PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Šestý ročník filmového a hudebního festivalu ve Slavonicích bude. Program je nabitý

Šestý ročník filmového a hudebního festivalu ve Slavonicích bude. Program je nabitý

Úterý, 23.07.2019 / článek

 

Po finančních peripetiích nakonec šestý ročník filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest bude. Uskuteční se od 31. července do 4. srpna a nabídne divákům dvanáct koncertů, rekordních 80 filmů a poprvé se bude promítat i v sousedním Rakousku.  

Festival zahájí ve středu 31. července kultovním muzikálem Horečka sobotní noci v letním kině Cinestar na slavonickém náměstí a happeningem v duchu 70. let, který vyvrcholí koncertem mezinárodně úspěšných Mydy Rabycad ve slavonickém kulturním domě.

„Loni byli diváci nadšení z Formanových Vlasů a celého zahajovacího hippie večera. Takže letos navazujeme a posouváme se do sedmdesátých let,“ říká k netradičnímu zahájení hlavní organizátor, režisér Ondřej Trojan. Odpoledne proběhnou v rámci přeshraničního projektu Zrcadlení i vernisáže dvou z letošních výstav - výstavy obrazů Dany Sahánkové „Stín ve křoví“ v rakouském Fratres a na české straně v kostelíku Maříž výstavy Pavla Štingla a Zdeňka Lhotského „Sarkofág pro královnu“.

Právě na Slavonice Festu uvidí diváci v premiéře i časosběrný dokument Sarkofág pro královnu režiséra Pavla Štingla, zachycující vznik unikátního projektu skleněného sarkofágu pro dánskou královnu Margrethe II. Jediný na světě, kdo ho dokázal podle návrhu sochaře Bjørna Nørgaarda vyrobit, byl český výtvarník a odborníka na tavené sklo Zdeněk Lhotský.

Na festivalu návštěvníci tradičně najdou spojení kvalitních filmů a hudby, léta a pohodové atmosféry renesančních Slavonic, půvabné Maříže i romantického Fratres. 

Filmový program

Festival má v programu 80 celovečerních, dokumentárních a televizních filmů a seriálů, které uvede v osmi sálech a letním kině. Nový sál přibyl v rakouském Fratres, kde se bude letos promítat v rámci projektu Zrcadlení díky podpoře Evropského fondu pro regionální rozvoj INTERREG Rakousko - Česká republika. (Více o projektu Zrcadlení 2019 ZDE).

V sekci Český film diváci zhlédnou snímky Sarkofág pro královnu (Pavel Štingl), křehký debut Kristýny Nedvědové Sněží, dokument Šimona Šafránka King skate, dokument Jiřího Holby Feral o legendárním undergroundovému písničkáři Charliem Soukupovi, loňské filmy Toman (Ondřej Trojan) a Zlatý podraz (Radim Špaček) a novinku Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman

Kategorii Světový film zdobí slovenské snímky Budiž světlo a Ostrým nožem, Psí ostrov, Zjevení, Favoritka, Dívka, Humorista, Falsifikátor, Studená válka, Řbitov zvířátek, Všichni to vědí, Zloději, Tvář, Ivan, Líza, liščí víla, Střídavá péče, Rozbitý svět, Beautiful boy, Utop se, nebo plav, Bolest a sláva, Aminin profil, Gayby Baby,Rock ´n Roll, Ženy s náušnicemi ze střelného prachu, Íránsky rave a další. 

Ve Výběru sochaře Jaroslava Róny návštěvníci najdou filmy Ty, který žiješ, Písně z druhého patra, Boj sněžného pluhu s mafií, Ledovec. V sekci HBO pak seriály Černobyl a Já jsem noc,v Severským filmu snímky Složka 64, Tísňové volání, Žena na válečné stezce, Zabijáci z maloměsta, Tina a Vore.

Vedle toho Slavonice Fest představí i tvorbu hlavního mediální partnera festivalu, České televize. V předpremiéře pořadatelé promítnou čtyři filmy z cyklu Terezy Kopáčové Jak si nepohřbít život (Až budou krávy lítat - režie Tereza Kopáčová, Beze stopy - režie Vít Karas, Non-stop lahůdky - režie Jan Hřebejk, Můj bezvadnej život - režie Tereza Kopáčová). Letní kino Cinestar na náměstí uvede každý večer pohodový film, jako je Horečka sobotní noci, Teroristka, Chata na prodej, Venom a Zrodila se hvězda.

V programu má festival i soutěž krátkometrážních studentských filmů, jejíhož vítěze vybere už popáté odborná porota. O hlavní ceně Slavonice Festu pro nejlepší film rozhodnou tradičně sami diváci.

Hudební program a debata o médiích

Letošních dvanáct koncertů a čtyřech podiích ve Slavonicích a na osmi menších ve Stodole Maříž odehrají Mydy Rabycad, Buty, Tomáš Klus, David Koller, Pokáč, Klara&The Pop, Vladimír Merta, United Flavour Soundsystem, Lanugo, Eturnity, Petr Nikl a Lakomé Barky, Justin Lavash. Taneční párty pak DJ Maceo, DJ James Wing, DJ Anche Er a DJ Billy Hopp feat. Saxo Johan.

S hudebním programem souvisí v pátek 2. srpna i debata, na kterou pozval režisér Ondřej Trojan v roli moderátora novinářky Petru Procházkovou (DeníkN), Johanu Hovorkovou (Fórum24), novináře Martina Fendrycha (Aktualne.cz) a zpěváka Tomáše Kluse, a která se bude týkat role médií v demokratické společnosti. Debatu uvádí Slavonice fest v rámci speciálu Lež není pravda, který podpořila a spolupořádá Nadace Heinricha Bölla. Více o speciálu najdete ZDE.

Doprovodný program a charita na Slavonice Festu

V rámci doprovodného programu nabídne festival projekce a tvůrčí dílny pro děti, kromě výstav „Stín ve křoví“ Dany Sahánkové v rakouském Fratres a „Sarkofág pro královnu“ Pavla Štingla a Zdeňka Lhotského v Maříži i výstavu fotografií Báry Lockefeer z filmu Toman ve Festivalovém centru a ve Spolkovém domě výstavu České ceny za architekturu.

Slavonice Fest letos spolu s diváky podpoří místní charitativní bazárek Kapička a jeho prostřednictvím malé pacienty, kteří bojují s leukemií, a organizaci Pink Bubble, která pomáhá onkologickým pacientům na hranici dospělosti. Před filmy v letním kině budou promítány spoty společnosti Hledáme rodiče, která pomáhá najít pěstouny pro děti, jež nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. 

Slavonice Fest pořádá Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A. ve spolupráci s městem Slavonice.

Web (program, vstupenky, informace) : www.slavonicefest.cz


 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Travesti divoké kočky

Divadlo / jiný / Travesti show
KD Slavonice
14.11.2019 od 19:00 hod.

 

Miloš Meier ~ Drumming Syndrome

Hudba / koncert
Kulturní dům
14.11.2019 od 20:00 hod.

 

Toulky za poznáním - Etiopie

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
14.11.2019 od 18:00 hod.

 

Miloš Meier ~ Drumming Syndrome

Hudba / koncert / rock
Kulturní dům
14.11.2019 od 20:00 hod.