Tabook
PÁTEK 2.10.2020
12:00–18:00 Trh Pražská / Izolovaná nakladatelská tržiště Tábor
10:00–18:00 Martin Kuriš – Vyprávění obrazem / pohyblivý obraz
Jak se dělá loutka, jak zobrazit pohyb, jak jednoduše zaznamenat výraz, jak sehrát malý dialog… jednoduché prostředky mohou být velice efektní...
Lektor: Martin Kuriš
průběžná dílna / dětem
Truhlárna
Hra po městě: Safíroví ledňáčci v režii Přírodní školy dle knižní předlohy Bogdana
Trojaka
Tajná Glutamanova továrna se přesunula do Tábora! Pomozte Safírovým ledňáčkům pátrat po tom, kde se skrývá! Krasobludy vám pomohou najít cestu k tajemství!
Projděte si historický střed Tábora po stopách nové baobabí knihy - pátrací hříčka pro děti od 7 do 99 let.
informace ke hře na Tabook stánku
8:30–9:15 Dismanův rozhlasový dětský soubor – Pepito (ne)plivej! aneb On the Road
Příběh velbloudice Pepity na motivy skutečných událostí pro DRDS napsal Miloš Doležal. „Psal se rok 1945, konec května, bylo po hrozné válce a jako skauti jsme už zase mohli nosit skautské kroje a scházet se v klubovnách, což nám před tím nacisté zakázali. A tehdy jsme ji poprvé uviděli. U nás na Vysočině, v lese na mýtině. Byla krásná a mohutná. Zvědavá. Vtipná. A tvrdohlavá. Vyzvala nás na společnou cestu.“ Hraje a zpívá: Dismanův rozhlasový dětský soubor, scénář a režie: Jana Franková, scéna a kostýmy: Jakub Grec, hudba: Jakub Sejkora, texty písní: Miloš Doležal, asistent režie: Filip Svoboda. Představení je vhodné pro děti od 10 let.
divadlo / dětem
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště
9:30-12:30 Jak vyprávět svět: Naučné obrazové knihy
Seminář s Ninou Rutovou, vhodný především pro pedagogy a knihovníky. Program (dva bloky po 90 minutách): 1. výměna zkušeností účastníků dílny, 2. četba a prohlídka knih ve skupinkách 3. vzájemné seznámení s dojmy z knih, sdílení nápadů, 4. ukázky modelových lekcí a aktivit s využitím vybraných knih. (Workshop má omezenou kapacitu: 20 míst – můžete rezervovat na adrese olga.cerna@mkta.cz.)
workshop
Knihovna
10:00–11:00 Pavel Kořínek – Josef Človíček na návštěvě u Novákových
aneb Komiksové vhledy do protektorátní všednodennosti českých rodin
V prvních letech protektorátu ještě doznívalo meziválečné vzepětí českojazyčného komiksu – Josef Lada vyprávěl (poprvé naplno bublinami) Velkofilm o králíčkovi, Sekora rozvíjel Kuře Napipi i Ferdu Mravence, hoši z klubu Rychlých šípů vyráželi za dobrodružstvím a své malé příznivce těšil i Punťa. Nejen polidštěnými zvířaty a z ušlechtilého mramoru tesanými jinochy žil však český obrázkový seriál: dospělejšímu čtenářstvu se nabízely humorné příběhy ze životů mladých dam i pánů středního věku, přičemž specifickou a velmi produktivní podkategorii představovaly stripové seriály líčící všednodenní příhody z rodinných životů titulních protagonistů. Josef Človíček a jeho rodina, Jaroušek s Máničkou Novákovic i pan Kukačka, ti všichni žili své „malé životy“ na přelomu 30. a 40. let, a společně přitom pomáhali ustavovat a dále zpřesňovat žánrový typ „malé rodinné komedie“, který zůstává v českém kulturním prostoru napevno usídlen až do dnešních dnů.
schola
Baodílna
10:00–11:00 Knihomrně
Písničky, básničky, pohádka, hudební nástroje… České knihovny se loni přidaly k mezinárodnímu projektu Bookstart, který si klade za cíl přivést do knihoven děti již v miminkovském a batolecím věku. Lektorka z dobříšské knihovny pro vás připravila ukázku z programu Knihomrně pro děti a jejich rodiče. Těšte se na hraní s rytmy, melodiemi a říkadly, s různými hudebními nástroji, na pohádku i pohybové a společenské prvky.
