PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Desetiletý bubeník překvapil citem pro blues

Desetiletý bubeník překvapil citem pro blues

Neděle, 09.06.2019 / fotoreport + článek

 

„Tluče bubeníček, tluče na buben“, by mohlo být motto bluesového večera ve volyňské tvrzi, který zde proběhl v pátek 17. května. Že rodinná kapela nemusí být jen mírně oslizlí Kelly Family či cirkusácky třpytní Bee Gees, nebo tklivě v dýmu vyhasínajícího ohně stánkařsky nyjící Nedvědi, bylo možno se přesvědčit na koncertu tria zpěvačky a hráčky na akordeon Petry Börnerové, tvořené dále jejím manželem Tomášem Bobrovniczkým - kytara, a synem Tomášem jr. za bicími.

Zaznělo mnoho skladeb jak z brku jejich oblíbenců - jako Sonny Terry & Brownie McGhee, Keb´Mo´, bývalých spoluhráčů Miloše Železňáka, Ádáma Bornemiszzy, a pochopitelně i vlastních. K plnosti zvuku napomohlo především využívání kytarových efektů, jako zejména looper a octaver, díky čemuž Bobrovniczký vytvářel na akustickou a rezofonickou kytaru hutný podklad jak pro hlas své ženy Petry, tak pro vlastní sóla (jinak léta působil aktivně jako bubeník, a zahrál si i s takovými muzikanty jako například Chris Duarte, Gwyn Ashton, Ďuro Turtev, nebo Luboš Andršt, je velkým propagátorem blues i organizátorem koncertů i festivalu Roots & Blues v Bílině, kde žije).

Jejich potomek, též Tomáš, který se prvně paliček chopil sám od sebe v pěti letech, nepřekvapil na zadek usazující brilantní ekvilibristickou technikou či smrtonosnými kulometnými breaky, ale potěšil zejména evidentní znalostí ve dvou setech naservírovaného barvitého repertoáru a cítěním dynamických i kompozičních změn ve skladbách. Jeho souznění s léta vyhranými rodiči bylo nepřehlédnutelné i v komunikaci na pódiu a celkovém projevu malého „bubeníčka“ (s předpokládaně velkou budoucností). Mít obdobně obdařeného potomka musí být pro rodiče stejná radost, jakou všichni pospolu rozdali návštěvníkům koncertu.

Během přestávky i po vystoupení si mohli návštěvníci zakoupit poslední CD tria, živou nahrávku z klubu Stará Pekárna (2018), kde kapelu, jako na mnoha dalších koncertech, rozšířil na kvartet legendární baskytarista Fedor Frešo který loni zemřel a jistě je mnohým dobře známý coby letitý člen Vargovy kapely Collegium Musicum, ale Hladíkova Blue Effectu, Griglákovy Fermáty, Hamellových Prúdů, nebo již v 60. letech Ursiniho Soulmenů. A nikterak se nelekejte, výtvarník obalu alba Pavel Kreml není rozhodně žádný putinovský prokremelský element.

Více o kapele Petra Börnerová Trio ZDE

Koncert pořádalo Městské muzeum ve Volyni, sídlící ve středověké tvrzi, kde se nacházejí i prostory určené k pořádání koncertů, jejichž organizátorem je Karel Skulický. V tvrzi je momentálně k vidění do září výstava k 150. výročí založení Sokola ve Volyni.
 


Fotografie


Autor: Petr Hejna, foto: Václav Turek

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Cocoman & Messenjah na Beerpong campu 2020

Hudba / koncert / Reggae
Matoušovský mlýn u Dražic
04.07.2020 - 05.07.2020 od 17:00 hod.
vícedenní akce

 

Oscar Petr a vzpomínka na Marsyas

Hudba / koncert / rock
Vesnický hudební klub
04.07.2020 od 20:00 hod.

 

Prago union

Hudba / koncert / hip hop
Veselské pískovny
04.07.2020 od 20:00 hod.

 

Ostrov tance a pohody

Hudba / festival
Benešovský mlýn
04.07.2020 od 18:00 hod.