PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Objevte Tábor s Mrtvou šelmou. Cestou na jih se vybavte zbrojním pasem

Objevte Tábor s Mrtvou šelmou. Cestou na jih se vybavte zbrojním pasem

Středa, 15.04.2015 / pozvánka

 

Čtenáři milují detektivní příběhy. Hltají každé slovo, kterým je popisováno vyšetřování ve studených skandinávských lesích, amerických metropolích nebo mlžných skotských blatech. A co takhle detektivka z Tábora? Autorská dvojice Klára Smolíková a Jiří W. Procházka vylíčí město Tábor s takovou naléhavostí, že se před cestou na jih Čech raději vybavíte zbrojním pasem a při prohlídce expozice Husité se budete nervózně ohlížet, za kterou vozovou hradbou číhá vrah. Křest knihy „Mrtvá šelma“ se stylově odehraje dnes 15. dubna v Gotickém sále Staré radnice na Žižkově náměstí v Táboře, kde sídlí Husitské muzeum. Start je v 18 hodin. 

Kmotrou Mrtvé šelmy je Eva Měřínská, ředitelka táborské knihovny. V 18 hodin čeká slavnostní přivítání nejen papírovou knihu vydanou nakladatelstvím Plus, ale také její audioverzi. Součástí křtu bude putování po místech, kde se děj odehrává, spojené se čtením ukázek z knihy a poslechem úryvků z audioknihy v podání herců Otakara Brouska ml., Kateřiny Janečkové a Jiřího Klema, kteří Mrtvou šelmu namluvili pro audio vydavatelství Walker & Volf.

Volba Tábora a muzea není náhodná. Klára Smolíková, známá jako autorka populárně naučných knih pro děti a scénáristka komiksů, v Husitském muzeu působila a znalost prostředí, ale i města a jeho historie do příběhu vtělila. Čtenáři se mohou těšit na objevování temných zákoutí táborských uliček, nahlédnutí do muzejních depozitářů i pátrání po tajných místnostech, které čekají na objevení jen pár metrů vedle důvěrně známých míst. Spisovatelka Klára Smolíková ostatně napsala oceňovanou knihu pro děti „Husité“. Tentokrát se chystá propagovat návštěvu táborského muzea za pomoci vražd a honiček v podzemních chodbách pod náměstím. Velkou roli v příběhu sehraje husitská minulost města.

Jiří Walker Procházka je mezi čtenáři známý jako legenda české sci-fi a fantasy. Knihy plné akce, napětí a fantastických světů si oblíbily už dvě generace čtenářů a další je objevují. Stojí za projektem „Agent JFK“, příběhy českého agenta v paralelních světech, která má již více než třicet dílů. Je autorem fantasy románů o Kenu Woodovi, úzce spolupracoval s Kájou Saudkem na sci-fi westernu „Hvězdní honáci“ a s manželkou Klárou Smolíkovou společně píší scénáře k dalším řadám oblíbeného večerníčku „Vynálezce Alva“. V detektivním příběhu ze současnosti „Mrtvá šelma“ vstupuje Jiří do nového žánru, ale jeho psaní neztratilo nic z dramatičnosti, opět skvěle buduje atmosféru a čtenáře bombarduje rychlými a živými dialogy.

Autorská, a nyní již i manželská dvojice splétá příběh z Tábora prostřednictvím dvou hrdinů, kteří na vlastní pěst hledají zmizelého profesora. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se střídají v líčení zločinů, postupujícího vyšetřování i všedních zážitků. Čtenář rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor. A zatímco si čtenáři lámou hlavu nad mrtvolou z táborské radniční věže, autoři již splétají nitky Stříbrné iniciály, dalšího případu, tentokrát z Kutné Hory.

Pokud se do Tábora nedostanete, další možnost setkat se autory máte ve čtvrtek 7. května od 17 hodin v pražském knihkupectví Kosmas v Galerii Butovice nebo v sobotu 16. května od 12 hodin na Světě knihy na stánku Albatros Media. 


Fotografie


Autor: i -