PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V písecké Sladovně vznikne animační studio

V písecké Sladovně vznikne animační studio

Čtvrtek, 10.10.2019 / článek

 

Díky projektu Animation Now! vznikne v písecké Sladovně animační studio. To představí návštěvníkům proces animace a dá jim možnost svobodně tvořit.

Vídeňské dětské muzeum ZOOM a Sladovna Písek opět spojí své síly. Po úspěšném Pilařišti a Tiskařišti obě instituce společně s dalšími partnery zahájily projekt Animation Now!, který byl podpořen grantem INTERREG pro přeshraniční spolupráci Rakousko – Česko. Kromě sblížení obou institucí a vzájemného učení se si klade za cíl vznik nového animačního studia v písecké Sladovně a rozšíření animačního Trickfilm studia ve vídeňském ZOOMu, které oslaví již 20 let od svého založení.

První představení odborníkům i veřejnosti se uskutečnilo ve Sladovně na přelomu září a října a zúčastnili se ho téměř všichni animátoři Trickfilm studia, ředitelka Trick film studia ZOOMu Barbara Kaiser a mnoho dalších.

„Konference měla dvě části. První, na níž byl představoven celý projekt, dvě hlavní instituce Sladovna a ZOOM a prezentovali se také hlavní partneři, kteří se mohou na tom projektu podílet, a to písecká FAMO a sdružení Ultrafun, byla přístupná veřejnosti. Na konferenci bylo také mnoho lidí z pedagogických kruhů, Vít Voráček z plzeňské Animánie a další, kteří mají co dočinění s animací nebo neformálním vzděláváním. Druhý den jsme animátorům z Vídně představili Sladovnu a také nás hostila písecká Filmová akademie Miroslava Ondříčka. Samozřejmě jsme také společně s lidmi z muzea ZOOM pracovali na koncepci obou částí projektu - té ve Vídni, i té u nás,“ popisuje ředitel Sladovna Adam Langer.

Zahájení projektu Animation Now! okomentovala také ředitelka písecké FAMO Vladana Terčová: „Písecké filmové školy se Sladovnou již dlouhodobě spolupracují na nejrůznějších projektech. V současné době se těšíme na tento nový česko-rakouský projekt, který se zaměřuje na animaci. Věřím, že díky znalostem a zkušenostem našich pedagogů i studentů můžeme být nápomocni při jeho vzniku i realizaci.“

V přípravách už se nyní aktivně angažuje také sdružení Ultrafun, které v minulosti se Sladovnou spolupracovalo. „Setkání dvou význačných institucí - Sladovny Písek a Dětského muzea ZOOM z Vídně považuji za velice přínosné. Během konference se ukázalo, že cíle obou institucí jsou stejné a že jejich spolupráce jistě přinese výborné výsledky. Náš spolek ULTRAFUN se audiovizuální výchovou pro děti zabývá již mnoho let a ve vytvoření nového animačního studia ve Sladovně vidíme skvělou příležitost pro systematické rozvíjení této aktivity i u nás. Doufám, že spolupráce se bude zdárně rozvíjet a že se s kolegy z Vídně zase brzy potkáme,“ ocenila projekt Tereza Bukovinská, zakladatelka sdružení Ultrafun a asistentka v atelieru filmové a televizní grafiky na UMPRUM.

Možnost setkat se s tolika různými lidmi a institucemi v oblasti tvůrčí práce s dětmi a mladými lidmi ocenila také Barbara Kaiser, ředitelka vídeňského Dětského muzea ZOOM.
 „Bylo pro nás velmi inspirativní, dostat se do kontaktu s dalšími institucemi pozvanými Sladovnou jako ULTRAFUN a FAMO, které také dlouhodobě působí ve světě animace. Jedním z důležitých aspektů setkání bylo ukázat si různé příklady filmů vytvořených dětmi, mladými lidmi a studenty. Ještě důležitější pro mě a můj tým bylo to, že konference ukázala, že my všichni sdílíme mnoho zajímavých otázek a bodů týkajících se praktické mediální práce. Především těch, které nejsou ve finálním filmu viditelné. Objevujeme inovativní a kreativní způsoby hledání příběhů v různých prostředích – v delších nebo kratších workshopech, s menšími dětmi nebo s mladými lidmi, se školními třídami nebo soukromými návštěvníky a mnoho dalších.
Jedná pouze o začátek velmi zajímavé a hodnotné spolupráce, a nemůžeme se dočkat, až se do této výměny zapojíme hlouběji s odborníky, kteří pracují v podobné oblasti,“
dodává Barbara Kaiser.

Pokračovat v práci na projektu bude Sladovna, ZOOM i další partneři pravděpodobně v listopadu ve Vídni, kde dojde k intenzivnějšímu rozvoji konceptu, který by měl být na stole v první polovině příštího roku.


Autor: Petr Brůha

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Minipárty s Karlem Šípem

Divadlo / jiný / talk-show
Dům kultury Milevsko
20.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo Já to jsem - Malý princ

Divadlo
Garage Tábor
20.02.2020 od 19:00 hod.

 

Mezinárodní pivní festival

Festival
Výstaviště ČB
20.02.2020 - 22.02.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce