PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Baskytarista F.O.B. Tomáš Kotrba: Buď do toho jdeš, nebo proděláš kalhoty

Baskytarista F.O.B. Tomáš Kotrba: Buď do toho jdeš, nebo proděláš kalhoty

Středa, 23.07.2014 / rozhovor

 

Kapela F.O.B. vydala v roce 2013 metalovou kritikou opěvované album "Reap what you saw", a protože se blíží festivaly jak Metalová Brusírna, tak Žižkův vraždící palcát, je přesně ten správný čas na rozhovor se zakládajícím členem a baskytaristou Tomášem Kotrbou /Corbow/.

Čím to je, že vaše poslední deska Reap what you saw je takový zvukový posun v kvalitě oproti minulému albu Tomorrow´s fires z roku 2011?
To je jednoduchý. Hudební scéna u nás je úplně stejná jako zvukařská scéna. Dneska má každý studio a myslí si, že dělá ten nejlepší zvuk, ale víš sám, že to není pravda.V současné době mi není známý žádný český studio, který by dělalo světový zvuk. My jsme našli jinou cestu. Mix a mastering nám obstaral Leonid Shipelik z petrohradského studia Post-Organic Records, který dělá zvuk špičkovým kapelám. Myslím si, že spolupráce s ním se nám vydařila a asi u toho zůstanem.

Vaše poslední deska zní hodně moderně a přibyla spousta vokálních melodických pasáží.Takže už to není převážně jen murmur nebo growling jako dříve. Mnoha lidem se právě líbil ten hrdelní zpěv.
Děláme to, co nás baví a je to klasický vývoj. My se vyvíjíme a nebavilo nás hrát a zpívat jednotvárně.

S nástupem zpěváka Marka Dostála je cítit posun F.O.B. do melodičtějších vod.
Tak Mára se z velké části podílí na tvorbě kapely, takže je to přirozené.

Když se zpětně ohlídneš za starší tvorbou a porovnáš to s vaším posledním albem, jak jsi po zvukové stránce spokojen?
Bylo to poplatný té době a tak jsme to udělali. Kdyby ty písničky byly dělaný v novém studiu, tak zní samozřejmě lépe.

Od roku 1998 pravidelně pořádáte festival Žižkův vraždící palcát, na kterém se vystřídalo hodně špičkových metalových kapel, ale když v roce 2010 přijela z Itálie hvězdná kapela Fleshgod Apokalypse, srdce mi zaplesalo radostí. Jak se vám je tam vůbec podařilo dostat?
Úplně normálně. Zavoláš manažerovi kapely a domluvíš se s ním. Nevím jestli byli hodně levný, to by ses musel zeptat našeho manažera Jirky, ale tenkrát jeli za určitou cenu a dneska už jsou samozřejmě dražší, protože jsou trošku jinde.To je ale přirozený vývoj. Kapela, která před dvěma roky dělala předkapelu, tak je dneska jako hlavní hvězda.

Letos v dubnu byl zrušen Žižkův vraždící palcát.Má to nějakou souvislost s kapelou Hypnos, která své vystoupení zrušila?
Já ti to řeknu asi takhle. V Táboře dneska může uspořádat akci téměř každý. A je otázka, jestli do toho chceš jít a provařit na tom kalhoty. Nebo tu akci uděláš v Bardu a vybíráš prachy do klobouku. Potom je další možnost, že to budeš dělat profesionálně s tím, že to bude se vším všudy. Takže jsme se rozhodli, že by to nebylo to pravý v dubnu a zrušili ji.
Právě kapela Hypnos dostala nabídku od Amon Amarth na společné evropské turné. Hypnos se nám jako kamarádi samozřejmě omluvili. Navíc jsou personálně propojeni se Six Degrees Of Separation a tudíž svou účast taky zrušili. Nám se pak za takhle krátkou dobu nepodařilo sehnat kvalitní náhradu za tyto kapely. Pro nás to byl krok, že jsme po 16 letech zrušili tuto akci, která se ale bude konat v září.

Na posledním Žižkovi vystoupila legenda české metalové scény Debustrol a bylo to hned znát na hojné účasti i s přispěním starší generace metalistů. Chcete se i do budoucna ubírat tímto směrem?
Kdo je to vlastně legenda? Ale chtěli bychom držet vyšší úroveň festivalu.

V Táboře vás můžeme vidět už 1. 8. 2014 na dalším ročníku Metalové Brusírny. Zazní zde něco z nového materiálu?
Ano, zahrajeme novou věc.

Událost Metalová Brusírna na facebooku zde
Autor: Zdeněk Tvrz

Večer plný kapel na Cestě

V pátek 20. září od 19 hodin se v prostoru táborského CESTA, ve sklepní části zvané Subkulturák, koná koncert kapel Nikander, Nondescript, Five seconds to leave a Lusky. Nikander a Five Seconds to leave zde zahráli minulý rok na DIY festivalu a Nondescript nedávno v rámci akce Doomed. Sestavu doplní garage punkové duo Lusky z Plzně, pro které to bude na Cestě premiéra. Večer odstartují punkoví Nondescript z Milevska a pak akce přitvrdí. Five seconds to leave z Jindřichova Hradce budou hrát skladby z jejich poslední desky Nina Who Wasn't, kde pro některé bude určitě překvapením, že kapela přidala zpěv a celkově se hudebně hodně posunula. Nikander z Brna hrají metal, hardcore, sludge a hlavně hodně nahlas. Večer uzavřou Lusky a jejich garážový rock´n´roll punk.  Vstupné je 120 až 150 Kč a celé jde kapelám. Fcb ZDE. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Nikander + 5STL + Lusky + Nondescript

Hudba / koncert / stoner - metal - hardcore - punk
CESTA Tábor
20.09.2019 od 19:00 hod.

 

Nikaragua

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
20.09.2019 od 18:00 hod.

 

Otevřené mistrovství ČR v Beer pongu

Sport / Beer pong
KD Dražice
20.09.2019 - 22.09.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce