PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na Táborské muzejní noci uvidíte mučení, Čokožrouta i Svatý grál

Na Táborské muzejní noci uvidíte mučení, Čokožrouta i Svatý grál

Pondělí, 27.05.2019 / článek

 

Chcete potkat Čokožrouta, či konečně najít Svatý grál? A co trochu středověkého mučeníčka? Nebo raději kominíka pro štěstí? Čtvrtý ročník Táborské muzejní noci, která se koná v pátek 31. května od 19 do 23 hodin, bude podle pořadatelů plný překvapení. 

V Galerii U Radnice to bude hýřit všemi barvami. O výstavní prostory se tu podělí přední český představitel lyrické abstrakce a člen skupiny 12/15 Pozdě, ale přece, Ivan Ouhel a jeho partnerka Eva Adamcová se svými grafikami. Páteční muzejní noc v galerii oživí vystoupení táborského talentovaného muzikanta Ondry Kříže.

Galerie 140 zve návštěvníky na Kominickou výstavu, kterou město Tábor pořádá ve spolupráci se Spolkem pro založení muzea kominického řemesla. Věděli jste kupříkladu, že v některých zemích lidé věří, že nevěsta bude mít štěstí, pokud kominíka spatří ve svůj svatební den? Nebo že ve viktoriánské Anglii dělaly tuto profesi často děti, protože se díky své malé postavě dokázaly protáhnout úzkým komínem? Výstava je přístupná po celou dobu konání muzejní noci, od 19 do 21 hodin se tu bude také malovat na obličej s Romanou Laštovičkovou. Do obou galerií je vstup volný.

Zapojí se opět také Husitské muzeum, i když v něm letos probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Návštěvníky láká do chodeb středověkého podzemí, kde se na několika  stanovištích seznámí, k čemu se sklepy v minulosti používaly. A kdo má pro strach uděláno, může nahlédnout do prostor, kde se dříve věznily hašteřivé ženy. Táborští kupci tu totiž předvedou, co to obnášelo, když jste se ve středověku dostali do rukou kata a jeho důmyslných mučicích nástrojů. Otevřena bude i expozice Husité a navštívit budete moci také vyhlídkovou věž Kotnov. Jako vstupné si připravte jednu minci libovolné hodnoty, pomůžete tak muzejníkům se statistikou návštěvnosti.

Na cestách mezi muzei či galeriemi můžete potkat podivného tvora, který bude rozdávat letáky. Takzvaného Čokožrouta do ulic vyšle Muzeum čokolády a marcipánu. Komu se Čokožrout zalíbí, může si jeho podobiznou ozdobit vlastní čokoládu vyrobenou ve výtvarné dílně. Návštěvníci za speciální festivalové vstupné v hodnotě 50 korun uvidí v muzeu mimo jiné i největší čokoládový interaktivní vlak v Čechách. Děti mají po tuto magickou noc vstupné zdarma.

Stovka zcela nových exponátů a celá řada exkluzívních modelů jako například Aston Martin Jamese Bonda, legendární Bugatti Chiron či Ford Mustang ze zlatých šedesátých let nadchne malé i velké v Muzeu lega, jehož stálá expozice patří stále mezi největší svého druhu nejen v Jihočeském kraji. Navíc se muzeu podařilo po více než pěti letech získat „Svatý grál“ z řady LEGO Architecture. Tento zcela unikátní kousek si můžete prohlédnout pouze tam.

Do muzejní noci se tradičně zapojilo také Muzeum pivovarnictví v táborské restauraci Beseda. Tady se můžete těšit na vernisáž výstavy fotografií z archivu Šechtl a Voseček s názvem Táborské sochy. Chybět nebude ani prohlídka pivovaru, hudební vstoupení a sladké pohoštění od cukrářských učňů. Po prohlídce muzea si navíc návštěvníci mohou dát točené pivo Lichvic, které se vaří přímo pod Besedou. Vstupné se neplatí.

V rámci muzejní noci ožije Žižkovo náměstí společně s moderátorem Danielem Čechtickým, který bude zvát na pódium stálé i ty nově vycházející hvězdy nejen táborského hudebního nebe. Zazní tu poprock v podání brněnské kapely Platonic, střídat je bude Tereza Krippnerová and the Masters, která přiveze i novinky z chystaného alba. To pokřtí 6. června v pražském jazzklubu U Staré paní.  

Táborská muzejní noc, kterou zastřešuje Odbor kultury a cestovního ruchu Tábor,  je součástí celorepublikového festivalu muzejních nocí, který letos slaví již patnácté narozeniny.
 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Swing Band Tábor

Hudba / koncert / swing - jazz - r&r
Milevsko - 1. nádvoří kláštera
25.08.2019 od 19:30 hod.

 

 

Mezinárodní mistrovství ČR v motokrosu 2019

Sport / jiný / motokros - enduro
Areál Jinín
25.08.2019 od 12:00 hod.

 

Co2ncert + jam session

Hudba / koncert
Stánek
25.08.2019 od 17:00 hod.