Lektorka Romana Bodorová, Kateřina Pechová. Program trvá 30–60 minut podle počtu, věku a zájmu dětí (i jejich dospělých). Pro děti 0–4 a jejich rodiče.
čtenářské hnízdo
10:30–11:30 Divadlo Ústav úžasu – Vlk a hlad
Představení pro diváky jakéhokoli věku. Dejte vlkovi hlad a on pohne nejen světem vaší fantazie, ale také zažitým světem pohádek, který už vám nikdy nebude připadat stejný. Vše, co je v tomto představení použito, bylo nalezeno na ulicích Helsinek, obdrženo jako dar od finských přátel nebo jinak zdarma opatřeno, a proto tvůrce, Jakub Folvarčný, říká tomuto kusu punkové loutkové divadlo.
divadlo / dětem
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště
11:00–12:00 Bytové čtení s Jiřím Pelánem
Jiří Pelán čte ze svého překladu románu italské spisovatelky Anny Marie Ortesové Žalostící stehlík. Její román je magickou freskou Neapole z konce 18. století, na jejímž pozadí se odvíjejí dramatické osudy tří cestovatelů ze Severu.
bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)
11:30–12:30 Papuchalk Petr
Co je opravdové přátelství? A jaká je jeho cena? Dojemný příběh dvou kamarádů nám možná přinese odpovědi a nahlédneme i do ptačí říše. V průběhu čtenářské dílny si projdeme společně s hlavním hrdinou napínavým dobrodružstvím. Lektorka Lucie Vrtalová. Pro děti od 5 let.
čtenářské hnízdo
13:00–14:00 Kominicko-mlynářská dílna
Výtvarně-literární dílna k nové knize Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech čili Rozára a Černý Petr (to čili je tam skutečně dvakrát). Rozára a Černý Petr obývají větrný mlýn. Jak se tam dostali? A jak se jim tam vedlo? To se dozvíte v nové knížce Radka Malého z nakladatelství Běžíliška. Pod vedením ilustrátorky Evy Horské (a za účasti autora) si účastníci dílny vyrobí vlastní větrník.
dětem / dílna / nakladatelský / Běžíliška
Stan za Střelnicí
13:00–14:30 Kodex aigas – křest knihy
Sbírka autorských knih (15 let!) a podivuhodných tiskovin z ateliéru ilustrace a grafiky z pražské UMPRUM. Přednáška o nové knize (Juraj Horváth & Jan Čumlivski), skutečné prohlížení unikátních historických kousků a komentáře přímo od výjimečných autorů (AIG CREW). Omezený počet návštěvníků, výstava na stole.
schola
Baodílna
13:30–14:30 Všechny barvy počasí
Mluvíme o něm často a rádi, stýskáme si nad ním, chválíme ho, zlobíme se na něj, pečlivě sledujeme předpovědi. Počasím zkrátka všichni žijeme. A právě o tom je tahle knížka. Vysvětluje jednoduše a srozumitelně řadu přírodních jevů. Naučné, ale přesto poetické texty jsou doplněny působivými ilustracemi. Pro naše čtenářské setkání bude každé počasí to pravé! Těšte se na obrazové básně, spoustu krásných ilustrací a povídání. Lektorka Marika Zadembská. Čtenářské setkání pro malé i velké literární meteorology, pro rodiče s dětmi od 6 let, 60 minut.
čtenářské hnízdo
14:00–15:00 Petr Placák – Křesťanský zápas o českou věc (působení opata Opaska a organizace Opus Bonum v československém exilu mezi lety 1972–1989)
Laické katolické organizaci Opus bonum v čele s opatem Opaskem se podařilo zlomit „kletbu“ české malosti a „dobré dílo“ nabídla jako otevřenou platformu k diskusi pro všechny ideové proudy exilu, které měly společný zájem: obnovu Československa jako suverénní demokratické země přináležející k evropskému Západu. Opasek a spol. chápali, že základem společnosti je ochota bavit se mezi sebou, ne štěkat na sebe přes ploty, ve kterých se lidé mentálně uzavírají. Dnes je to s rozdělováním společnosti různými demagogy a populisty a s vytvářením názorových bublin na sociálních sítích znovu nanejvýš aktuální.
splendid isolation / přednáška / čtení
Sakristie – Kostel narození Panny Marie
14:00–15:00 Petra Hůlová – Zlodějka mýho táty
Z očí do očí se spisovatelkou Petrou Hůlovou o jejím novém románu. Je Miky chudinka, nebo monstrum? Zlodějka mýho táty je sociální horor. Moderuje Petr Borkovec.
z očí do očí
Jednota
14:00–15:00 Aport, Fousku!
