PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Taneční skupina roku Coda: Choreografie a hudba se vám musí dostat pod kůži!

Taneční skupina roku Coda: Choreografie a hudba se vám musí dostat pod kůži!

Pátek, 22.03.2013 / článek

 

Taneční skupina Coda z Veselí nad Lužnicí se po úspěšném loňském a předloňském tažení, kdy se stala v republikovém měřítku taneční skupinou roku, připravuje na novou soutěž. Zároveň ji budou moci diváci zhlédnout při nových choreografiích. Můžete je vidět v sobotu 23.března ve sportovní hale v Jindřichově Hradci, následně pak v Táboře. Coda také shání posily do týmu.

Nejbližší vystoupení je 23. března v Jindřichově Hradci, kde se ve sportovní hale koná regionální kolo národní soutěže Taneční skupina roku. Vítěz pak postupuje na Mistrovství Čech (20.4. Praha) a poté na Mistrovství České republiky (3.5. Praha). Coda už na přípravách tvrdě pracuje.

Na soutěže se připravujeme zhruba od září, kdy se staví nová choreografie. Ta letošní nese název Noční rozhovory. Soutěžní skladba dá vždy nejvíc práce, protože choreografové se do ní snaží natlačit co nejvíce nových prvků, vždy by to mělo být něčím nové a velikou roli hraje i pointa nebo příběh,“ popisuje práci choreografka a vedoucí Cody Markéta Heřmanová.

Pointou Nočních rozhovorů je vnitřní boj, který vede každý sám v sobě, obzvláště večer před tím, než ho čeká něco velkého. „Zná to asi každý. Jde o strach, nejistota, různé šílené scénáře. Závěr je takový, že by se měl člověk vlastně od toho svého špatného budoucího já oprostit a nechat věci plynout. Je na to krásné tibetské přísloví: Když problém nemá řešení, starosti nepomohou a pokud řešení má, starosti jsou zbytečné,“ prozradila Heřmanová.

Tvrdá dřina

Autorem muziky, na níž Coda bude tančit, je skladatel filmové hudby John Murphy a jedná se o mix jeho dvou soundtracků. „Vybrala sem ji, protože v ní objevuji stále něco nového. Na první poslech se možná může zdát nevýrazná, nicméně si myslím, že má hloubku,“ míní choreografka scénického tance. Jak je u Cody zvykem, na podiu se opět objeví s rekvizitami – v minulosti to byly například dveře, židle a křesla. Ty nynější však zatím tají, jedno je však jisté: bez práce nejsou koláče.

„Aby bylo vystoupení precizní, každý sebemenší pohyb neustále opakujeme a ladíme. Při změnách prostorů řešíme, kdo se bude s kým míjet. Choreografie a hudba se vám musí dostat pod kůži. Výsledek pak ale stojí za to,“ říká Heřmanová.

Tančíte rádi? Dveře jsou otevřené

Taneční skupina roku je spolu s mistrovskými soutěžemi CDO (Czech Dance Organization) největší taneční událostí roku v České republice. Veselská Coda se již druhým rokem účastní právě této soutěže, protože je zde více soupeřů a pořadí je do poslední chvíle nejisté.

„Máme rádi drama! V roce 2011 jsme v kategorii dance Art Taneční skupinu roku vyhráli, v roce 2012 jsme skončili třetí. A letos? To nikdo z nás netuší, holky jsou i po dlouhém trénování stále nejisté a občas se rozejdou v hudbě. Všichni pak máme trochu problém vystoupení udýchat. Technicky jde spíše o náročnější kusy, sebemenší odchylka je vidět jako chyba. Takže se uvidí,“ konstatovala Markéta Heřmanová, která by v současnosti chtěla sestavit soutěžní tým také v Táboře - Coda Tábor Junior. Pro něj nyní hledá mládež od deseti do 14 let, od září pak i mladší.

„Trénujeme každé pondělí od 18 hodin v tělocvičně ZŠ Bernarda Bolzana. Je těžké dnes někoho donutit vstát od počítače, ale ať se přijdou podívat a vyzkoušet. Už jsme začali s přípravami na první představení, které se bude konat v Divadle Oskara Nedbala 8.června,“ zve nováčky.

Kromě soutěže bude možné vidět vystoupení Cody také o Velikonoční neděli v táborském klubu Milenium, kde tradičně vystoupí na benefiční akci Velikonoce s Jesusem za doprovodu Tábor Superstar Bandu.


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Malý princ

Divadlo / pohádkové divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.10.2019 od 19:30 hod.

 

Začínáme končit

Divadlo / komedie
Spektrum Sezimovo Ústí
17.10.2019 od 19:00 hod.

 

Shirley Valentine

Divadlo / komedie / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
17.10.2019 od 19:00 hod.

 

Filmový Písek 0219

Kino / film / filmový festival
Kino Portyč
17.10.2019 - 20.10.2019 od 09:00 hod.
vícedenní akce