PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tanec Praha 2016


Divadlo / jiný / scénický tanec
Město: České Budějovice

Datum: 06.06.2016 od 21:00 hod.

Místo: Náměstí Přemysla Otakara II.

 
 

 Kredance a Galerie současného umění a architektury / Dům umění města Č.Budějovice představují a zvou na TANEC PRAHA 2016.

// Připravte se na nevšední zážitky ve veřejném prostoru //

(FOR ENGLISH SCROLL DOWN)

Spitfire Company: Animal exitus

„Velmi tělesné dílo kombinuje expresivní pohyb, originální hudbu a netradičně pojatý mluvený text. (...) Animal Exitus je dílo, které je divácky velmi náročné a vyžaduje po obecenstvu určitou míru připravenosti a poučenosti. Jeho návštěvník by měl být rozhodně otevřený experimentálnějšímu divadlu. Hodinový vodopád myšlenkově bohatých obrazů doprovázených slovy je obtížný na vnímání, závažné téma však ve své podstatě rezonuje s každým. Tahle nekonvenční inscenace nabízí velmi autentický zážitek."
(J. Mücková, Česká televize, 11. 6. 2014)


Šok, hněv, smlouvání, deprese, smíření či odevzdanost. Pět fází, pět stavů, jež člověk prožije při vyrovnávání se s traumaty. V řečtině znamená „trauma“ zranění, nebo rána. A jednu z nejhlubších ran v našem životě způsobuje samotné narození, v jistém smyslu vyhoštění z jednoty. Podobnou traumatičnost navozuje vědomí smrti, naší i našich blízkých. Na počátku a na konci cesty neexistuje racionální myšlení, pouze pud činící z nás ANIMAL EXITUS.

O SOUBORU
Spitfire Company
Umělecká skupina, jež zahrnuje fyzické, experimentální a taneční divadlo. V současné době je jedním z nejprogresivnějších souborů autorského divadla v České republice. Spitfire Company je držitelem několika mezinárodních ocenění, například: Aerowaves Priority company 2014, The Herald Angel Award 2013, Total Theatre Award, Tanečnice roku a Cena za světelný design 2013 atd.

O AUTOROVI
Petr Boháč. Český režisér a dramaturg, jedna z vůdčích osobností fyzického a vizuálního divadla. Je spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Spitfire Company a hostujícím režisérem Tantehorse. S těmito soubory se představili ve více než 11 evropských zemích, v USA a v Africe. Jeho díla byla oceněna prestižními cenami, jakými jsou Herald Angel Award a nominace na Total Theatre Award z edinburského Fringe za One Step Before the Fall nebo Cena za výjimečný výkon z Fringe festivalu Praha za inscenaci Hlas Anne Frankové. On sám získal mj. i Cenu divadelních novin jako Osobnost roku v kategorii Alternativní divadlo.

------------------------------------------------------------------------------

Kredance and Gallery of Contemporary Art / House of Art České Budějovice present TANEC PRAHA 2016

// Get ready for remarkable moments in the public space //

"This very physical work combines expressive movement, original music and a non-traditional approach to spoken text. (...) Animal Exitus challenges the audience and demands from them a certain degree of preparedness and awareness. The viewer must definitely be open to experimental theatre. The hour-long cascade of conceptually rich images and words can be hard to watch, but the essence of the important themes resonates with everyone. This unconventional production offers a very authentic experience."
(J. Mücková, Czech Television, 11. 6. 2014)

Shock, anger, bargaining, depression, acceptance or resignation. Those are five stages human beings undergo in the face of a trauma. “Trauma” is Greek for injury or wound. And one of the most painful wounds in our life is birth – in a way an expulsion from unity. The idea of our death or the death of our loved ones is close to this traumatic interpretation. No rational thinking at the beginning and the end of our journey, just an instinct turning us into ANIMAL EXITUS.

Spitfire Company
Artistic platform that includes physical, visual, musical and dance theatre. It is currently one of the most progressive ensambles of author theatre in the Czech Republic. International Awards: Aerowaves Priority Companies 2014, Herald Angel Award 2013, Total Theatre Award, Dancer of the Year and Light Design Prize 2013 etc.
www.spitfirecompany.cz

About the author
Petr Boháč. Czech director and dramaturgist. He is one of the leading exponents of physical and visual theatre. He is co-founder and artistic director of the Spitfire Company and guest director of Tantehorse. His work with these companies has been presented in more than 11 European countries, the United States and Africa. His productions have won prestigious awards including a Herald Angel Award and Total Theatre Award nomination at the Edinburgh Fringe for One Step Before the Fall, and Outstanding Performance Award at the Prague Fringe for The Voice of Anne Frank. In a personal capacity he has won the Next Wave Festival Award for Personality of the Year, and the Czech Theatre Times Award for Personality of the Year in the category of Alternative Theatre.

Režie | Directed by: Petr BoháčAsistent režie | Assistant director: Martin ŠpetlíkChoreografie | Choreography: Petr Boháč a kol.Interpretace | Performed by: Miřenka Čechová / Markéta Jandová, Bára LátalováLektor | Lecturer: Sabine SeumeScénografie | Set design: Petr BoháčSvětelný design | Light design: Martin ŠpetlíkVideo: Chin YewHudba | Music: David KollarZpěv | Vocals: Lenka DusilováProdukce | Production: Tereza Havlíčková, Ludmila Vacková, Bezhlavi o.s.Koprodukce | Co-production: Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanecZa podpory | Supported by: Hl. město Praha, Ministerstvo kultury České republiky - odbor umění a odbor mezinárodních vztahů, Česko-německý fond budoucnostiPremiéra | Premiere: 9. 6. 2014, Mezinárodní festival TANEC PRAHA 2014 | International Festival TANEC PRAHA 2014
Délka | Duration: 55 minutSmuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Bonsai č.3

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
26.02.2021 od 19:00 hod.

 

DON živě | Bonsai č.3

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
26.02.2021 od 19:00 hod.