PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Den architektury zavítá i na jih, kde představí československou architekturu v běhu století

Den architektury zavítá i na jih, kde představí československou architekturu v běhu století

Čtvrtek, 27.09.2018 / článek

 

Od Krušných hor po Karvinou, od Náchoda po Vimperk, od Prahy, přes Brno, Ostravu až do Bratislavy - mezi 28. zářím a 4. říjnem zamíří Den Architektury do více než osmdesáti měst po celé České republice a také na Slovensko. Výjimkou nebude ani jih Čech, kde akce navštíví České Budějovice, Český Krumlov, Tábor, Volyni, Vimperk, Veselí nad Lužnicí, Jindřichův Hradec, Slavonice, Prachatice i Týn nad Vltavou.  

V průběhu týdne představí Den architektury veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby. V programu nebude chybět například běh za architekturou, horské túry, plavba parníkem, cyklovyjížďky, filmové projekce, workshopy, přednášky a především pečlivě připravené procházky vedené architekty, urbanisty či historiky a příležitost dostat se do jindy nepřístupných staveb.

Pestrý program Dne architektury nabídne i Jihočeský kraj v deseti městech. České Budějovice plánují procházku po uměleckých dílech ve veřejném prostoru se šéfredaktorem časopisu ERA21. Za současnou architekturou na okraji města Český Krumlov se zájemci vydají se studentem architektury, který připomene, že architektura města není tvořena jen jeho centrem. V době první republiky se v Táboře postavilo několik zajímavých staveb, po kterých vás architekti provedou. Město nabídne i besedu s historiky na téma Výkladní skříň úspěchů mladé republiky.

Zámeckým areálem Vimperk provede kastelán, který se zaměří na úpravy a přestavby objektu během 20. století. Ve Vimperku proběhne i diskuze za přítomnosti architektů o rozvoji a naplňování strategických cílů města či přednáška historika na téma Historický vývoj vimperské aglomerace. Ve Volyni a okolí se vydají po stopách architekta Josefa Zítka, tvůrce Národního divadla. Ve Veselí nad Lužnicí v rámci Dne Architektury znovu ožije renesanční radnice hudebním festivalem a otevřením galerie moderní architektury. Zajímavý program proběhne i v dalších městech Jihočeského kraje.

Města Jihočeského kraje s programem Dne Architektury:
České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice, Slavonice, Tábor, Týn nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Vimperk a Volyně

Podrobný program mezinárodního festivalu Den Architektury 2018 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Architektura společně

Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“. Festival připomíná letošní výročí republiky a jeho cílem je v celé šíři postihnout, jak se za posledních 100 let československá architektura vyvíjela. Návštěvníci se tak budou moci například podrobně prozkoumat Obecní dům, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa, projít se po prvorepublikové Olomouci, nebo navštívit jihlavský Legiodům postavený v Národním stylu. Budou moci ocenit meziválečnou architekturu Liberce, poznají blíže Městské divadlo v Mostě, které se pohybuje na pomezí brutalismu a strukturalismu a patří mezi nejunikátnější kulturní stavby 2. poloviny 20. století u nás, projdou se po karlovarské Vřídelní kolonádě z roku 1975 a dozví se více o unikátním brněnském sídlišti Lesná. Cestu z minulosti do současnosti pak zakončíme třeba v unikátním archeologickém muzeu Archeopark Pavlov, jenž je nositelem Ceny za Architekturu 2017, v moderní multifunkční sportovní hale v Dolních Břežanech či v českém EXPO pavilonu ve Vizovicích, který nás přenese do světa modulární architektury.

Spolek KRUH pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře a do České republiky přivedl stovky výjimečných architektů a architektek z celého světa. Cílem diskusí je zprostředkovat široké veřejnosti dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě. Od roku 2011 pořádá festival Den Architektury, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. Zakladatelka festivalu architektka Marcela Steinbachová získala v roce 2016 za popularizaci tohoto oboru široké veřejnosti titul Architekt roku.


Fotografie


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Veselská ozvěna 2019 - Black and White

Hudba / koncert duchovní hudby
Kostel Navštívení Panny Marie Zálší
18.08.2019 od 19:00 hod.

 

Tvořivá neděle na zámku Brandlín

Ostatní / Setkání a tvoření pro všechny věkové skupiny
zámek Brandlín
18.08.2019 od 09:00 hod.

 

Naše Chutě 2019

Festival / gastronomie
Střelnice
18.08.2019 od 11:00 hod.

 

Čertovské posvícení v Pohádkové kovárně v Selibově

Pro děti
Pohádková kovárna Selibov
18.08.2019 od 10:00 hod.