PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nabarvené ptáče


Kino / film / drama
Město: Písek

Datum: 13.09.2019 od 19:00 hod.

Místo: Kino Portyč, Čechova 169, Písek

Cena: 140 Kč

 
 

Film Nabarvené ptáče bude mít v píseckém kině slavnostní premiéru 13. září. Zúčastní se jí také režisér, scénárista a producent filmu v jedné osobě Václav Marhoul. Film vznikl podle stejnojmenné knihy jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších světových spisovatelů minulého století Jerzy Kosińského. Setkání s režisérem Marhoulem začne v kině Portyč v 19:00, promítání filmu v 19:30.

Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Přestože samotné dílo od svého vydání v roce 1965 způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, posílají rodiče desetiletého syna k tetě Martě na venkov. Teta však záhy nečekaně umírá. Chlapec se tak musí vydat na cestu a protloukat se sám nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Kvůli své odlišnosti se během putování setkává se strachem, opovržením a krutostí. Jeho snahu o fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom. Boj sama se sebou, boj o svou duši, boj o budoucnost... 

„Román Nabarvené ptáče mě svého času, stejně jako milióny čtenářů po celém světě, zasáhl natolik, že jsem se v polovině roku 2008 rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, abych získal filmová práva právě k tomuto dílu. To se nakonec podařilo,“ zavzpomínal na začátek náročného projektu Václav Marhoul.

Nabarvené ptáče je třetím celovečerním filmem Václava Marhoula. Jeho předchozí filmy Mazaný Filip (2003) a především Tobruk (2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů. Hlavní dětskou roli ztvárnil talentovaný Petr Kotlár z Českého Krumlova. Film disponuje mezinárodním hereckým obsazením v čele se světovými hvězdami, jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgaard, spolu s nimi pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z českých herců se na plátně představí Jitka Čvančarová, Petr Vaněk, Pavel Kříž, Radim Fiala, Michaela Doležalová a další.

Kde se film natáčel? Jak zvládal náročné natáčení drsných scén hlavní představitel dětský herec Petr Kotlár? Jak dlouho trvalo a jak probíhalo získání autorských práv k natočení filmu. Na tyto i řadu dalších otázek vám režisér Václav Marhoul odpoví v pátek 13. září od 19 hodin v kině Portyč v Písku. Sponzorem písecké slavností premiéry filmu Nabarvené ptáče jsou lahůdky U Zlaté rybky.


Více o akci Nabarvené ptáče na webu akce


e-mail na pořadatele: karel.polacek@centrumkultury.cz