PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Václav Koubek: Jel jsem proti zásahovým vozům, Revoluci jsem strávil v divadle

Václav Koubek: Jel jsem proti zásahovým vozům, Revoluci jsem strávil v divadle

Úterý, 15.10.2019 / rozhovor

 

Písničkář Václav Koubek vystoupí v úterý 15. října spolu s kytaristou Janem Ponocným (Cirkus Ponorka) a saxofonistou Jardou Jeřábkem na pokračování Milevských hudebních sklepech. Koncert v Galerii M začíná v 19 hodin. Co návštěvníky čeká? 

Podzimní část letošního již 17. ročníku Hudebních sklepů v Milevsku věnuje pořadatel Josef Veverka 30. výročí Sametové revoluce a jejímu odkazu. Vystoupí v něm zásadní písničkáři, kteří se na ni tak nějak podíleli. Guru Hudebních sklepů Václav Koubek vystoupil od roku 2002 téměř v každém ročníku, ať již samostatně nebo v Triu. 

Jak vzpomínáte na dobu před 30 lety?


To jsem se vrátil ze ztroskotané amatérské expedice na moři do Afriky, kde u Tunisu po dvou měsících plavby jsme v bouři dotrhali na jachtě plachty, porouchal se motor značky Moskva a došly nám peníze i suchary. Přijel jsem vyhladovělý stopem ze Sicílie rovnou do revoluce a protože jsem před plavbou pronajal i byt, abych měl na rok plánované cesty, odjížděl jsem 17.11.1989 ven proti koloně zásahových vozů mířících na Prahu. Hrál jsem ten večer v Opavě a současně přijal narychlo existenční angažmá a režii v tamějším loutkovém divadle. V dalších dnech o přestávkách zkoušek jsem hltal v TV dění mých pražských kamarádů na tribunách Sametové revoluce, zatímco já režíroval autorskou pohádku "Pejsek Kája". Měl jsem týravé nutkání vše zabalit a jet do středu dějin, ale říkal jsem si: "podepsal jsi smlouvu a to je tvá odpovědnost a profesionalita, tak zkoušej". Mé vystoupení v bouřlivých dnech na náměstích se tak odehrávalo v Opavě, Valašském Meziříčí, Novém Jičíně a nejtěžší v Ostravě na Bánské škole, kde jsem zakládal s aktivisty studentský stávkový výbor a podporu Občanského Fóra. Vzpomínám na tu dobu s úsměvem a jistou symbolikou kam ta naivní loď, místo do dálek, do svého konce doplula.

Co v poslední době tvoříte?

Po své poslední autorské hře "Pobřeží kocoviny" v Divadle D21 jsem se z tvorby odklonil k produkci a rekonstrukci mého soukromého Vesnického klubu v Chotěmicích, kde letos otvírám i zimní víkendový kulturní provoz. Netvořim. Ve válce mlčí múzy. Spituji svědomí, bloudím v sobě, zaháním strach. Celý život jsem byl veden k postoji nelhat a nekrást. V čest, ctít pravidla a slovo.Nemám nadhled a na děravé bárce je i zpěv voláním o pomoc.

Co očekáváte od nového ministra kultury?


Ministři se mění tak rychle, že v ději hry nepoznáš, kdo je hrdinou a kdo už komparz. Kultura je stavením uvnitř nás. Je nutné si ji budovat pro svoji důstojnost, nadhled a hrdinství. Co je vrcholem stavby? Základ, klenba, cimbuří a pod ním malý ministrant? Nebo zvonička, o které každý víš, že nakonec zazvoníš?

Jakou muziku právě posloucháte?


Ticho. Moře. Ptáky. Slovo druhého naproti...To úžasné...to hlučné.. už bylo. Ve filmu na míchačkách, v posledním zvukovém pasu, se vždy míchá "Stat". Přirozený šum místa konkrétního zde. A to je to krásné, jediné pravdivé pro mne teď. Stav, kdy přes ty ruchy, to snivé, přesahli jsme.

Koncert Václava Koubka trio začne v 19.30 hodin. Předprodej vstupenek je v Galerii M (tel. 382 522 082, galerie@milevskem.cz) za 200 korun, na místě bude vstupné o 50 Kč dražší. 


Autor: - i. dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Pavel Petrman / Co všechno ví Google?

Ostatní / setkání / beseda
Jednota
22.01.2020 od 18:00 hod.

 

Civilizace

Divadlo / komedie / Komedie
Divadlo Univerzita Tábor, Vančurova 2904, Tábor 390 01
22.01.2020 od 19:00 hod.