PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Srandovní blbost. Divadlo Víti Marčíka vyprodalo písecké Divadlo Pod Čarou

Srandovní blbost. Divadlo Víti Marčíka vyprodalo písecké Divadlo Pod Čarou

Pondělí, 06.01.2020 / fotoreport + článek

 

 Již devatenáctým rokem odjelo Divadlo Víti Marčíka turné k adventně laděné hře „Setkání před Betlémem“.

Víťa Marčík je pro velkou část fanoušků malých scén již notoricky známým moravákem z jižních Čech. Původně vyučený elektrikář se v roce 1991 rozhodl s rodinou odstěhovat z Rožnova na jih a plně se věnovat divadlu.

Jeho pojetí divadla je výjimečné a oblíbené díky folklórnímu přístupu k vypravěčství, schopnosti neagresivně odlehčovat hluboká témata aniž by docházelo k jejich dehonestaci. Nejspíš byste nepotěšili Víti osobu, pokud byste ho častovali přízvisky jako „umělec“. Sám se raději staví do role „vypravěče“ a při nejlepším dle svých slov do osoby „komedianta Božího“, což skvěle charakterizuje přístup celého spolku ke hře, jako je Setkání před Betlémemem.

Letošní derniéra představení Setkání před Betlémem se konala v Písku poslední adventní víkend v Divadle Pod Čarou. Za zmínku stojí malé, ale útulné a členité prostředí. Oblíbenost hry předznačují zcela vyprodané lístky u vstupu. Na pódiu byly připravené rekvizity v podobě stolu a tradičního zobrazení dřevěného betlému a zatím schovaných a zakrytých dřevěných sošek od Jana Růžičky.

Leč se hra může z obecných recenzí tvářit, že je primárně zaměřená na mladší obecenstvo, složení publika je v poměru dvě třetiny dospělých ku třetině dětí, díky čemuž je jasné, že se bude jednat o komplexní zážitek pro všechny věkové kategorie.

V první části hry Víťa přivítal diváky monologem stavícím se do role „lidového vypravěče“ s občasným moravským akcentem vyznačujícím se známou; sympatickou zemitostí, čímž si okamžitě získává pozornost a úsměvy publika. Představili se i další dva herci - Jitka Weinerová a tento rok nově hudebník, bubeník a perkusista Roman „Jack“ Urban.

Sranda musí být, bez trapnosti

Úvod nenuceně přešel do další části – k hlavnímu příběhu zrození Ježíše z pohledu dvou pastušků (v podání divadla – bačů) i samotné Marie a Josefa. Hra nemá zájem témata vyloženě zlehčovat, ale jako kdyby bylo její touhou se spíše sejít, být spolu a uvolněně si připomenout jeden z nejznámějších příběhů naší civilizace, protože „sranda musí bejt, i kdyby na chleba nebylo, kurde!“

Příběhová linie je propletená hraním známých koled. Zatímco si trio mezi sebou mění nástroje od kytar, přes perkuse, až po příčnou flétnu v podání Jitky Weinerové. Nebojí se zapojit i diváky, aniž by někoho z nich automaticky přepadával pocit trapnosti. Všichni se zdají být napojení.

Divadlo zbytečně nevytrhává publikum z komfortní zóny, rytmicky zapojuje celý sál a vše působí přirozeně. Na důležitá témata křesťanských svátků se dostává, přesto je hra výjimečná jemným upozaděním tradičního výkladu příběhu a to zejména díky bravurně zvládnutému hraní všech tří účinkujících, které chvílemi připomíná práci a přístup kočovných herců z minulosti a středověká divadla. Přes občasnou formu teatrálnosti se nedá tvrdit, že představení nemá sílu se dotknout každého, komu je adventní období alespoň trochu blízké. Přičemž pohlazení vánočně naladěné duše probíhá zejména v poslední části.

Po skončení nikdo z herců definitivně nemizí v útrobách prostor a všichni se zdraví a promlouvají s fanoušky, čímž celá událost získává ještě na silnějším dojmu lidskosti a pokory.

Asi dvanáctiletá holčička s až podezřele nápadným učitelským pohledem po konci představení vše shrnuje slovy: „srandovní blbost“. My bychom si dovolili dodat - pokud budete hledat příjemně strávený večer se svou rodinou napříč všemi generacemi; ale i vírami a vyznáními díky vesele a neortodoxně podané klasice – „Teátr“ Víti Marčíka pro vás bude to pravé a ne jenom během adventu!


Fotografie


Autor: Adam Magaly

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


22. ples města veselí nad lužnicí

Hudba / taneční zábava / ples
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.01.2020 - 18.01.2020 od 19:30 hod.
vícedenní akce

 

Standupuj na večírku

Divadlo
Dům kultury Milevsko
17.01.2020 od 19:00 hod.

 

Vernisáž výstavy Výtvarníci Milevska a okolí

Výstava
Milevsko - Galerie M
17.01.2020 od 17:00 hod.

 

Ples ZUŠ Sezimovo Ústí - Muzikantský bál

Hudba / taneční zábava
Sokolovna
17.01.2020 od 20:00 hod.