PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Písecká Sladovna láká na výstavy věnované Čapkovi i tanci

Písecká Sladovna láká na výstavy věnované Čapkovi i tanci

Čtvrtek, 03.11.2022 / článek

 

Do 30. prosince mohou návštěvníci písecké Sladovny zhlédnout mimo jiných, stálých výstav také interaktivní rodinnou výstavu Továrna na utopii, která je inspirovaná romány Karla Čapka. Do 30. listopadu Sladovna zve také na výstavu Písek v tanci. 

Výstavu Továrna na utopii tvoří šest původních instalací šesti různých autorů. Jednotlivé instalace jsou autorskými reakcemi na Čapkovy romány Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky nebo dramata R.U.R. a Věc Makropulos. Využívají různorodé vyjadřovací prostředky, nacházejí v literárních dílech odlišná témata a počítají s různými způsoby aktivního zapojení diváka. Zároveň je však spojuje zázemí autorů, kteří se všichni věnují loutkovému a alternativnímu divadlu. Je jim proto společná chuť vyprávět příběhy, stejně jako smysl pro divadelnost, hravost a metaforu. Navštívit tak můžete například Prostor pro nesmrtelnost Karla Czecha, vyrobit si trochu božské energie na Šlapadle na absolutno Terezy Vašíčkové nebo zažít čistě zvukové dobrodružství v rámci audiohry Jana Čtvrtníka Krakataudio.

Za realizací výstavy stojí vedle Sladovny také Divadlo Drak. Úzká spolupráce na obsahové i koncepční úrovni mezi Divadlem Drak a Sladovnou však trvá už několik let. “Podobných míst pro děti u nás není mnoho, takže nám přijde super, že člověk nemusí tu cestu prokopávat sám, že můžeme sdílet zkušenosti, mít v českém prostředí parťáka, se kterým se společně vzděláváme, propojujeme, i když pojetí a principy naší práce jsou někdy odlišné" vysvětluje ředitel Sladovny Adam Langer, který se na výstavě podílel jako odborný konzultant.

Pro děti i dospělé

Šestici instalací doplňuje ještě sedmá, nesoucí název Továrna na budoucnost, na jejímž vzniku se přímo v Písku podílel tým Sladovny (Gabriela Sokolová Loskotová, Tomáš Machek a další) a lektorský tým Divadla Drak. Ta otevírá každému návštěvníkovi bez ohledu na věk prostor pro vlastní tvorbu. Spojuje Továrnu se stálou výstavou Hnízdo ilustrace a otevírá například otázky: Co bylo dřív: text, nebo ilustrace? Jak interpretovat minulost, současnost a budoucnost? Jak Karel Čapek vnímal budoucnost v minulosti? Co znamená slovo labor? Jaká bude minulost v budoucnosti?

Továrna na utopii je vhodná pro děti od šesti let i jejich dospělé, ve Sladovně bude k zažití až do konce roku 2022, doporučujeme rezervaci termínu na webu www.sladovna.cz. Lektorský program je připravený také pro školní skupiny, ideálně pro 2. stupeň ZŠ.

Roztančená výstava 

V říjnu Sladovna zahájila také výstavu Písek v tanci. Projekt vznikl k desátému výročí píseckého souboru T-Dance. Kurátorkou Malé galerie je Linda Hampl Mezrová. 

„Před deseti lety jsem se rozhodla, že otevřu T-Dance – nabídnu scénický tanec a balet všem tanečním nadšencům v Písku. Začátek nebyl vůbec lehký, ale jsem strašně ráda, že jsem to udělala, nikdy se nevzdala a našla vás všechny, kteří mi plníte můj velký sen. Tanec miluji, prožívám, žiji a ze srdce ráda předávám všem dětem, protože pro mě představuje propojení všech umění. Je to jazyk našeho těla, jako jediný podle mě dokáže přetlumočit i naše nejniternější fantazie. Doufám, že těch deset let je pořád ještě začátkem a nás čeká dlouhá protančená cesta životem... protože tanec je sladká práce a já ráda mlsám,“
dodává zakladatelka T-Dance Gabriela Kroutilová.

Výstavu fotografií a videa s tématem tance z různých míst v Písku a jeho okolí můžete navštívit v Malé galerii Sladovny denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin až do 30. listopadu.

Písecká Sladovna má za sebou úspěšnou letní sezonu. O prázdninách ji navštívilo  bezmála 19 tisíc lidí. “Navzdory poměrně slunečnému počasí, ve kterém většina rodin pochopitelně volí spíše aktivity u vody, máme velkou radost, že k nám letos v létě přišlo téměř 19 tisíc lidí, což je o celou tisícovku dětí a jejich dospělých více než loni,” hodnotí ředitel Sladovny Adam Langer. Nejúspěšnějším dnem nejen roku 2022, ale i roku předchozího se stal pátek 23. srpna, kdy se do Sladovny vypravilo celkem 713 platících návštěvníků.
Fotografie


Autor: David Peltán, -i-

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


The Gangnails + Garage Rattlesnakes

Hudba / koncert / punk - rock - rock´n´roll
MC Orion Tábor
04.02.2023 od 19:30 hod.

 

Fousatej Hat

Hudba / koncert
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.02.2023 od 20:00 hod.

 

Kurz - Kabelka bez jehlic a nití

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
04.02.2023 od 16:00 hod.

 

Pink floyd Tribute

Hudba / koncert / rock
Univerzita
04.02.2023 od 20:00 hod.