PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovická zpěvačka Petra Chlebníčková: Učím se zpívat od Elly Fitzgerald

Budějovická zpěvačka Petra Chlebníčková: Učím se zpívat od Elly Fitzgerald

Pondělí, 20.05.2013 / čtenáři píší

 

 Ještě plná dojmů se s vámi chci podělit o příjemný zážitek z koncertu mladé, sympatické, českobudějovické zpěvačky Petry Chlebníčkové a dvou výborných muzikantů - klavíristy a akordeonisty Radka Škeříka a kontrabasisty Jana Kodyma, kteří umocňovali svou hrou její výkon. Koncert se konal 19. dubna v Jazz Gallery Charley známého táborského jazzmana Karla Kobližky. Písně předních světových jazzových hvězd zněly spontánně, s velkým nasazením a šarmem. Petřino průvodní slovo bylo bezprostřední a vtipné, s humorem sobě vlastním reagovala na odezvy bohužel ne příliš početného obecenstva. Znám Petru od malička a vím o její poctivosti v přípravě a studiu, a proto si dovoluji tvrdit, že nám vyrůstá nová jazzová osobnost. Všichni jsme se dobře bavili, a proto mě napadlo položit Petře po koncertě několik otázek.

Co tě ovlivnilo v hudebním zaměření? Tvoje matka je absolventka brněnské konzervatoře, otec je absolvent JAMU, bývalý člen brněnské filharmonie, z čehož plyne, že jsou oba klasici. A ty?
K hudbě jsem byla vedená od malička a mí rodiče jsou pro mne do dneška velkou inspirací a vzorem. K jazzu a vlastně i ke zpívání jsem se dostala víceméně náhodou až v 18 letech, díky Junior Big Bandu na ZUŠ Veveří v Brně. Hned však bylo jasné, že půjde o lásku na celý život. A jak do toho zapadá klasika? Ta je přece kolébkou všeho. Pomáhá rozvíjet estetické cítění a správný cit pro styl. Vážnou hudbu mám samozřejmě ráda a nadále ji poslouchám.

Nestudovala jsi hudbu, ale učitelství angličtiny a češtiny na PF JČU. Přesto tě hudba hluboce oslovuje, a jak je slyšet, dobře si rozumíte. Jak jste se setkali s Radkem a Honzou? Jak a kde zkoušíte?
Ano, hudba mne provází celým mým životem a její význam si v poslední době uvědomuji čím dál silněji, také díky tomu, že mám teď možnost zpívat v doprovodu tak báječných muzikantů, jako jsou Radek a Honza. Oba kluky jsem potkala díky Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu v Čechách. Kde zkoušíme? To je těžká otázka. Jsme taková celorepubliková kapela. Já, ač původem z Brna žiji v Českých Budějovicích, Radek je v Hradci Králové a Honza, původem z Litvínova, žije zatím taky v Hradci Králové, ale plánuje přesun. Do kapely patří ještě dva členové, Jindřich Zíka z Českých Budějovic a Marian Jungwirth z Vlachova Březí. Protože jsme všichni velice vytížení, jen těžko se nám hledá chvíle společného volna. Když se to podaří, obvykle zkoušíme v Hradci, ve škole, kde učí Radek. Ne, že by to bylo zrovna na půl cesty, ale jsou tam na nás hodní. 

Slyšela jsem tě zpívat naposledy před asi osmi lety. Dnes jsi mne překvapila. Za tu dobu jsi udělala neuvěřitelný skok vzhůru. Jak v hlasovém projevu, tak výběrem hudebního slohu. U koho studuješ zpěv a jazzovou interpretaci?
Díky, to je milé. Když jsi mě slyšela naposledy, bylo to v doprovodu Rozhlasového swingového orchestru Václava Hlaváče, kde zpívám již desátým rokem, a je to určitě také díky četným vystoupením s nimi, že jsem nasbírala pódiové zkušenosti. Také jsem starší, takže se mi trochu změnil hlas, jsem tzv. „více vyzpívaná".
V září 2012 jsem začala brát hodiny pod vedením fantastické lektorky Ivany Vostárkové, která působí na pražském DAMU. Díky ní pomalu objevuji nové barvy a polohy svého hlasu, ale především složitost celého procesu tvorby a užívání hlasu. Jazzové interpretaci se snažím učit poslechem nahrávek těch nejpovolanějších, jako je třeba Ella Fitzgerald. Účastním se také nadále jazzových dílen ve Frýdlantu. Za neméně důležitý faktor považuji právě navázání spolupráce s Radkem Škeříkem, který se se mnou dělí o své četné zkušenosti a je pro mne hudební oporou a hnacím motorem.