Páníček Láďa venčí svého psa Fouska. Věří, že jeho mazlíček dokáže najít a přinést hozený klacík. Fousek ovšem nachází jiné poklady. Dílna pro úplně nejmenší čtenáře (udrží pozornost aspoň 15 minut, už neokusují knihy, umějí držet tužku). Chceš pejska? Vyrob si ho a poslechni si, co může páníčky při venčení psích mazlíčků potkat. Čtení krátkého veršovaného příběhu. Výroba papírového pejska (děti vystřihnou jednotlivé komponenty psího těla, nakombinují je, spojí je, psa vybarví, dotvoří, pojmenují a představí ho ostatním).
nakladatelský / 65. pole / dílna / dětem
Stan za Střelnicí
14:15–15:00 Jiří Dvořák – Slunečnice aneb Rukověť malého zahradníka
Jak se jedno malé semínko, spadlé od zobáčku nenechavého ptáčka, promění v nádhernou velkou slunečnici? Jak se ta vysoká květina dostala na zahradu, odkud pochází, jak a proč klíčí, kde se jí daří? Jak dlouho roste, co potřebuje k životu, proč se otáčí za světlem, k čemu je užitečná...? Co vlastně obnáší být zahradníkem? Kdy, co a proč sázet, co se vlastně děje, když rostlina roste, co je pro ni dobré, koho od ní odhánět, jak ji hnojit? S Agátou, Maxem a babičkou se čtenáři této knížky stanou zahradníky vlastně jen tak mimochodem. A přitom se dozvědí různá tajemství, zvláštnosti, příběhy a recepty na malé pokusy, které jim pomohou pochopit svět rostlin zase o trochu víc. Něco o barvách a vůních, o ptácích, broucích, o vodě, hlíně, hnoji, růstu, genech, spánku a probouzení, koloběhu, slunečních hodinách... A někdy si jen tak mimochodem ještě přečtou malou krásnou báseň. To, když se věci nedají popsat jen tak. Tak jak to u Jiřího Dvořáka bývá.
setkání s autorem
Knihovna
14:15–15:30 Jiří Dědeček – Pravil párek okurce
Velmi improvizované hraní písniček pro děti a čtení z knížek Huňatá čuňata, O princezně Hryzeldě a Pravil párek okurce, v nichž tvůrčí dvojice J. Dědeček – A. Žabková přichází s koňskou dávkou laskavého absurdního humoru ve slovech i obrazech.
dětem / nakladatelský / Limonádový Joe
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště
14:30–15:00 Markéta Kinterová – Oči široce otevřené pro město / Eyes Wide Open for City
Spektákl městské džungle, který zatím není nutno odsekávat mačetou, nám pozvolna nasazuje smyšlené selektivní brýle a mnohým i reálná sluchátka na uši. Právě průvodcovská sluchátka budou pro účastníky procházky její nedílnou součástí, abychom se společně zaměřili na zostřené vidění města a na to, jak k nám vizuálně promlouvá. Provádí vizuální umělkyně a pedagožka FAMU Markéta Kinterová v návaznosti na svou autorskou knihu Kam oči, tam hlava, věnovanou vizuálnímu zahlcení ve veřejném prostoru.
procházka / intervence / nakladatelský / NAMU
sraz: Střelnice, trasa k Hotelu Palcát a zpět
15:00–15:45 Výprava s Rufusem zálesákem
Setkání s autorem knihy Rufus Zálesák Davidem Dolenským. Rufus bydlí ve městě, ale jeho kostkovaná košile voní jehličím, kouřem táboráků a ostružinovým čajem. I když je to moderní zálesák, dává přednost křesadlu před zapalovačem a jeho vousatou bradu často zdobí zahnutá fajfka. Je to skvělý průvodce, který ví, kde hledat nejčistší studánku, k čemu se hodí březová kůra a také z kterého lišejníku se dělá nejlepší zálesácká polévka…
setkání s autorem
Knihovna
15:00–16:30 Splendid isolation v epoše renesance
Petrarkovo „otium“ a Montaignova věž. Jiří Pelán a Václav Jamek diskutují o myšlení a postojích renesančních umělců u příležitosti vydání knihy Václav Černý – Jiří Pelán, Italská renesanční literatura.
