PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovické Science Café vzpomene na penicilin a rozebere antibiotika

Budějovické Science Café vzpomene na penicilin a rozebere antibiotika

Úterý, 13.11.2018 / článek

 

Listopadové českobudějovické  Science Café tak trochu se zpožděním reaguje na nenápadné výročí, které si lékaři připomněli v srpnu - to uplynulo 90 let od chvíle, kdy Alexandr Fleming objevil peniclin. Lék, který jen ve druhé světové válce zachránil možná milióny životů. Budějovické Science Café se koná dnes, v úterý 13. listopadu, od 18 hodin v kavárně Horká vana. 

Odhady hovoří o tom, že celkem penicilin zachránil 82 milionů životů, a to nepíšeme o dalších lécích patřících do skupiny antibiotik. Nicméně přednáška věnovaná antibiotikům není tak zcela neakutální.

Rezistence baktérií vůči antibiotikům se stává stále větším problémem a noční můrou lékařů, a je proto důležité o ní hovořit stále. Mimo jiné i proto vznikla akce, která na tyto problémy upozorňuje  - Evropský antibiotický týden, který začíná jen několik dnů po přednášce, v neděli 18. listopadu.  

Jak působí antibiotika? Jak baktérie získávají vůči ATB odolnost? Budeme umírat na banální nemoci? Jsou ATB nahraditelná? Jak se máme chovat jako pacienti? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět host besedy Magdalena Horníková, vedoucí lékařka ATB střediska Nemocnice České Budějovice. 

Událost na facebooku ZDE, vstupné je dobrovolné.


Autor: - i,dap -