Dnešní sebevzdělávání je finančně velmi nákladné. Vyděláš si na ně koncertováním? Nebo fungujete se svými přáteli jako v době obrozenecké - vše s nadšením a za "benzín"?
Díky bohu nás hudba neživí, ačkoliv žít bez ní nemůžeme. V dnešní době je ekonomické hledisko našeho koncertování bohužel jakousi bolavou patou celé věci. Je obrovská spousta vynikajících muzikantů, tím pádem také velká konkurence. Mnoho organizátorů kulturních akcí se potýká s nedostatkem prostředků, a dobře fungující akce z minulosti jsou hromadně rušeny. Považuji proto za úspěch, když se nám podaří v takto spletitých podmínkách dojít k nějaké domluvě, či kompromisu. Dovol mi ještě zmínit v odpovědi na tvoji otázku vtip, který jsem slyšela minulý měsíc."Jak se pozná správný jazzman? Jezdí s nástrojem za 5000 dolarů, autem za 500 dolarů, 50km na koncert za 5 dolarů." Myslím, že to nepotřebuje další komentář. Snad jen dodám, že i tak jsem šťastná a hrdá, že se mohu považovat za jazzmanku.

Co tě čeká v nejbližší době? Kde bude možné tě slyšet?
Náš příští společný koncert bude 31.5. v Hradci Králové. 26.6. jsme v Brně a 10.7. v Českých Budějovicích. Vlastně každý měsíc se snažíme sejít se alespoň jednou. Nejlépe nás můžete sledovat na našem webu www.tthulujazz.cz Je tam samozřejmě také povídaní o nás všech, fotky nebo videa. Na mé domácí scéně, tedy v Českých Budějovicích, pak připravujeme společný koncert folkové skupiny Nezmar a Rozhlasového swingového orchestru Václava Hlaváče, který se uskuteční u příležitosti 90. výročí Českého rozhlasu v budějovickém Metropolu 23.5.

Poslední, nicméně ne nedůležitá otázka: "Co dále, jaké máš plány a sny?"
Jéé, těch by bylo! Ale vážně. Můj sen je dostat příležitost zazpívat si na velkém pódiu, nebo při nějaké větší zajímavé jazzové události. Doufám, že se mi bude dařit lépe zvládat práci s hlasem, protože je to velmi choulostivý nástroj. Mým největším přáním však je - mít kolem sebe vždycky tak báječnou partu muzikantů, jako mám teď a dělat nadále muziku, která baví jak nás, tak lidi, kteří nás poslouchají.

Přeji Petře i jejím muzikantům, ať se jim jejich sny splní. ,,Zlomte vaz!" A snad zase někdy brzy na slyšenou! Eva Králová


Autor: Eva Králová

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


La Fiesta

Hudba / main stage: EDM, electro, disco Oldies stage: Oldies
Disco Apollo, Sezimovo Ústí
19.10.2018 - 20.10.2018 od 21:00 hod.
vícedenní akce

 

taneční zábava Finální Horečka páteční noci

Hudba / taneční zábava pro všechny generace
Restaurace U Kaštanu, Včelná u ČB
19.10.2018 od 19:00 hod.

 

Milevské pivní slavnosti

Festival
Dům kultury Milevsko
19.10.2018 - 20.10.2018 od 19:00 hod.
vícedenní akce

 

Hudební sklepy - Něžná noc - Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl

Hudba / koncert / folk rock
Milevsko - Galerie M
19.10.2018 od 19:30 hod.