PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


České Budějovice rozehřeje hudba i tanec temperamentního flamenka

České Budějovice rozehřeje hudba i tanec temperamentního flamenka

Čtvrtek, 25.11.2021 / článek

 

České Budějovice ovládne žhavá energie Andalusie. Poprvé tam zamíří festival Den flamenka neboli Día del Flamenco, který 28. listopadu zve do Jihočeského divadla na koncert k poctě legendárního kytaristy Paca De Lucía. Mistra a ikonu flamenca připomenou kytarista Morenito de Triany společně s hvězdami letošního ročníku festivalu: vynikajícím tanečníkem Ivanem Vargasem z Granady a mimořádným zpěvákem a zapáleným ochráncem pravého flamenkového zpěvu Andrésem de Jerezem.

„Temperamentní a energické flamenco ze slunné Andalusie je úchvatná směs hudby a tance, která přináší radost posluchačům a je inspirací umělcům na celém světě,” říká ředitelka festivalu Karol Martincová a dodává: „My se letos pošesté připojujeme k jeho svátku, který na listopad vyhlásilo před jedenácti lety UNESCO.”

Paco de Lucía byl vynikající kytarový virtuóz, některými odborníky považovaný za nejlepšího kytarového interpreta flamenka všech dob. Působil také jako jazzový a klasický kytarista. Na kytaru hrál už od svých pěti let. Profesionálním kytaristou se stal už v jedenácti letech.

Nejprve vystupoval se svým bratrem Pepém, teprve později se dal na sólovou dráhu. Legendární dvojici stvořil s flamenkovým zpěvákem Camaronem de la Isla. Čeští diváci měli možnost ho vidět ve filmech Carlose Saury “Carmen”, “Flamenco” nebo “Flamenco, Flamenco”. Flamenkový svět opustil 25. února 2014. Festival Den flamenka připomene osobnost, která navždy změnila flamenkový žánr a mnohým z nás do něj otevřela dveře, kytarovým koncertem, v jehož průběhu nebudou chybět slavné Pacovy skladby.

Na koncertě účinkující zpěvák a kytarista Morenito de Triana, perkusista Michael Cába,  perkusista Mateo Garriga a flétnista a saxofonista Pavel Křížovenský. Speciálními hosty jsou Španělé - zpěvák Andrés de Jerez a tanečník Ivan Vargas.  

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Jihočeského divadla a online na ZDE.

Festival Den flamenca / Día del Flamenco zamíří vedle Českých Budějovi i do Prahy, ale také do Olomouce. Festival zahájili ve středu 24. listopadu v olomouckém Divadle na cucky koncertem vynikajícího zpěváka Andrése de Jerez, jednoho ze zapálených ochránců pravého flamenkového zpěvu. Z jeho strhujícího projevu, plného nejčistších emocí, se bude těšit o den později 25. listopadu i pražské publikum v Českém muzeu hudby. V Divadle U Hasičů proběhnou další pražská taneční představení. "Já osobně" je název programu, kterým se 26. listopadu se se svými hudebníky představí vynikající flamenkový tanečník Ivan Vargas, jenž fanoušky zavede do rodné Granady. Ve svém představení akcentuje současný koncept flamenka, ale nezapomíná při tom na kořeny a historii flamenka tradičního. 27. listopadu nabídne festival ve stejném sále nejprve exhibiční choreografie tanečních akademií a poté premiéru představení Zahrada souboru madridské tanečnice Virginie Delgado, která momentálně žije v Praze.

Předprodej vstupenek a podrobné informace o festivalu na www.denflamenka.cz.


Fotografie


Autor: -i-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Na kus řeči s Ondřejem Vetchým

Divadlo / jiný / talk show
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
30.11.2021 od 19:00 hod.

 

Moscow Death Brigade (RUS) + Dead Stone

Hudba / koncert / rap-hc
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
30.11.2021 od 19:00 hod.

 

Patrick Ryan - Jak jsem vyhrál válku

Divadlo
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
30.11.2021 od 19:30 hod.