PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Hlasujte pro svojí oblíbenou památku nejen na jihu Čech. Přispějete k její obnově

Hlasujte pro svojí oblíbenou památku nejen na jihu Čech. Přispějete k její obnově

Úterý, 14.05.2019 / článek

 

Osmým rokem se koná celostátní projekt Máme vybráno, který se zaměřuje na financování obnovy památek. Jeho součástí je nejen stejnojmenná konference, ale také soutěž veřejných sbírek. Soupeří se ve třech kategoriích a o jedné z cen rozhoduje veřejnost. Mezi soutěžícími nechybí ani jihočeské památky. Hlasovat lze až do půlnoci 20. května.

Tento rok se soutěže účastní celkem 252 veřejných sbírek z celé České republiky, jejichž cílem je obnova movitých i nemovitých památek. Ve třech kategoriích budou hodnoceny úspěšné a nevšední příklady financování obnovy našeho kulturního dědictví.

Oceněny budou finančně nejúspěšnější projekty, stejně jako nápadité způsoby prezentace. Největšímu zájmu se ale těší zmíněná cena veřejnosti, o níž lze hlasovat na internetových stránkách Máme vybráno. Deset veřejných sbírek s nejvyšším počtem hlasů si totiž mezi sebe rozdělí částku 100 tisíc korun.

Vyhlášení výsledků se uskuteční 28. května na slavnostním večeru v dominikánském klášteře v Praze, který bude navazovat na konferenci. Jejím organizátorem je Institut pro památky a kulturu ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Národním památkovým ústavem a zaměřuje se na různé možnosti hledání financí na obnovu památek.

Již osmým rokem mohou účastníci konference čerpat inspiraci pro vlastní projekty, a to jak během přednášek, tak panelových diskusí. Hlavním tématem letošního setkání je podnikání v památkách.

Projekt Máme vybráno je realizován v souladu s posláním Institutu pro památky a kulturu, totiž šířením dobré praxe v péči o kulturní dědictví. Nejde o jediný projekt této neziskové organizace. Nejznámnější je internetový portál a časopis PROPAMÁTKY, který každý den přináší informace ze světa kultury a památkové péče v České republice.

"Je zajímavé sledovat, jak se počet veřejných sbírek zaměřených na památky rok od roku zvyšuje," uvádí Aleš Kozák, zakladatel Institutu a jeho dlouholetý ředitel a dodává: "Jsem velice rád, že můžeme pomáhat tyto informace šířit mezi lidi, kterým památky nejsou lhostejné. Věřím, že řada z nich se navíc rozhodne některou z nich podpořit třeba i finančně."

Z jihočeských památek můžete podpořit například opravu dřevěných soch v Bechyni, opravu statku Starý zámek v Borotíně, restauraci sbírkových předmětů muzea v Jindřichově Hradci, rekonstrukci měšťanského domu U Slona v Písku, opravu kaple na Brantlově Dvoře ve Vimperku a mnoho dalších.

Více zde:
www.propamatky.info
www.mamevybrano.cz
 


Fotografie


Autor: - i, dap -