PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nepropásněte Jů a Hele a Harry Showmana. V Třeboni končí výstava prací Stanislava Holého

Nepropásněte Jů a Hele a Harry Showmana. V Třeboni končí výstava prací Stanislava Holého

Středa, 27.11.2019 / fotoreport + článek

 

Zájemci mají poslední možnost zhlédnout v Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni výstavu Svět je báječné místo k narození malíře, grafika, scénografa a ilustrátora Stanislava Holého. Expozice představuje průřez tvorbou autora televizních postaviček ze Studia Kamarád a knih Procházky pana Pipa, Námluvy pana Pipa a mnoha dalších. V sobotu 30. listopadu od 14 hodin se koná komentovaná prohlídka výstavy s autorovo synem Matějem Holým, v neděli 1. prosince večer pak výstava skončí. 

„Výstava je koncipována pro děti i dospělé a bude na ní prezentován výběr grafik, ilustrací a kreseb z let 1975–1995,“ říká koordinátorka výstavy Lucie Kukačková. Snovou krajinu protkanou pestrou škálou barev, známou především z příběhů legendárního pana Pipa, v galerijních prostorech Domu Štěpánka Netolického doplňují filmové a komerční plakáty, dekorace ze Studia Kamarád a také loutky, které nesou Holého nezaměnitelný rukopis. Nechybí ani plyšoví Jů a Hele, jejich věčný rival Muf, Tryskomyši a další známé postavy.

„Název výstavy Svět je báječné místo k narození odkazuje k úvodním slovům básně ze sbírky Obrazy zmizelého světa Lawrence Ferlinghettiho. Stejný název nese i otcova kniha ilustrací, která bude také součástí výstavy,“ vysvětluje syn výtvarníka Matěj Holý.

Stanislav Holý (1943–1998) vystudoval VŠUP u prof. Adolfa Hoffmeistera. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako výtvarník dětského televizního Studia Kamarád a výtvarným zpracováním titulků k filmu Jak svět přichází o básníky, jeho umělecký záběr byl však daleko širší. Od šedesátých let publikoval své humorné kresby v domácích i zahraničních periodikách. Ze stránek novin a časopisů si jeho díla našla postupně cestu na obrovské plochy pavilonů v Montrealu, Paříži či Tokiu – je autorem výtvarného řešení československé Expozice k Mezinárodnímu roku dítěte v Montrealu (1979), Pavilonu dětí ve vesničce UNESCO (Seibuen, Tokio, 1979) a pavilonu Zahrada dětí v Montrealu (1980). Realizoval po výtvarné stránce například také pavilon dlouhodobě nemocných dětí v Thomayerově nemocnici (1997). Díla Stanislava Holého byla zastoupena na mnoha výstavách v České republice i zahraničí.


Fotografie


Autor: David Peltán