PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Burian a Dědeček vystoupí v Milevsku. Co čekají od nového ministra kultury a koncertu?

Burian a Dědeček vystoupí v Milevsku. Co čekají od nového ministra kultury a koncertu?

Pátek, 27.09.2019 / rozhovor

 

Podzimní část letošního 17. ročníku Hudebních sklepů v Milevsku věnuje pořadatel Josef Veverka 30. výročí Sametové revoluce a jejímu odkazu. V seriálu koncertů vystoupí zásadní písničkáři, kteří se na ní nějak podíleli. Prvními dnes, v pátek 27. září od 19.30 hodin, bude dvojice Burian & Dědeček. Koncert se tradičně koná v milevské Galerii M.

Písničkáři Jiří Dědeček a Jan Burian byli jedni z těch, kteří samostatně vystoupili v prvním ročníku hudebních sklepů v Milevsku v roce 2002 a potom ještě několikrát samostatně i společně (naposledy na legendárním zábavném dvouapůlhodinovém Vánočním večírku v roce 2015). Oběma jsme položili několik otázek. 

Jak vzpomínáte na dobu před 30 lety?

Jiří Dědeček (JiD): Mrzí mě, že jsem si nepsal deník. Ale byl to takový šrumec a fofr, že na to ani nebyl čas. Sdílel jsem všeobecné nadšení, i když jsem v podstatě skeptik, to se nedalo ignorovat. A jezdil jsem po vlasti a hrál někdy i pětkrát denně, pochopitelně zadarmo...
Jan Burian (JaD): Jako na dobu velkých nadějí a taky údivu z toho, co se stalo, protože jsem nevěřil, že se ten režim může takhle rychle zhroutit.

Na čem v poslední době děláte?

(JiD):  Vlastně pořád to samé - písničky o všem, co se okolo mě děje (připravuju nové CD - viz ukázka), knížky po děti (letos vyšly Huňatá čuňata a dokončuju další dětskou knihu), fejetony pro DeníkN. Rozdíl je jen v tom, že dneska mi nikdo nic nenařizuje ani nezakazuje. A tu někdejší odvážnou společensko-politickou kritiku nahrazuju odvážnou nekorektností:

...dál si mrcha sedí v úřadě
už mu teče kdyby jenom z nosu
už by měl bejt dávno na řadě
ale smrt si nechce zasrat kosu...

(JaD): Mám novou (tentokrát ryze rockovou) kapelu Jan Burian Band, kde jsem frontmanem a autorem, a v níž hrajou lidi o víc než polovinu mladší než jsem já.
O "Muzikálu třetího věku", jehož jsem autorem se natáčí dokument. Vychází DVD a CD Hodina duchů live (živý koncert po třiceti letech).
Dělám bytové koncerty, přijedu, když si mě někdo objedná domů. Píšu fejetony a provádím turisty na Islandu, v Portugalsku a jinde. Zatím žiju.

Co očekáváte od nového ministra kultury?

(JiD): Zklidnění situace, vyšší úroveň, prachy...
(JaD): Asi totéž, co od toho starého - nic. Možná trochu víc řečí...

A co očekáváte od společného koncertu B&D, když spolu dnes již v podstatě nehrajete?

(JiD):  Těším se, že uslyším staré "revoluční" songy, že si s Honzou budeme na jevišti povídat jako za starých časů, zahrajeme si navzájem i pár nových.
(JaD): Hrajeme spolu jednou ročně a vždycky se moc těším. Nevracíme se do starých časů, ale děláme nové věci, improvizujeme a žertujeme, a to napětí, které mezi námi na jevišti vzniká, mě opravdu baví. Jen mi je trochu líto, že tenhle žánr už tu dneska prakticky nikdo nedělá.


Fotografie


Autor: - i -,dap

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milevské maškary 2020

Festival
město Milevsko
22.02.2020 od 09:00 hod.

 

Masopustní rej pro všechny generace

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
22.02.2020 od 16:00 hod.

 

Masopustní zábava

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko
22.02.2020 od 20:00 hod.

 

Sportovní ples

Hudba / taneční zábava / ples
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
22.02.2020 - 23.02.2020 od 20:00 hod.
vícedenní akce