splendid isolation / debata
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub
15:30–16:30 Jefferson
Jeffersson je mladý muž, který rád čte, má rád návštěvy u svého holiče, ale ještě raději má holičovu dceru. Co rád nemá, je nepohodlí, dobrodružství, násilí. Když se ale jednoho dne zaplete do kriminálního případu, nezbude mu než se stát dobrodruhem a také trochu hrdinou. Pomůžete Jeffersonovi vypátrat viníky? Lektorka Edita Vaníčková Makosová. Pro děti a mládež od 10 let.
čtenářské hnízdo
15:30–16:30 Jiří Dvořák, Klára Zahrádková – Slunečnice
Povídání (nejen o slunečnicích). Hledání jmen pro známé i neznámé rostliny. Hledání rostlin pro známá i neznámá jména. Výtvarná dílna, čtení, jazykové hříčky.
dílna / dětem / SČKN
Zahrada Cesta
15:30–16:30 Tereza Límanová – Mitchell
Čtení ze čtvrté, ještě nevydané knihy Josepha Mitchella .„Pravidelně a z důvodu, který neznám a znát nechci, tak vždycky poté, co strávím na jednom z těch hřbitovů asi tak hodinu a dívám se na ozdobené náhrobní kameny a čtu tamní nápisy a zkoumám divokou květenu a děsím králíky v pleveli a zamýšlím se nad vlastním koncem a koncem nás všech, má duše pookřeje, náhle jsem šťastný...“
bytové čtení / plody letošního roku
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)
15:45–16:30 David Böhm – A jako Antarktida / Pohled z druhé strany
Nejméně známý světadíl, který lidé objevili až jako poslední. Prázdný kontinent, který patří všem a kde můžeme žít s méně věcmi, než máme doma. Antarktida dnes klade znepokojivé otázky, jestli se víc mění svět okolo nás, nebo náš pohled na něj.
setkání s autorem
Knihovna
16:00–17:00 Ana Pego: Plasticus maritimus invazivní druh
Když byla portugalská bioložka Ana Pêgo malá, nehrávala si na dvorku, ale skoro vždycky na pláži. Chodívala na procházky, pozorovala příliv a odliv a sbírala zkameněliny.
Postupem času si uvědomila, že se v písku čím dál častěji objevuje nový druh: plast.
Ana chtěla varovat před jeho dopady na život na planetě, a tak se rozhodla tento druh sbírat a pojmenovat ho. Nazvala ho Plasticus maritimus a následně se stal středem jejího zájmu. Vytvořila projekt, jehož cílem bylo zvýšit povědomí o uvážlivějším používání plastů. Tato kniha obsahuje množství informací o vztahu mezi plastem a oceány. Najdete v ní také průvodce, který radí jak se připravit na výlety, a snaží se čtenáře motivovat ke změně.
Plasticus maritimus je umělý, invazivní, kontaminující druh s dlouhou životností, a tak si zaslouží, aby jeho dny byly sečteny!
nakladatelský program / vernisáž
Hatumoa tatoo studio
16:30–17:15 Ivana Pecháčková – Jonáš a velryba
Už jste se někdy ocitli zcela sami a nevěděli, co bude dál… přijde vás někdo vysvobodit, anebo se musíte spolehnout sami na sebe? Jak asi bylo Jonášovi, když ho v moři spolkla velká ryba a on netušil, co se s ním stane dál, se dozvíte z biblické edice manamana. Příběhy starozákonní edice vydané ve 22 knížkách jsou ilustrovány každá jiným umělcem z nejmladší generace výtvarníků, mnohdy ještě studentů, a jsou doplněny sadou úkolů, které vám pomohou orientovat se ve Starém zákoně. K vybraným třem knihám – Jonáš, David a Goliáš, Šalamoun králem – představí jejich autorka soubor úkolů a témat k uvedení do kontextu, k porozumění, k zamyšlení a tvořivému hledání.
setkání s autorem
Knihovna
16:30–17:30 Jaroslav Čechura – Krizový management barokní ekonomiky?
Dvojice monografií (Krizový management barokní ekonomiky? Panství Třeboň a Hluboká nad Vltavou za prvních Schwarzenberků (1660–1720) a Neklidné 17. století – jihočeský venkov v proměnách válečného věku se zabývá jedním z důležitých témat starších českých dějin – domnělými či skutečnými změnami, které přinesla bitva na Bílé hoře a třicetiletá válka. Oproti tradičním představám o zásadním zhoršení sociálních podmínek na českém venkově prokazují obě monografie na základě podrobného analytického studia velkých majetkových komplexů v jižních Čechách skutečný stav věci. Nejednou deklarovaná přísnost vrchnosti měla své meze. Šlechtic byl nejenom pánem, ale i „otcem“ svých poddaných, kterým poskytoval v případě ohrožení pomoc a ochranu – například při nedostatku obilí. Monografie vedou k závěru, že starý a neustále oživovaný model tzv. druhého nevolnictví je překonané badatelské klišé.
nakladatelský / Karolinum / přednáška
Divadlo Oskara Nedbala – DON klub
16:30–17:30 Dismanův rozhlasový dětský soubor – Pepito (ne)plivej! aneb On the Road
Příběh velbloudice Pepity na motivy skutečných událostí pro DRDS napsal Miloš Doležal. „Psal se rok 1945, konec května, bylo po hrozné válce a jako skauti jsme už zase mohli nosit skautské kroje a scházet se v klubovnách, což nám před tím nacisté zakázali. A tehdy jsme ji poprvé uviděli. U nás na Vysočině, v lese na mýtině. Byla krásná a mohutná. Zvědavá. Vtipná. A tvrdohlavá. Vyzvala nás na společnou cestu.“ Hraje a zpívá: Dismanův rozhlasový dětský soubor, scénář a režie: Jana Franková, scéna a kostýmy: Jakub Grec, hudba: Jakub Sejkora, texty písní: Miloš Doležal, asistent režie: Filip Svoboda. Představení je vhodné pro děti od 10 let.
Po skončení divadla následuje krátké představení knihy Pepito neplivej vydané Podmelechovským spolkem a autogramiáda Miloše Doležala, výtvarníka Jakuba Grece a grafika Luboše Drtiny
divadlo / dětem
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště
16:30–18:00 Beatrice Landovská – Nikdy není pozdě na šťastné dětství (v rozhovoru s Petrem Placákem)
Vzpomínky na dětství strávené ve společnosti bohémských rodičů jsou jedinečné hned z několika důvodů: přesně zachycují realitu sedmdesátých let, s vervou a břitkým humorem, ale také s citem pro velký, téměř románový oblouk prokreslují rodinné a generační vztahy, a vyprávějí tak vlastně mimochodem a přitom živě a spontánně peripetie druhé poloviny československého dvacátého století.
z očí do očí
Jednota
16:30–18:00 Alternatívny sprievodca provinčnými miestami: Bizarný Východ
Hudobník, performer a publicista, vystupujúci pod menom Samčo, brat dážďoviek pozýva na komentovanú obrazovú prechádzku najzastrčenejšími a najbizarnejšími miestami východného Slovenska.
Krásne hory a uprostred nich rozpadávajúce se nemecké banské mestečká, rural decay a vidiecky industriál, skanzeny socializmu natreté "na ružovo", slovensko-ukrajinský Berlín uprostred rozdelený hranicou, skrachované veľkoplošné impérium Mikuláša Varehu, eurofondový barbie-urbanizmus, vysokokvalitný urban exploration priamo v centrách okresných miest, špecifické miestne postavičky, scény a folklóry.
performance
Baodílna
16:30–18:00 Komiks vérité
Deváté umění pod vlivem módního kultu autentičnosti začíná čím dál víc čelit faktům a obracet pozornost k lidem z masa a kostí. Nové číslo Plavu je věnováno francouzskému bande dessinée-vérité. Obsahuje ukázky biografických a autobiografických děl, které sice vycházejí ze skutečných událostí, deníků, historických studií a dobového tisku, ale obvykle se neobejdou bez prvků fikce. Páteční podvečerní pořad v Baodílně nabídne kromě představení čísla také diskusi o komiksech faktu s Pavlem Kořínkem a inscenaci Alfredovy Kavárny Panika v režii Vojtěcha Bárty.
