PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Třeboni potkáte umění na každém rohu. Město oživil Třeboňský sochařský svět

V Třeboni potkáte umění na každém rohu. Město oživil Třeboňský sochařský svět

Středa, 10.07.2019 / fotoreport + článek

 

Letní Třeboň evokuje pocit slunce, vody, barev, volnosti. A stejné pocity vzbuzuje i umění – v tomto případě sochařské umění. Jak asi budou vypadat ta známá místa, pokud jim vdechneme úplně novou energii? Proto pozvali do Třeboně největší osobnosti umění a představit díla, která na jihu Čech ještě nebyla, anebo vznikla právě pro vybrané místo výstavy Třeboňský sochařský svět. Pokud budete procházet letní Třeboní, můžete se nechat okouzlit.

Vstoupit do světa umění a dialogu s těmito významnými umělci:

Václav Cigler, 1929 – Michal Motyčka, 1974
Václav Cigler je mezinárodně uznávaný výtvarník, architekt a pedagog. Ve své tvorbě předjímal koncepty rodícího se soudobého výtvarného vyjadřování (konstruktivní tendence, minimalismus, land – art, světelnou a kinetickou plastiku). Je mezinárodně uznávaný autor v oboru sklo. Tvoří návrhy projektů k utváření krajiny, věnuje se také sochařství. V roce 2018 na cenách Czech Grand Design vstoupil do Síně slávy českého designu. Michal Motyčka je architekt a umělec, absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze, VŠUP v Praze, studijní stáž na Škole architektury na AVU v Praze a studijní stáž na oboru skla u prof. Bruca Chaa na Rhode Island School of Design v Providence v USA. Michal Motyčka se hlavně zabývá prostorovým konceptem.

Mezi nejvýznamnější společné realizace ve veřejném prostoru patří: 2000–2009 terasa a skleněná lávka, Museum Kampa, Sovovy mlýny, Praha, CZ • 2008 Vertikály, Palladium, Praha, CZ • 2009 Zrcadlící křídla na vodní hladině, vodní zámek Fraeylemaborg, NL • 2014 Sloup s odraznou plochou, piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli • 2015 Menza a Světelný kříž, dokončení světelné sakrální instalace v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli a další. Pro výstavu Třeboňský sochařský svět a město Třeboň Václav Cigler – Michal Motyčka zrealizovali originální dílo.

Prostorová instalace nazvaná Břit je podélně umístěná do koryta Zlaté stoky.
Ztělesňuje jádro naší existence v kontrastu lineárního ostrého tělesa, jeden metr převyšujícího hladinu vody a deset metrů dlouhého, se stálým vnitřním pulzováním vody, která plyne, je živá, proměnná a aktivní. Břit najdete ve Zlaté stoce u Bertiných lázní.

Karel Nepraš, 1932 + 2002, český sochař, kreslíř, ilustrátor.
Bezpochyby se řadí k průkopníkům českého moderního umění. Hustou mlhou socializmu se Nepraš skutečně bravurně prokrájel a začal vytvářet humoristické kresby a grafiky, které poté přešly v sochařská díla. Pro své politické postoje v době Pražského jara nesměl až do Sametové revoluce v roce 1989 vystavovat. Od r. 1990 do své smrti působil jako profesor pražské AVU. Nejznámější Neprašovou zakázkou byl pomník Jaroslava Haška v Praze 3. Jeho díly se mohou pyšnit světové instituce jako například pařížské Muzeum moderního umění, washingtonská Kongresová knihovna či Národní galerie v Praze. V roce 2002 obdržel Státní vyznamenání za vynikající umělecké výsledky.

Socha Rodina připravená k odjezdu na třeboňském zámeckém nádvoří je jeho klíčovým dílem. Vznikla na sochařském symposiu v Ostravě v roce 1969. Pro tehdejší režim byla ideově nevhodná, proto se jakoby ztratila a následně byla zničena. Podle dochovaných plánů vyrobená kopie je dnes prestižně vystavena v Centru současného umění DOX, Praha.

Kurt Gebauer, 1941, český sochař, pedagog
Neúnavný inspirátor a podporovatel mladých umělců, renesanční člověk, pozorovatel. Patří mezi nejvýznamnější české sochaře. Od r. 1990 do r. 2012 byl vedoucím pedagogem Ateliéru veškerého sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, nyní působí tamtéž jako emeritní profesor. Typickým rysem Gebauerova díla je hravost a použití původně sochařsky nezvyklých materiálů (přiznané lamináty, neopracovaný kámen a další). Jeho realizace jsou po celé naší republice i po světě. V Čechách na sebe např. upozornil srdcem pro Václava Havla na vzniklém náměstí Václava Havla v Praze. Vždy se zajímal o skutečné věci, lidi a život, což dokazuje i dílem vystaveným v Třeboni s názvem „Housenky“. Autor s nadsázkou říká: „Housenky vylézaly poprvé z výklenku a zdí Pražského hradu při mé výstavě v roce 1997. To jako varování, že i pevné zdivo hradu může rozhlodat lež, nenávist a naše blbost.“

Pavel Opočenský, 1954, je český sochař, šperkař
Vystudoval profesi zlatníka a šperkaře. V roce 1979 emigroval do Německa, o dva roky později do USA. Z emigrace se vrátil v devadesátých letech. Do dějin českého umění vstoupil jako osobitý sochař, jehož rukopis rozeznáme na první pohled. K nejznámějším Opočenského dílům patří pomník bratří Čapků v Praze. Je zastoupen v mnoha sbírkách, jeho sochy vlastní i Národní galerie v Praze. V Třeboni vystavený 3,5 m vysoký menhir s názvem „Votumest“ se divákům představí úplně poprvé. Je připomínkou votivních předkřesťanských míst. Otvory jen odhalují vnitřní svět kamene a naznačují možnou neznámou funkci. Jistá míra zpochybnění celkové nezničitelnosti žulového balvanu je záměrná. Stejně jako tzv. životní jistoty. Menhir byl nalezen v lomu Kozárovice u Orlíka a vystavujeme ho na promenádě u Bertiných lázní.

