PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na jihu Čech vystoupí legendární Värttinä. Doprovodí ji skupina Zrní s novými věcmi

Na jihu Čech vystoupí legendární Värttinä. Doprovodí ji skupina Zrní s novými věcmi

Středa, 31.10.2018 / článek

 

Legenda finské, ale i světové folkové scény Värttinä přijede zahrát v pátek 2. listopadu od 20 hodin do sálu Kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí. Kapela hraje od roku 1983 a vydala 16 alb, podílela se také na muzikálu Pán prstenů a její odnož Kuunkuiskaajat reprezenovala Finsko na Eurovizi 2010. Předkapelou v pátek bude populární alternativně folková skupina Zrní, která nyní představuje nové EP Spící a videoklip ke skladbám Ať a Hýkal.  

"Zahrát si s Värttinou nám dělá velkou radost, tahle finská legenda světové hudby je pro nás ohromně inspirativní. Minulý týden jsme vydali nové EP Spící, takže na koncertě ve Veselí zahrajeme mimo jiné nové pisničky. Moc se na ten večer těšíme,"
sdělil ke koncertu frontman Zrní, zpěvák Jan Unger. 

Skupinu Värttinä založily v severokarelské vesnici Rääkkylä roku 1983 Sari a Mari Kaasinenovy a jejich matka Pirkko. Hudba vychází z původní karelské a ugrofinské hudby a tvoří silné vokály Mari Kaasinen, Susan Aho a Karoliina Kantelinen za doprovodu různých akustických nástrojů včetně těch exotických, vycházejících z tradičních ugrofinských a karelských instrumentů. Od devadesátých let kapela ve své hudbě snoubí prvky rocku, jazzu i popu. 

Svojí první desku Värttinä nahrála před více než třiceti lety. Od té doby stihla 16 studiových alb, kompilací a živáků. Zatím posledním albem je Viena, které bylo inspirováno výletem kapely do ruské části Karélie, kde se její členové setkali s runovými pěvci, poslední živoucí spojnicí s tisíce let starou kulturou. Värttinä mohli slyšet diváci na koncertech v České republice, ale i například na letošním Sziget festivalu v Budapešti (odtud fotka), kde hráli na World music stagei jako hlavní skupina.  

Vstupenky na stání jsou k dostání za 350 a 390 korun, vstupné na sezení seženete od 450 do 490 Kč.


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Neposlušná kůzlátka

Pro děti / Pohádka o zlobení
Husitské muzeum v Táboře - RAJSKÝ DVŮR
22.08.2019 od 16:00 hod.

 

Nixon Lads & Qychodu

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
22.08.2019 od 18:00 hod.

 

Bartolomějské posvícení Milevsko - zahajovací koncert

Hudba / koncert
Milevsko - klášter
22.08.2019 od 18:00 hod.