nakladatelský / Plav / francouzský komiks / debata
Obývák
17:00–18:30 Dora Kaprálová
Dora Kaprálová je v Berlíně žijící prozaička, publicistka a dokumentaristka, dcera básníka Zeno Kaprála. Ve svých textech i dokumentární tvorbě ohledává svět, ve kterém se realita sesouvá k tomu podstatnému, co ji polidšťuje: k intimitě sdělení a k poezii všednosti. Dlouhodobě se zabývá českou literaturou.
z očí do očí
Obývák – Salon
17:30–18:30 Elsa Aids – Přípravy na všechno
Básník Elsa Aids čte z připravované prózy. „Rád bych prožil nějaký příběh, ale nakonec zaujímám takový pohled na svět, jaký se naskytne. Dneska je omezený, plný mimoběžných vzpomínek. Ráno jsem nakoupil v Žabce a tím se můj kontakt s okolím uzavřel.“
nakladatelský / Fra / prázdná místa / čtení
Parking u Jordánu
17:45–19:45 Splendid observation
(deníky a jiné záznamy diaries & other records)
Vernisáž výstavy a čtení z deníků za přítomnosti autorů.
vernisáž / splendid isolation
Galerie U Radnice
18:00–19:30 Tomáš Míka alias Mořic Klein – Básníci, kteří učí
Při ámosovských rozhovorech, při kterých se pořád dokola opakovala otázka, jaké byly moje učitelské vzory, co nejvíce ovlivnilo způsob, jakým učím, jsem si uvědomil, že nejzásadněji můj přístup k učení nejspíš určovala a určuje moje zkušenost s poezií, se čtením i psaním poezie. Že zkušenost s poezií zásadně proměňuje úhel mého pohledu na svět, že bezděčně a nepřímo asi tento úhel pohledu svým studentům předávám či přibližuji a že možná právě poezií proměněné vnímání světa studenty oslovuje. Zajímalo mě, zda a případně jak se zkušenost s poezií projevuje i v práci dalších autorů, kteří učí. Proto jsem si pozval básníky Víta Slívu z Biskupského gymnázia v Brně, Milana Děžinského, který učí na jazykové škole v Roudnici nad Labem, a Jakuba Nykose Ouhrabku z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci na společné autorské čtení, při kterém se otázkou po vztahu poezie a učení budeme také zabývat.
čtení / Komenský
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu
18:30–20:00 Tereza Límanová – Mizející New York a jeho figurky očima Josepha Mitchella
Joseph Mitchell (1908–1996) je významný americký spisovatel, který se nejvíce proslavil texty vydávanými ve čtyřicátých a padesátých letech v prestižním americkém literárním časopise New Yorker. Proslul především jako zakladatel literárního žánru „feature story“. Legendární reportér, ke kterému s obdivem vzhlížejí všechny novinářské generace. Jeho texty se zabývají zapomenutými a přehlíženými místy v New Yorku. Mitchell nejen mytologizuje město s jeho typickými postavičkami z okraje a odkrývá jeho ducha podle dickensovské tradice, ale objevuje především nový způsob, jak postavy popsat. Jeho figurky mají široký záběr – od příběhu o jedné z posledních cirkusových Vousatých dam, Lady Olze, přes životní osudy cikánského krále New Yorku, Šilhavého Johnnyho, až po bohémského pábitele Joea Goulda, bezdomovce, který celý život píše „orální historii“, knihu „delší než bible“...
přednáška/ Mitchell / splendid isolation
Baodílna
18:45–20:00 Nakladatelská večeře
Obývák
19:00–20:00 Lucy Fricke – Dcery
Michaela Škultéty a Tereza Semotamová čtou z knihy Dcery německé spisovatelky Lucy Fricke. Přátelství je někdy víc než láska a smrt číhá za každým rohem.
