PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská zoo pomáhá africkým školákům. Darujte kolo, vězni ho opraví, děti využijí

Táborská zoo pomáhá africkým školákům. Darujte kolo, vězni ho opraví, děti využijí

Úterý, 20.11.2018 / článek

 

Ostravský projekt „Kola pro Afriku“ vznikl v roce 2012 a inspirací pro něj byla obdobná zahraniční občanská sdružení. Posláním organizace je umožnit dětem v Africe lepší cestu ke vzdělání. Tu jim usnadní nepotřebná kola, která v České republice lidé projektu darují.

Kola přivezená do Afriky, konkrétně do západoafrické Gambie, podporují celkovou gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění. Táborská zoologická zahrada se stala partnerem projektu a novým sběrným místem.

V Africe jsem v různých zemích cestováním i prací strávil relativně hodně času a mohl jsem vidět, jak daleko chodí děti do své školy a těžko si představit, že třeba i dvanáct patnáct kilometrů. Z tohoto důvodu tam nechodí pravidelně a právě kolo jim cestu do školy může značně usnadnit. Naše staré kolo, které léta stojí někde na půdě a zapadá prachem, může významně pomoci školákovi, žijícímu tisíce kilometrů daleko. Z tohoto důvodu jsme se rádi do projektu zapojili a zřídili v naší zahradě sběrné místo, která v jižních Čechách obecně chybí,“ uvedl za zoo Ondřej Kott.

Vítány jsou všechny typy kol, i ve špatném technickém stavu, stejně tak obnošené helmy, reflexní vesty, náhradní díly či nářadí. Do projektu jsou zapojeni ostravští vězni ve výkonu trestu, kteří kola opravují a připravují na transport do Afriky. V Gambii jsou pak pravidelně proškolováni místní technici, které platí daná škola. Projekt je tedy dlouhodobě udržitelný. Kola putují lodí z Evropy do Afriky zhruba měsíc.

„Rád jsem daroval své první horské kolo, které už léta stálo bezprizorně ve stodole na naší chalupě u Tábora. S kolem mě poutají intenzivní vzpomínky a pocity, protože jsem ho dlouho moc chtěl a od rodičů nakonec dostal za úspěšné přijímací zkoušky na střední školu," uvedl Pavel Vácha z Prahy, jeden z prvních dárců na Táborsku.

www.kolaproafriku.cz

Sběrné místo Táborsko: Zoo Tábor, kontakt: ondrej.kott@gmail.com, mobil: 778468386
 


Fotografie


Autor: - i -

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Toman

Kino / film / historické drama
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
21.03.2019 od 20:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
21.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce

 

Setkání s Yvettou Simonovou

Hudba
Dům kultury Milevsko
21.03.2019 od 17:00 hod.

 

Večere s flétnou a klavírem - přeložené představení sezony PODZIM 2018

Hudba / Koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.03.2019 od 19:00 hod.