PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovické Science Café vzpomene na penicilin a rozebere antibiotika

Budějovické Science Café vzpomene na penicilin a rozebere antibiotika

Úterý, 13.11.2018 / článek

 

Listopadové českobudějovické  Science Café tak trochu se zpožděním reaguje na nenápadné výročí, které si lékaři připomněli v srpnu - to uplynulo 90 let od chvíle, kdy Alexandr Fleming objevil peniclin. Lék, který jen ve druhé světové válce zachránil možná milióny životů. Budějovické Science Café se koná dnes, v úterý 13. listopadu, od 18 hodin v kavárně Horká vana. 

Odhady hovoří o tom, že celkem penicilin zachránil 82 milionů životů, a to nepíšeme o dalších lécích patřících do skupiny antibiotik. Nicméně přednáška věnovaná antibiotikům není tak zcela neakutální.

Rezistence baktérií vůči antibiotikům se stává stále větším problémem a noční můrou lékařů, a je proto důležité o ní hovořit stále. Mimo jiné i proto vznikla akce, která na tyto problémy upozorňuje  - Evropský antibiotický týden, který začíná jen několik dnů po přednášce, v neděli 18. listopadu.  

Jak působí antibiotika? Jak baktérie získávají vůči ATB odolnost? Budeme umírat na banální nemoci? Jsou ATB nahraditelná? Jak se máme chovat jako pacienti? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět host besedy Magdalena Horníková, vedoucí lékařka ATB střediska Nemocnice České Budějovice. 

Událost na facebooku ZDE, vstupné je dobrovolné.


Autor: - i,dap -

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Večere s flétnou a klavírem - přeložené představení sezony PODZIM 2018

Hudba / Koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.03.2019 od 19:00 hod.

 

Velikonoční výstava

Výstava / kraslice, dekorace
Galerie 140
21.03.2019 - 28.04.2019 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

Toman

Kino / film / historické drama
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
21.03.2019 od 20:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
21.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce