PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vynášení Morany


Ostatní / setkání
Město: České Budějovice

Datum: 13.03.2016 od 15:00 hod.

Místo: Piaristické náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., nábřeží Malše

 
 

 Piaristické náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., nábřeží Malše, Zlatý most u KD Slavie a zpět na Piaristické náměstí

V neděli 13. března na Smrtnou neděli v 15:00 hod přijďte vyprovodit spolu s TVORem a Jakubem Ladou Vavřinou zimu z Českých Budějovic. Moranu vyneseme "za hradby města", zapálíme a utopíme v řece Malši a zpět se vrátíme s jarem. Vynášení Morany je starodávný pohanský zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas.

Za veselého zpěvu a muzicírování s folklórním sborem Bárováček vyprovodíme Paní Zimu z Českých Budějovic a společně přivítáme jaro. Průvod vyrazí pod vedením Jakuba Lady Vavřiny z Piaristického náměstí na náměstí Přemysla Otakara II. a následně úzkou Solnou branou ke slepému rameni. Poté budeme pokračovat po nábřeží řeky Malše směrem ke Zlatému mostu u KD Slavie, kde Morana před očima diváků bude zapálena a vhozena do řeky. Jako symbol odchodu zimy. Jaro, líto*, živou větvičku, symbol života si přineseme do města zpět stejnou cestou na Piaristické náměstí do Galerie Pod kamennou žábou.
Den před vynášením Morany 12. března mezi 10:00 - 16:00 hod, máme pro Vás připravenou výtvarnou dílnu v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí, kde se veselou tvořivou prací připravíme na společný průvod. Nejen děti, ale i dospělí si budou moci vytvořit výbavu do nedělního průvodu.

*Národní figura nebo věc (zpravidla větev nebo stromeček ozdobený fábory), znázorňující v lidových obyčejích příchod léta: vynášeli smrt a chodili s lítem.Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Koncert, který otevírá dveře

Hudba / koncert / rock
Žižkovo náměstí
28.09.2021 od 12:30 hod.