PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Svatá Barbora. Listování plné konspiračních teorií, násilí, týrání a vlivu sekty

Svatá Barbora. Listování plné konspiračních teorií, násilí, týrání a vlivu sekty

Čtvrtek, 08.11.2018 / fotoreport + článek

 

Po létě se s novou divadelní sezónou táborského Divadla Oskara Nedbala vrátilo i oblíbené Listování. Říjnovou knihou, která se díky projektu dostala na jevištní prkna, se stal komiks Marka Šindelky a Vojtěcha Maška Svatá Barbora. Jak se scénické zpracování zdařilo? Mimochodem, Listování pokračuje v táborském divadle (od 17 hodin),  veselském kulturním domě (od 19 hodin) a buějovickém Malém divadle (od 21 hodin) dnes, ve čvrtek 8. listopadu, a to s knihou Doppler od Erlanda Loea.   

A abych pravdu řekla, za celou dobu co o Listování píšu, byla Svatá Barbora nejsilnějším a vlastně i nejděsivějším představením, jaké jsem měla možnost vidět. Příběh knihy líčí neuvěřitelný pracovní zápal mladé novinářky Andrey, která se s vervou a elánem pouští do nelehkého úkolu - vyřešit takzvanou Kuřimskou kauzu, která před několika lety otřásla nejen zemí naší, ale i Dánskem, a napsat o ní solidní článek, který by do celé věci vnesl světlo. Jak nebezpečný to bude úkol a jak moc se dotkne i jí samotné si z počátku neuvědomí ani ona, ani její šéf. A hranice, která dělí zdravý pracovní zápal od posedlosti je velmi tenká.

Autor Marek Šindelka, který se totoho Listování osobně zúčastnil a trpělivě odpovídal na zvídavé otázky diváků, s Vojtěchem Maškem si při sepsání a především při ilustrování tohohle komiksu, jenž se věnuje nejsledovanější a jedné z nejvíc znepokojujících kauz, na svoje bedra naložili úkol nelehký. Ono podat něco takto spletitého, komplikovaného a svého času i mediálně sledovaného není snadné. Zvlášť tak, aby finální dílo bylo přístupné běžnému čtenáři. Pokud mohu soudit, povedlo se jim to na jedničku.

Vytvořili dílo s velkým literárním i informačním přesahem, které rozhodně dnešního moderního a ruku na srdce i lehce pohodlného čtenáře, který se nerad pouští do složitějších a náročnějších textů, zaujme. Oba autoři strávili nad jeho zpracováním, dolaďováním a především nad ověřováním zdrojů a informací šest let, což svědčí o jejich zápalu pro nápad. A za to si v každém případě zaslouží čtenářovo uznání.

Pokud se vrátíme zpět k Listování a hercům Petře Bučkové a Alanu Novotnému, kteří se tentokrát ujali zinscenování Svaté Barbory, dostaneme se opět k tomu, co jsem psala na začátku. Bylo to opravdu jedno z nejsilnějších, nejdramatičtějších a nejděsivějších představení, které bylo doposud divákům tohoto projektu nabídnuto. Možná i proto byla účast podstatně nižší, než jaká doposud bývala a celá atmosféra, nastavená příběhem o týrání, zneužívání, manipulaci a naprostého využití moci vůči lidem, se tak v dost komorním prostředí ještě nahustila.

Pokud vám představení z jakýchkoli důvodů uniklo, určitě se podívejte alespoň po již zmíněném komiksu, který podle mě celou problematiku objasní a uvede mnoho věcí na pravou míru.

Na závěr zvu na další Listování, které se uskuteční 8. listopadu. Tentokrát společně zalistujeme knížkou Doppler líčící bilancování hlavního hrdiny nad smyslem života, který vede.... 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová

Večer plný kapel na Cestě

V pátek 20. září od 19 hodin se v prostoru táborského CESTA, ve sklepní části zvané Subkulturák, koná koncert kapel Nikander, Nondescript, Five seconds to leave a Lusky. Nikander a Five Seconds to leave zde zahráli minulý rok na DIY festivalu a Nondescript nedávno v rámci akce Doomed. Sestavu doplní garage punkové duo Lusky z Plzně, pro které to bude na Cestě premiéra. Večer odstartují punkoví Nondescript z Milevska a pak akce přitvrdí. Five seconds to leave z Jindřichova Hradce budou hrát skladby z jejich poslední desky Nina Who Wasn't, kde pro některé bude určitě překvapením, že kapela přidala zpěv a celkově se hudebně hodně posunula. Nikander z Brna hrají metal, hardcore, sludge a hlavně hodně nahlas. Večer uzavřou Lusky a jejich garážový rock´n´roll punk.  Vstupné je 120 až 150 Kč a celé jde kapelám. Fcb ZDE. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Nikander + 5STL + Lusky + Nondescript

Hudba / koncert / stoner - metal - hardcore - punk
CESTA Tábor
20.09.2019 od 19:00 hod.

 

Nikaragua

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
20.09.2019 od 18:00 hod.

 

Otevřené mistrovství ČR v Beer pongu

Sport / Beer pong
KD Dražice
20.09.2019 - 22.09.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce