PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Divadle Oskara Nedbala LiStOvAli Hry bez hranic

V Divadle Oskara Nedbala LiStOvAli Hry bez hranic

Pondělí, 18.02.2019 / fotoreport + článek

 

Každý z nás, aniž by si to nějak výrazněji uvědomoval, žije v jisté soukromé komfortní zóně. Máme osobní i pracovní rituály, jistoty, návyky. Kam až ale může zajít spontánní rozhodnutí z takové zóny vystoupit, přehodnotit svoje priority a začít brát život trochu vážně? 

Může to být cesta k něčemu lepšímu, může nás to zavést k novým lidem, znalostem, zážitkům… Může to ale také znamenat naši záhubu. Život je hra. A pokud se rozhodneme na ni přistoupit, můžeme se začít skvěle bavit. Život je totiž hra, která nezná hranic a nabízí nám nespočet možností.

Mladý programátor počítačových her Filip je zcela oddán svojí práci. I když je trochu flákač, dělá ji dobře, s nápadem a s velmi uspokojivými výsledky. Není to ovšem muž použitelný pro běžný život. Na úklid domácnosti si platí uklízečku, ve volných chvilkách paří na počítači nespočet her a ženy, které mu projdou životem, využívá jako chvilkové rozptýlení. Mnohému čtenáři knihy Hry bez hranic od Michala Kašpárka může připadat jako sobecký sebestředný pako, který by zasloužilo profackovat.

Těm ostatním se ovšem může zdát být zábavným a velmi svérázným chlapíkem, který prostě využívá životních možností. Vlivem nejrůznějších událostí se ovšem Filipův život razantně změní. Začne to setkáním s podivnou slečnou, která se k němu zachová tak, jak nikdy žádná jiná, pokračuje pracovním neúspěchem a graduje dál a dál. Kam až ho tolik životních změn zavede, vám neprozradím. To si budete muset přečíst sami v naprosto úžasně čtivé knize, která vám opravdu nezabere mnoho času. A pokud nejste úplný fanoušek literatury, můžete se vypravit do divadla na jedno z mnoha představení projektu Listování, které skutečně stojí za to.

Právě s touto knihou zavítali herci projektu (Věra Hollá a Pavel Oubram) do táborského Divadla oskara Nedbala. A musím říct, že jako první představení v novém roce to bylo opravdu vynikající. Hry bez hranic jsou v každém ohledu výbornou knihou a z dobré knihy se prostě špatné představení udělat nedá. Věra Holllá opět prokázala jak všestrannou herečkou je a v neotřelém a naprosto věrohodném podání Filipa, kterého si zahrál Pavel Oubram se tak Listování stalo nejen vtipně vážným, ale zároveň velmi silným divadelním představením, které se rozhodně vyplatilo navštívit.

Jako třešnička na dortu se ve finále představil i samotný autor knihy Hry bez hranic Michal Kašpárek, který tuto knihu zabývající se velmi aktuálními tématy jako je svět počítačů, který nás dennodenně obklopuje a více či méně ovlivňuje, nebo téma uprchlíků, uprchlických táborů, předsudků a dalších.

O knize a jejím divadelním podání se tak dalo dále diskutovat, rozvíjet nespočet otázek a teorií, které během představení vznikly a nahlédnout trochu více pod pokličku vzniku tohoto příběhu, který je autorovou prvotinou. Hry bez hranic jsou v každém případě knihou s přesahem, která vzbudí širokou škálu emocí. A v jejím divadelním podání se jedná o dílo, které díky tomu vynikne ještě silněji a jistě osloví i ty, které by toto dílo mohlo velmi snadno minout. Sama jsem toho důkazem.

Pokud vám toto Listován uniklo, určitě sáhnete alespoň po knize, která opravdu stojí za to.
 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / přednáška
Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14
16.06.2019 od 15:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / přednáška
Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec, Husova 333, Jindřichův Hradec
16.06.2019 od 09:30 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / přednáška
Gymnázium Třeboň, Na Sadech, Na sadech 308, Třeboň
16.06.2019 od 13:00 hod.

 

Ikony

Divadlo / taneční
Dům kultury Milevsko
16.06.2019 od 15:00 hod.