně Vltava, zanechávaly za sebou spoušť, zničené lidské životy i příbytky obyvatel, krušné okamžiky zažili i obyvatelé krajského města – zejména ti v Havlíčkově kolonii, Pražském sídlišti a v jiných částech města poblíž toku Vltavy.

Nyní, s odstupem dvaceti let, se můžeme díky dokumentárním záběrům podívat na město v době povodní, kterak změnilo svou tvář – lidé na lodičkách, místo silnic rozvodněné řečiště, apod. Můžeme si to připomenout díky všem, kteří tehdy dokumentovali a zachycovali děj a kteří pak nezištně poskytli své fotografie Jihočeskému muzeu.

Na dlažbě náměstí Přemysla Otakara II. najdete 21 ks speciálních samolepek 1 x 1 m a také 2 velkoformátové výstavní hranoly na kterých jsou vyobrazeny historické povodně. Dalších 11 samolepek je nalepeno na chodnících ve městě před některými budovami, aby si návštěvníci mohli zavzpomínat, jak to tam před 20 lety vypadalo.

https://www.muzeumcb.cz/program/vystavy/povodne-v-ceskych-budejovicich.html


Více o akci Povodně v Českých Budějovicích na webu akce


e-mail na pořadatele: info@milanbinder.cz