PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Hrál punk i hudbu pro krále. Bubeník Anton Eger představí v Praze futuristický jazz

Hrál punk i hudbu pro krále. Bubeník Anton Eger představí v Praze futuristický jazz

Středa, 05.02.2020 / článek

 

 Norsko-švédský hudebník Anton Eger patří mezi špičku jazzových bubeníků současnosti, což dokazuje v kultovních projektech Phronesis nebo JazzKamikaze. První únorový čtvrtek se Anton Eger představí českým fanouškům poprvé se svým vlastním kvartetem – v pražském Paláci Akropolis uvede materiál ze své debutové sólové desky Æ vydané na prestižní značce Edition. Start koncertu v rámci Music Infinity je v 19.30 hodin.

V Praze už Eger zahrál s Phronesis i jako člen Marius Neset Band, ale jeho kvarteto bude mít v ČR premiéru. Na pódiu Paláce Akropolis ho doplní Niels Broos – klávesy (Jameszoo), multiinstrumentalista Matt Calvert (Goldie, Heritage Orchestra, Strobes) a basák Robin Mullarkey (Jacob Collier, Zero 7).

Jako support pak návštěvníci uvidí také v premiéře domácí trio ostřílených hudebníků Oskar Török-Michal Rataj-Luboš Soukup aka projekt Hornscape

Jen málokterý bubeník v evropském jazzu má v současnosti tak výrazné jméno jako Anton Eger. Jeho virtuózní a zároveň inovativní způsob hry patří už víc než dekádu k tomu nejlepšímu. Syn norského otce a švédské matky prožil dětství v různých zemích od Norska přes Rumunsko až po Venezuelu. Jako teenager hrál v punkových kapelách i pochodovém bandu. Několik let byl dokonce členem ansámblu královské gardy Norského krále. Hudbu studoval v Dánsku v Kodani pod dohledem legendárního Django Batese. Ve stejném městě už také několik let žije.

Svůj první výrazný hudební průlom si Anton Eger prožil s mezinárodní skupinou JazzKamikaze fúzující be-bop, funk, rock a hip hop. Za svůj debut Mission I dostali v roce 2005 ocenění pro objev roku v Dánsku i Norsku. Skupina JazzKamikaze dosud vydala pět alb, Eger se ale objevuje i na třech sólových deskách jejího zakladatele – saxofonisty Maria Neseta. Největší ovace nicméně Eger sklízí jako bubeník tria Phronesis, v němž se potkal s dánským basistou Jasperem Hoibym a britským klavíristou Ivo Neamem. Jeho výrazná komplexní rytmika je poznávacím znamením zvuku tria, které vzniklo v roce 2005, výrazně je ale proslavilo až album Green Delay o čtyři roky později. Za své desky pravidelně zbírají nominace na ceny MOBO nebo portálu Jazzwise a v roce 2017 získali prestižní britské ocenění Parliamentary Jazz Award v kategorii skupina roku.

Po bezmála patnácti letech na scéně se Anton Eger vloni v únoru dočkal vlastní sólové desky. Jmenuje se Æ a vyšla na britské jazzové značce Edition Records. Egerovy bicí zde doplňuje tým spoluhráčů, mezi nimiž je například i Ivo Neame z Phronesis. Společně míchají jazz s elektronikou a neobvyklými aranžerskými postupy a výsledkem je svébytný futuristický jazz, který posluchače uvádí do míst, kde nikdy nebyl. Dominantní silou desky je ale každopádně Egerova hra na bicí míchající spletité groove s propulzivními rytmy. „Anton Eger nikdy nebyl skoupý na originální a zábavné nápady, které přinášel do svých projektů. Na jeho debutovém albu se všechny propojují do jednoho světa,“ napsal o desce portál Nextbop. 

Foto: Monika S. Jakubowska, Dave Stapleton


Fotografie


Autor: -i-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milevské maškary - Bakusův průvod

Ostatní / setkání / zábava - show
Milevsko - nám. E. Beneše
21.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo v Gala - Slavnostní zahájení sezony

Divadlo / slavnostní otevření divadla
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
21.02.2020 od 17:30 hod.

 

Richard Hodonický - V suti hledám to světlo

Výstava / Vernisáž
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - DON galerie
21.02.2020 od 18:00 hod.

 

Večery S - Eliška Kotlínová&kapela, Bohemiano, Killa Fettu

Hudba / koncert / folk, bluegrass, písničkáři
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
21.02.2020 od 19:00 hod.