PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo se loučí Zelenkovo hrou Job Interviews

Jihočeské divadlo se loučí Zelenkovo hrou Job Interviews

Pátek, 09.05.2014 / článek

 

Českou premiérou nové hry Petra Zelenky zakončí soubor činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích tuto divadelní sezónu. Petr Zelenka svou novou hru, napsanou přímo pro Jihočeské divadlo a pro Věru Hlaváčkovou, i sám režíruje. Job Interviews můžete v divadle vidět v repríze například v pátek 9. května od 19 hodin.

Hra vznikala jako série pracovních pohovorů, přijímacích a propouštěcích pohovorů různých postav. Centrální osobou děje je majitelka castingové agentury, které je padesát a z neznámých důvodů se jí začne hroutit svět. Hra je o nejistotě dnešní tekuté doby.

V hlavní roli se představí Věra Hlaváčková. Bude v každé scéně, hra jí vzniká „na tělo“. Pro Petra Zelenku je to poprvé, co píše pro hlavní ženskou roli.
Zelenkovými spolupracovníky jsou scénograf Nikola Tempír (spolupracoval už s JD na inscenacích Oidipús a Fuk), kostýmní výtvarnice Vladimíra Fomínová (s JD spolupracovala na inscenacích Rusalka před Otáčivým hledištěm Český Krumlov a Fuk) a světelný designér Martin Špetlík (Oidipús, Fuk a Pravé poledne).
V příští sezóně chystá Petr Zelenka společně s dramaturgyní Olgou Šubrtovou pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově divadelní adaptaci Psa baskervilského, asi nejslavnějšího případu Sherlocka Holmese.

Hrdinka z agentury

Hlavní hrdinka Věra je majitelkou castingové agentury. Obsazuje bezejmenné herce a herečky a zastupuje i pár těch skutečně slavných. Pár lidem se klaní, ale většinou jich pohrdá. Její cynismus je pověstný, ale ona má své kouzlo.

Zdá se, že ve svých padesáti letech má před sebou závratnou kariéru. Místo toho sledujeme její velkolepý pád. Žena-workoholik, které se nejprve rozpadnou vztahy v rodině, aby následně přišla i o svoji práci. Sonda do hlubin zábavního průmyslu a cynické doby, která pokrytecky hlásá, že cynismus již není v módě. Přichází čas, kdy se každý ke každému bude chovat hezky. Kdo tomu uvěří, dopadne opravdu špatně.

Filmový režisér a scénárista Petr Zelenka je zároveň nejúspěšnějším současným českým dramatikem doma i v zahraničí. Jeho hry uvedla divadla ve 23 zemích.
Dosud nepřekonaný úspěch má Zelenkova komedie Příběhy obyčejného šílenství, která vznikla ve spolupráci s Dejvickým divadlem v Praze. Od roku 2001, kdy měla inscenace Příběhy obyčejného šílenství premiéru, uvedla tento dramatický text řada divadel nejen u nás, ale také v Polsku, Německu, ve Švýcarsku, v Rakousku, USA, ve Francii, Belgii, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Moldávii, Lotyšsku, Litvě, Izraeli a na Slovensku. Scénické čtení realizovaly profesionální soubory ve Španělsku, Anglii a Severním Irsku. Publikována byla i v ruštině. Televizní verze hry vznikly v Česku a v Polsku, hra byla v autorově režii také zfilmována.

Druhá Zelenkova hra Teremin, napsaná roku 2005 rovněž pro Dejvické divadlo, kde je v repertoáru dodnes, byla zatím uvedena také v Polsku a Rusku. Překlad byl publikován v USA, Francii a Bulharsku. Zelenkova komedie Odjezdy vlaků, jež měla premiéru v roce 2004 v bratislavské Astorce, si získala inscenátory jak v Česku, tak v Polsku a Německu.

Hra Očištění z roku 2008 byla po světové premiéře v krakovském Starém divadle a české premiéře v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích uvedena i v rumunském Národním divadle v Bukurešti, vydána v bulharštině a přeložena zatím do maďarštiny, angličtiny a ruštiny.

Další hra Petra Zelenky Ohrožené druhy, uvedená v roce 2011 na Nové scéně Národního divadla v Praze, byla dosud přeložena do polštiny, bulharštiny, angličtiny a rumunštiny.

Inscenace zatím poslední Zelenkovy hry Dabing Street, jež měla v Dejvickém divadle premiéru v roce 2012, se připravuje v Polsku. O mimořádné oblibě Petra Zelenky v Polsku svědčí i to, že se tam zrodila a s úspěchem hrála divadelní verze jeho scénáře k filmu Samotáři.
V současné době Petr Zelenka připravuje nový film Ztraceni v Mnichově, který by měl vzniknout v produkci Lucky Man Films.
Více o hře a vstupenkách najdete na: www.jihoceskedivadlo.cz/porad/1806-job-interviews


Autor: i -