PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jan Spálený s ASPM vystoupí na Hudebních sklepech. Dojde i na křest Streichlovy desky

Jan Spálený s ASPM vystoupí na Hudebních sklepech. Dojde i na křest Streichlovy desky

Středa, 20.11.2019 / článek

 

17. ročník Hudebních sklepů v Milevsku, věnovaný odkazu 17. listopadu 1989, přiveze ve čtvrtek 21. listopadu do Galerie M další hudební legendu. Od 19.30 hodin tam vystoupí bluesman Jan Spálený & ASPM. Jako host se představí kytarista, harmonikář a zpěvák Václav Fajfr, dojde také na křest desky zesnulého bluesmana a písničkáře Pepy Streichla.  

Svébytný tvůrce, výjimečný zpěvák a písničkář Jan Spálený oslaví 4. prosince sedmdesáté sedmé narozeniny. Vystudoval Pražskou konzervatoř jako tubista u profesora Hozy. Dechové nástroje mu učarovaly. Hrál střídavě na trombón, tubu, barytonsaxofon a kornet.

V průběhu let hrál dixieland, rock'n'roll, rhythm & blues, s bratrem Petrem měli kapely Hipp's a Apollobeat, hostoval v popových kapelách i v hudbě, které se převážně říká vážná. Od roku 1984 žije ASPM a pro ASPM, kapelou, kterou založil s Petrem Kalandrou. Celý život skládá, píše texty, aranžuje. Jako hudební režisér a dramaturg Supraphonu se podílel na desítkách alb československé beatové, jazzové a populární hudby. Jan Spálený o ASPM říká:

„ASPM je nejlepší kapela mého života. ASPM dospělo, je spolehlivé a proměnlivé, jako vzácný prsten na ruce vědoucí, neokázalé ženy. Nemám důvod, ani potřebu, na půdorysu ASPM cokoliv měnit. Cítím však nutkání zahrát si - vedle ASPM - některé písničky jenom v triu, komorně, navázat na folkbluesové začátky raných osmdesátých let..."

Ve čtvrtek přijede ASPM do Milevska ve hvězdném obsazení Michal Gera, Filip Spálený, Filip Jeníček, Jan Spálený a Radek Pobořil.

Letos vydal Jan Spálený v pořadí již 24. album Nemůžu popadnout tvůj dech, album končí písní Vždycky, když se stmívá, kterou napsal Pepa Streichl. Na Pepu si Spálený vzpomněl i v přímém televizním přenosu při předávání hudebních cen Anděl.

Proč Streichl? 

Bluesmana Pepu Streichla spojuje s Janem Spáleným Streichlovo první album Samota, samota, na kterém jej doprovodilo původní ASPM ve složení Spálený - Kalandra - Havlíček a Richard Kroczek st. Toto album patří k zásadním deskám československého folku a blues.

"O Pepovi Streichlovi, rodinném příteli, bych mohl napsat stránky. Počínaje tím, jak jsme s Pepou v Bernarticích pořádali v 80. a 90. letech výchovné bluesové diskotéky, o milevských koncertech a Večerech pod lampou… o hledání nahrávek jeho písní v mých archivech – to když ho postihla mrtvice, Pepa nemohl hrát ani mluvit a Pavel Dobeš chtěl vydat album Pepových písní a Pepa žádné nahrávky neměl. Při minulém společném koncertě Spálený - Streichl v roce 2012 v Galerii M vyslovil Pepa přání natočit desku, měl na ni asi pět věcí. Už to nestihl," vypráví pořadatel Milevských hudebních sklepů Josef Veverka. 

Pár let pak přemlouval nakladatele Luboše Houdka, aby v nakladatelství Galén znovu vydal Streichlovi desky, které vyšly před lety. Povedlo se. Znovu se tak Veverka probíral ve svých archivech, a ke čtyřem řadovým albům přidali ještě Vykopávky. V Galerii M tak nakonec pokřtí 5ti CD s Pepovo tvorbou s názvem STREICHL, které vychází v Galénu s touto anotací:

"Josef Streichl (8. září 1949 - 11. srpna 2013), všemi zvaný Pepa, byl český písničkář. Veřejně vystupovat začal v závěru šedesátých let, v roce 1969 byl dokonce odsouzen za hraní písně proti ruské okupaci. Posléze se postupně „našel“ v bluesové muzice. Hrával většinou sám nebo v různých uskupeních, zejména s Richardem Kroczkem starším. Pohyboval se vždy trochu ve stínu svých suverénnějších kolegů, z nichž některým, například Jaromíru Nohavicovi nebo Vlastovi Redlovi, osobně pomohl prosadit se na folkových pódiích. Na začátku devadesátých let ho postihla mozková mrtvice, kterou se mu podařilo překonat. Po roce 1989 natočil několik dnes již nedostupných studiových desek u menších vydavatelských společností. U příležitosti nedožitých sedmdesátin Josefa Streichla vycházejí všechna jeho studiová alba v reedici, doplněné albem obsahujícím nevydané domácí a živé nahrávky z pozůstalosti. Limitovaný náklad kompletu pěti CD je doplněn čtyřicetistránkovým bookletem, který obsahuje texty písní, rozhovor Ondřeje Bezra a drobné vzpomínky Streichlových kolegů."

Hostem čtvrtečního večera pak bude Václav Fajfr, ostravský písničkář, který zhudebnil několik Streichlových textů a pořádá každoročně v ostravském Parníku vzpomínkové koncerty na Pepu. Vystupuje sám, ale většinou s kapelou Acustrio.

Vstupenky na další Hudební sklepy seženete v předprodeji v Galerii M (tel. 382 522 082, galerie@milevskem.cz) ze 250 Kč. Na místě zaplatíte o 40 korun víc.


Autor: David Peltán, - i -