PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jeden svět zastavil koronavirus. Festival je přerušen

Jeden svět zastavil koronavirus. Festival je přerušen

Úterý, 10.03.2020 / článek

 

Organizátoři festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět oznamují, že vzhledem k aktuálním nařízením vlády České republiky festival s okamžitou platností přerušují. Opatření se týká všech projekcí a doprovodných akcí, dopoledních školních projekcí a festivalů v regionech. To se na jihu Čech dotýká Tábora, Českých Budějovic a Českého Krumlova.  

„Po důkladném probrání celé situace jsme se shodli, že festival nyní přerušíme. Respektujeme tak opatření ministra zdravotnictví a Bezpečnostní rady státu. Momentálně jednáme o možnosti pokračování festivalu na podzim,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Pokud nám to situace dovolí, budeme ve festivalu pokračovat za několik měsíců. 

V dnešních ranních hodinách oznámili zástupci Bezpečnostní rady státu dvě nová opatření: od úterního večera jsou zakázány akce nad sto účastníku. Od středy je pak zrušena výuka na všech typech škol s výjimkou mateřských. Obě omezení přímo ovlivňují právě probíhající festival Jeden svět. Ten mimo odpoledních a klasických večerních projekcí nabízí v rámci projektu Jeden svět pro školy dopolední projekce. Významnou součástí festivalu jsou i pofilmové projekce a debaty s filmaři a odborníky na dané téma, těch se také zrušení týká.

„Již před festivalem jsme zrušili cesty hostů ze všech rizikových oblastí, které jsou monitorovány organizací WHO i českou vládou (šlo o hosty z Itálie a Paříže). Ostatní hosté v Praze zůstávají a odletí dle původního plánu,“ doplňuje Ondřej Kamenický. Zároveň dodává, že zrušením festivalu nechtějí organizátoři vyvolat paniku, ale zodpovědně přistupují k oficiálním vládním nařízením.

Festival také místo návštěvy kina nabízí filmy ke stažení v rámci projektu Promítej i ty!. Díky
této platformě mohou diváci zdarma a legálně sledovat kvalitní dokumentární filmy. Projekt
Promítej i ty! spadá pod festival Jeden svět, který vyjednává a platí licence majitelům filmových práv a publikum díky tomu může všechny dokumenty jednoduše a bez starosti stahovat a promítat. Festival avizuje, že se vynasnaží, aby se v programu v co nejbližší době objevil také výběr dokumentů z letošního festivalu a diváci tak mohli některé z nich vidět aspoň doma.


Autor: - i -