PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Matt Long v písecké Podčáře. Hudební masakr se spoustou rockového ksichtění

Matt Long v písecké Podčáře. Hudební masakr se spoustou rockového ksichtění

Čtvrtek, 21.03.2019 / fotoreport + článek

 

Jeden z březnových sobotních večerů v písecké Podčáře patřil energickému blues rocku, naservírovanému hutně znějícím triem britského kytaristy a zpěváka Matta Longa, kterého vydatně a důstojně podpořila tuzemská rytmika. 

Tou byli bubeník Oliver Lipenský a baskytarista Matěj Černý, čímž byl v reálu na pravou míru uveden informační šum v mnoha médiích, že v české sekci bude za bicími sedět Tomáš Vokurka.

I když jméno Matt Long mnohým zatím příliš (zejména u nás) neříká, v dnešní době plné virtuálních nul a jedniček je snadné dohledat si na internetu ukázky jeho koncertní prezentace, která naživo pochopitelně dostala zcela jiný rozměr.

Ne příliš valná účast, hrubě neodpovídající kvalitě muziky, přinesla nicméně jedno pozitivum, a to konání v malém sále Divadla a klubu Pod Čarou, kde samozřejmě má prostor opravdu klubovou atmosféru. A navíc k naplnění stačí právě počet dorazivších.

I díky skvělému nazvučení dostali návštěvníci ve dvou setech řádnou porci rockové muziky, zcela ladící například příznivcům blues rocku a poctivého syrového jižanského rocku - ne tedy jakéhosi domácí řídkého, mastných ok prostého odvaru typu čelných představitelů do žluta zbarveného psa s pěvecky dosti chatrným bývalým porotcem pěveckých soutěží.

Pro angloamerickou hudební scénu je zcela charakteristické, že kdokoliv z kapely přirozeně perfektně zpívá - stačí připomenout „záskok“ Phila Collinse za Petra Gabriela v Genesis. Matt by se u nás uživil jako sólový zpěvák, a k tomu jen tak mimochodem docela slušně brnká na kytaru, či naopak, k tomu brnkání si občas hlasově zaintonuje a zafrázuje.

Matt je známý z kapely The Cattfish, party pyšnící se titulem British Blues Awards winner, a sám Long má našlápnuto na svoji vlastní prestižní cenu v dobře nastartované sólové kariéře.

Koncert by vzal vodu lopatkám mlýnu posluchačům muziky, kterým vadí instrumentální sóla, natož nějaká „nekonečná“ kytarová. Právě ta byla třešničkou na dortu s neméně chutnou, dynamickou i tepající českou rytmickou polevou. Naši mládenci nebyli pátým kolem u vozu, i jejich práce přispěla k skvělému koncertu pod hlavičkou kytaristy, kterému je pouhých 23 let - na to jednak Matt vůbec nevypadá, a stejně tak o dekádu vyzrálejší je jeho projev a muzikantská zručnost.

Milovníci ortodoxního blues by možná mohli vytknout silný příklon k rocku, leč všem formám blues (té silně elektrifikované zejména) otevření poddaní mohou zvolat: „Gary Moore je mrtev, ať žije Matt Long!“Bohužel opravdu poskrovnu bylo v Podčáře místních muzikantů, z nichž mnozí by údajně za blues málem položili život, zdejší jen čestně reprezentovali za hravé Závodní ovce kytaristé Putna a Wdowyczyn (krom autora článku a jeho syna tedy). Kdo na tomto mile hlasitém večírku česko - britské hudební družby nebyl, prohloupil. Velký dík patří samozřejmě Mírovi Pokornému za zprostředkování tohoto jedinečného koncertu v Podčáře.

V nejbližší době se zde mohou posluchači těšit na koncert Michala Hrůzy, který se koná v pátek 22. března od 20 hodin.


Fotografie


Autor: Petr Hejna, foto: Václav Turek

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Malý princ

Divadlo / pohádkové divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.10.2019 od 19:30 hod.

 

Začínáme končit

Divadlo / komedie
Spektrum Sezimovo Ústí
17.10.2019 od 19:00 hod.

 

Shirley Valentine

Divadlo / komedie / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
17.10.2019 od 19:00 hod.

 

Filmový Písek 0219

Kino / film / filmový festival
Kino Portyč
17.10.2019 - 20.10.2019 od 09:00 hod.
vícedenní akce