Michal Gabriel (1960), sochař, profesor
Je jedením z nejvýraznějších tvůrců postmoderny, bývalým děkanem na FAVU v Brně, dodnes zde působí jako vedoucí Ateliéru sochařství 1. V roce 1995 obdržel prestižní cenu Jiřího Chalupeckého. V Třeboni vystavuje u lázní Aurora své Hejno ptáků, ke kterému říká: „Sousoší Hejno je poslední ze tří věnovaných třem životním prostředím. Země, voda , vzduch . Smečka sedmi kočkovitých šelem, pět žraloků a nakonec hejno devíti ptáků. Hejno devíti ptáků se nevznáší, ale stojí pevně na zemi. Nejde o konkrétní ptáky ale o archetyp dravého ptáka."

Milan Kuzica, 1962, Martin, Slovensko, sochař, malíř, grafik, designér
Pedagogické činnosti se věnoval v letech 1996 – 1997 na TAFE University Perth a na High school of Design Claremont – Perth v Austrálii. Posledních dvacet let žije v Praze. Práce Milana Kuzici je rozdělena svou formou do dvou kategorií: realistické a abstraktní. Je považován za mistra neorealismu a symbolismu s výraznou schopností zachytit emoce člověka pomocí lidských forem. V Třeboni představí tři svá šestimetrová díla. Mohutnější varianta jednoho z děl, nazvaná GrenLife byla v roce 2017 vystavena na mezinárodní výstavě Sculpture by the Sea v australském Sydney a Perthu, kde získalo ocenění The Andrea Stretton Memorial Invitation. Díla v sobě pojí rostlinné i živočišné životní principy. Velkoformátové sochy najdete na promenádě u lázní Aurora.

Petr Písařík, 1968, sochař a malíř, narozen v Třeboni
Výrazně se prosadil jako jeden z tvůrců České abstrakce, výtvarného názoru, který sehrál rozhodující roli v malířské tvorbě poloviny 90. let. Jako milovník špičkové módy vytvořil v letech 1994-5 sérii obrazů, ve kterých parafrázoval značky nejpřednějších světových módních návrhářů.

Výstava, uspořádaná z obrazů tohoto cyklu v pražské Galerii MXM v roce 1995, byla jednou z nejdůležitějších výtvarných akcí své doby, kterou se přihlásila ke slovu nová, nastupující generace. Petr Písařík své kritické uvažování prezentuje primárně skrze materiál, barvu, tvar a kompozici. Vystavuje doma i v zahraničí, jeden z posledních velkých počinů Petra Písaříka byla v loňském roce (2018) samostatná výstava SPACE MAKER v pražské Galerii Rudolfinum. Jeho dílo je pro Třeboň takovým malým překvapením.

Sochaře Olbrama Zoubka 1926 – 2017 není třeba představovat. Jedna ze dvou vystavených děl, v atriu třeboňské radnice, „Strážce“ je umělcovým autoportrétem.
Jeho syn Jasan Zoubek, 1956, je rovněž sochař. Propracoval se mezi současné nejvýraznější představitele po-moderní vlny v českém umění. Jasanovým hlavním tématem je krajina, obloha a lidská postava jako svorník mezi nimi, v poslední době se vrací i k tématu partnerství. Jasanova socha „Ty a já“ je umístěna na Masarykovo náměstí a dílo nazvané „Pouť - Cesta životem a dál“ před kostelem sv. Jiljí.

Ondrej 4. (Zimka), 1975, Bratislava, sochař a malíř Slovenský sochař a výtvarník Ondrej 4. (Zimka) patří mezi nejvýraznější osobnosti mladé generace současné slovenské výtvarné scény. Je slovenskou veřejností (nejen odbornou) vnímán jako vyslanec slovenské kultury, což dokazují jeho četné výstavy v zahraničí. Jeho dílu, převážně z oceli, nechybí nadsázka a myšlenka. V Čechách se Ondrej 4. (Zimka) představil při významné události otevření Slovenského domu v Praze, za přítomnosti obou prezidentů. Dále výstavou v prostorách pražského divadla Ungelt, na Moravě v Rožnově pod Radhoštěm a v Kroměříži. Na jihu Čech vystavoval v centru Českých Budějovic nebo na vrcholku Kleť.

Do Třeboně přiveze svá díla tři Magratea, Aqarius a Strom života a vystaveny budou u Bertiných lázní.

Jan Kovářík, 1980, sochař, který je představitelem trojrozměrné abstrakce. V lázních Aurora dotvoří atrium, místo vhodné pro chvilky zklidnění až meditace. Všichni vystavující umělci nebo jejich potomci budou osobně přítomni při sobotní vernisáži.

TŘEBOŇSKÝ SOCHAŘSKÝ SVĚT
Veřejný prostor města Třeboně
25.5. - 15.10.2019
volně přístupno

Více informací:
Facebook: Třeboňský sochařský svět
www.trebonskysocharskysvet.cz
 


Fotografie


Autor: -i-, foto: David Peltán