PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V písecké Sladovně se děti stanou včelami. Galerie otevřela novou zážitkovou výstavu

V písecké Sladovně se děti stanou včelami. Galerie otevřela novou zážitkovou výstavu

Sobota, 01.12.2018 / fotoreport + článek

 

Písecká Sladovna otevřela novou zážitkovou výstavu s názvem Včela – Tajuplný výlet za sluncem. Chcete zažít včelí svět všemi smysly? Otevřete oči, nastražte uši a přivoňte. Cítíte tu vůni medu a pláství? Matka včel tu na vás čeká a potřebuje vaši pomoc. Pomůžete jí? 

Interaktivní výstava pro děti i jejich dospělý doprovod přináší zajímavé pohledy na včely a na organismus včelstva ve snaze porozumět jeho tajemstvím. Děti zde najdou podněty k poznávání všemi smysly, seznámí se s životem v úlu, jeho strukturou, a především se naučí mít včely rády či získají pokoru před tajuplným životem tohoto pracovitého a neuvěřitelně inteligentního hmyzu.

„Hlavní poslání výstavy pro mne je, aby si děti vyzkoušely být včelkami. Aby si k nim získaly vztah a více je vnímaly i v běžném životě. Výstava není primárně didaktická, ale spíše se snažíme, aby děti získaly pozitivní vztah ke včelám, k přírodě, k rostlinám a celému svému okolí. Použila jsem širokou škálu materiálů a tím, že kombinuji různé průhledy, mohou návštěvníci v určitý moment zahlédnout svět stejně tak, jak ho vidí včela,“ přibližuje význam výstavy hlavní autorka Kateřina Hadravová.

„Chceme pomocí smyslů a zážitků a v tom nejlepším smyslu interaktivní hry přiblížit svět včel. Včelstvo jako takové je superorganismus, dokonalý řád, ale ukrývá se v něm i tajemství a moudrost. Toho se chceme dotknout,“ doplňuje kurátorka výstavy Dominika Špalková, umělecká ředitelka Divadla Drak z Hradce Králové.

Výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem je další z řady příběhových výstav. Dějem tedy i tentokrát bude návštěvníky provázet lektor, popisuje ředitel Sladovny Písek Adam Langer:
„Děti vstoupí do prostoru výstavy, kde je přivítá strážce úlu, se kterým budou hovořit o tom, že kdo chce vstoupit dovnitř, neměl by v sobě mít negativní emoce, jako třeba strach, protože včely jsou velmi vnímavé. Když se budou bát, strážce jim pomůže strach překonat. Poté se děti ocitnou v roli včel a zažijí úl všemi smysly. Budou vědět, jak voní, co v něm vidí, slyší, mohou se věcí dotýkat - měly by si vše osahat a zažít. Vyzkoušejí si roli dělnice i trubce, a nakonec je zavolá královna, která je poprosí o pomoc, aby zabezpečily úl potravou a vším, co je potřeba. A když se jim to podaří, narodí se nová královna a část úlu může vyletět dál za sluncem, za novým životem a včelím společenstvím. V tu chvíli dobrodružství končí a na rozloučenou mohou děti napsat vzkaz dalším včelám o tom, proč by se neměly bát.“

Výstavu Včela – tajuplný výlet za sluncem můžete ve Sladovně Písek navštívit až do konce dubna 2019. Více na www.sladovna.cz 


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tata Bojs

Hudba / koncert / rock - r&r
Veselské pískovny
17.08.2019 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2019

Festival / charitativní a multižánrový
areál fotbalového hřiště
17.08.2019 - 18.08.2019 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

Summer Punk Party Volyně vol. VIII

Hudba / festival / hardcore, punk
Koupaliště Volyně
17.08.2019 - 18.08.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

Léto na Kampě - NB2J a Trio de Compostela

Festival
klub Kampa, kampus JU
17.08.2019 od 18:00 hod.