bytové čtení / nakladatelský / Akropolis
(kapacita 15 osob, pro rezervaci pište na tel. 777 119 838 a čekejte na potvrzení a adresu)
19:00–20:30 Alice Koubová – Netragické myšlení a performativní filozofie
Filozofové většinou netrpí nedostatkem samoty. Umí si volit nezvyklé životní styly, nebojí se být „asociální“ a zaujmout odstup od světa, izolace pro mnohé z nich představuje potřebný předpoklad kritické reflexe a tvorby. Pro filozofy je často mnohem složitější připustit, jak moc jsou do světa zapleteni, jak moc jsou tělesně, emočně, diskurzivně, behaviorálně a institučně součástí světa, jak opakují stereotypy, které vyvracejí, jak bojují o moc, kterou pohrdají, jak performují sebe samé, zatímco tvrdí, že objektivně myslí. O tom, z jakého místa je nutné myslet, aby myšlení nepropadlo pouze fascinaci sebou samým a ze splendid isolation nevytvořilo místo imploze, zhroucení se do sebe samého, pojednává kniha Alice Koubové Myslet z druhého místa. K otázce performativní filosofie. Jejím hlavním tématem jsou obrysy netragického, ludického myšlení, které otevírá prostor pro aardigkeit („vtip“ situace) a netriviální podobu využití performance ve filozofii.
přednáška / nakladatelský / NAMU / prázdná místa
Truhlárna
19:00–20:00 Katastr
koncert
Cesta
20:00–22:00 Romské autorky čtou texty z karantény
Nakladatelství romské literatury Kher představí prozaické pásmo textů, které vznikly v průběhu karantény v rámci jeho literární výzvy. Ta měla v neobvyklé situaci zapůsobit jako ventil a zároveň povzbuzení. Společným jmenovatelem povídek romských autorek Květoslavy Podhradské, Nikoly Beljajevové, Věry Duždové Horváthové a Márii Hušové je samota a izolace; každá ji však pojímá svým specifickým způsobem, s notnou dávkou vhledu i nadhledu a překvapivě rovněž humoru.
čtení / splendid isolation
Jednota
21:00–22:00 Předávání cen a malá, zcela poklidná oslava atd.
Předávání cen Miroslava Šaška a oslava letošních laureátů.
sláva
Divadlo Oskara Nedbala – jeviště
21:00–22:00 Jakub Řehák – Obyvatelé
Básník a esejista Jakub Řehák představuje novou sbírku a – spolu s Petrem Borkovcem – skládá poctu básníku Petru Královi (básně, texty z pozůstalosti, výroky). Básnická sbírka Obyvatelé je zalidněna přízraky, které se pohybují po ulicích současného města. S autorem prožijeme pouliční nepokoje, drobné denní katastrofy, tajemnou invazi, noční filmové natáčení v parku, zemětřesení, lásku i mnoho dalšího. Projdeme tajným průchodem z Prahy až do New Yorku. Ve své nové knize básník Jakub Řehák podvrací obraz reality, která nás obklopuje každý den. Obyvatelé obsahují vedle kratších textů i rozsáhlejší, panoramatické poemy o několika částech. Přitažlivé je napětí mezi Řehákovou surrealistickou obrazností a zdánlivě klasičtější formální podobou básní.
čtení / nakladatelský / Fra
Vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu
21:00–23:00 S. d. Ch. – Don Juan Luxury Art aneb budování brandu na půdorysu slavné opery
Jednou z možností samoty je být spolu na poli luxusního umění a místo na sluníčku uměleckého trhu není pro každého. Bezejmenná umělkyně Julia Větvová a bezejmenný umělec Viki Fresh sedí na svých kufrech v hale luxusního sídla mecenáše Juana Donatora a pod dozorem stylové aristokratky Kinvary Balfour netrpělivě čekají, zda nejbližší transport na artfarmu pojede také pro ně. V jídelně je prostřeno na večeři pro Jeffa Koonse, ale ten zemřel už ráno. Pozvání však platí i přesto. Nebo právě proto... Už teď je vám jasné, že tenhle dosud neznámý text prokletého dramatika si ujít nenecháte.
divadlo
Baodílna
20:00–22:00 Sabot
A jsme zpět: víc energie, víc nástrojů, víc zvuků a stejný počet lidí: 2. Chris a Hilary. Konverzace pokračuje.
hudba
Cesta
23:30–23:45 Z Komenského čte Tomáš Míka
Inspirativní čtení z Komenského v pozdních nočních hodinách vybírá, čte a komentuje Tomáš Míka.
čtení
Baodílna