PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na jihu Čech vystoupí legendární Värttinä. Doprovodí ji skupina Zrní s novými věcmi

Na jihu Čech vystoupí legendární Värttinä. Doprovodí ji skupina Zrní s novými věcmi

Středa, 31.10.2018 / článek

 

Legenda finské, ale i světové folkové scény Värttinä přijede zahrát v pátek 2. listopadu od 20 hodin do sálu Kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí. Kapela hraje od roku 1983 a vydala 16 alb, podílela se také na muzikálu Pán prstenů a její odnož Kuunkuiskaajat reprezenovala Finsko na Eurovizi 2010. Předkapelou v pátek bude populární alternativně folková skupina Zrní, která nyní představuje nové EP Spící a videoklip ke skladbám Ať a Hýkal.  

"Zahrát si s Värttinou nám dělá velkou radost, tahle finská legenda světové hudby je pro nás ohromně inspirativní. Minulý týden jsme vydali nové EP Spící, takže na koncertě ve Veselí zahrajeme mimo jiné nové pisničky. Moc se na ten večer těšíme,"
sdělil ke koncertu frontman Zrní, zpěvák Jan Unger. 

Skupinu Värttinä založily v severokarelské vesnici Rääkkylä roku 1983 Sari a Mari Kaasinenovy a jejich matka Pirkko. Hudba vychází z původní karelské a ugrofinské hudby a tvoří silné vokály Mari Kaasinen, Susan Aho a Karoliina Kantelinen za doprovodu různých akustických nástrojů včetně těch exotických, vycházejících z tradičních ugrofinských a karelských instrumentů. Od devadesátých let kapela ve své hudbě snoubí prvky rocku, jazzu i popu. 

Svojí první desku Värttinä nahrála před více než třiceti lety. Od té doby stihla 16 studiových alb, kompilací a živáků. Zatím posledním albem je Viena, které bylo inspirováno výletem kapely do ruské části Karélie, kde se její členové setkali s runovými pěvci, poslední živoucí spojnicí s tisíce let starou kulturou. Värttinä mohli slyšet diváci na koncertech v České republice, ale i například na letošním Sziget festivalu v Budapešti (odtud fotka), kde hráli na World music stagei jako hlavní skupina.  

Vstupenky na stání jsou k dostání za 350 a 390 korun, vstupné na sezení seženete od 450 do 490 Kč.


Autor: David Peltán

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce