PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Co fotka, to vrah. Fotograf Jindřich Štreit vystavuje nový cyklus v Táboře

Co fotka, to vrah. Fotograf Jindřich Štreit vystavuje nový cyklus v Táboře

Úterý, 02.10.2018 / fotoreport

 

„Jezdím do Tábora rád, je to pro mě vrchol roku,“ začal výstavu v táborské galerii Auritus přední český dokumentarista, profesor fotografie Jindřich Štreit. V tamních prostorech nyní visí fotky z dokumentárního cyklu Ze tmy ke světlu, který mapuje život a práci kněžích v českých věznicích. 

Fotograf Jindřich Štreit se více než 50 let věnuje fotce, konkrétně sociálnímu dokumentu. Na jeho snímcích jsou tak zvěčněna témata bezdomovectví, hendikepovaných, drogově závislých, seniorů i dětí.

„Zaměřuji se na problémy společnosti a snažím se je přiblížit a poskytnout na ně pohled lidem, kteří nemají šanci se s nimi běžně setkat,“ říká dvaasedmdesátiletý pedagog a držitel Medaile Za zásluhy.

Výstava v Auritu odhaluje život v českých věznicích, a to nejen vězňů. „Oslovil mě olomoucký vězeňský kaplan Otto Broch, zda bych nechtěl udělat dokument o práci vězeňských kněží. Začal jsem na tom tedy pracovat. Fotit ve vězení je organizačně velice obtížné, je třeba hodně povoleních. Byla to obrovská výzva a zázrak dostat se tam s foťákem,“ popisuje začátek práce fotograf, který byl za minulého režimu, v osmdesátých letech, za focení vězněn na Ruzyni.

„Když jsem se vězňů v osmdesátých letech ptal, byli skoro všichni nevinní. Teď je to ale jiné, tady vinu nepopírali. Říkali mi: jsme viní a zde svůj hřích smíváme, odpykáváme si ho. Měl jsem možnost cítit, co zažívají. Jsou to vězni, kteří sedí 15 až 20 let. Vrazi na okraji společnosti, v jiném světě. Bez společnosti, bez pohybu s otázkami viny a trestu,“ přibližuje atmosféru ve věznicích a pokračuje, jak důležitá je pro vězně kaplanská služba, jíž se dokument zabývá.

Opomíjená služba

„Lidé o službě nic neví. Přitom je pro ty lidi tak důležitá. Kaplan je totiž jeden z mála lidí, kterému se mohou svěřit, popovídat si. Může jim pomoci s tím břemenem, ale ne kvůli ulejvání z práce nebo cigaretě, jak si veřejnost mnohdy mylně myslí,“ vysvětluje Jindřich Štreit. Na každé fotce, která v Auritu visí, je vrah. Fotograf s nimi trávil čas o samotě a mnohdy se mu rovněž svěřovali.

„Příběhy byly hrozné. Kolikrát jsem si říkal, co tady ty lidi dělají. Byli šikovní, chytří, talentovaní, mladí. Přitom z nějakých důvodů zabili,“ dodal. Při focení však zažíval i přes úskalí veselé historky. "Nejtěžší bylo fotit v ženské věznici. Žádná vězeňkyně mi nechtěla dát ke zvěčnění souhlas. Když jsem pak přijel osobně, stály půlhodinové fronty, aby měly fotku, a dokonce jsem si musel udělat fotku i s nimi. Otta Broch přišel a říká: já tě z toho vězení musím dostat," usmívá se profesor a ukazuje na jednu z fotografií. Podobný příběh pak má k sestře Filoméně (pozn.red. Martě Truhlíkové z Kongregace Dcer Božské Lásky), která se nechtěla fotit, ale po mnoha přemlouváních povolila a fotograf ji při práci nafotil, na výstavě pak stála jako první návštěvnice.

V cyklu o životě kněžích ve vězení Ze zmy ke světlu, který vznikl k 20. výročí založení kaplanské duchovní péče ve věznicích, bude Jindřich Štreit pokračovat. "Je to nádherné téma plné zážitků, setkáních a filosofických rozprav," říká fotograf, který nyní začal pracovat na dokumentu z domácí hospicové péče.

Pro Jindřicha Štreita je to již jeho čtrnáctá výstava v prostorech táborského centra adiktologických služeb a galerii Auritus . „Vlastně fotím kvůli vám. Prakticky zde nějaký fotografický cyklus vystavuji vždy poprvé, v prémiové galerii," uzavřel fotograf. Výstava potrvá do 12. října. (článek vyšel také na Idnes.cz)


Fotografie


Autor: David Peltán