PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Dvanáctá Pecha Kucha Night Vodňany bude o všemožných cestách ke kořenům

Dvanáctá Pecha Kucha Night Vodňany bude o všemožných cestách ke kořenům

Čtvrtek, 06.09.2018 / článek

 

Velice různorodá bude už dvanáctá vodňanská Pecha Kucha Night. Ta se koná v pátek 7. září od 20 hodin v parkánu Kavárny a čajovny U Lípy v Písecké ulici č. 36 a má téma Ke kořenům. Akci pořádá spolek Vodňany žijou.

Představí se tentokrát deset vystupujících. Jedním z prezentujících ve formátu dvaceti obrázků po dvaceti vteřinách bude kovář Václav Ebel. O svém řemesle, které vzniklo jako jedno z prvních v historii lidstva, říká: „Zaměřuji se především na ruční umělecko-kovářskou výrobu, tradiční výrobní procesy. Ruční zpracování železa v ohni, výrobu nástrojů, dále zhotovení atypických zámečnických výrobků a okrajově i na restaurátorské práce. To vše s akcentem na estetiku, jedinečnost a funkčnost. Od roku 2002 provozuji svou živnost v původní kovárně v Budyni.“

Ze zcela jiného pohledu se podívají na návrat ke kořenům sestry Benedikta a Mlada. Obě žijí na Lomci. Sestra Benedikta kromě toho také v hospici v Prachaticích doprovází umírající při jejich odchodu z tohoto světa. Sestra Mlada pomáhá jinak, navštěvuje odsouzené přímo ve věznicích.

Marek Pěchouček, vodňanský zahradní architekt, bude povídat o místních stromech a jejich kořenech. Třeba se dozvíme i to, jak snášejí letošní extrémní sucho.

O kořenech ve smyslu těch přírodních promluví Jiří Hronek. Myslivec, učitel hydrobiologie a akvarista, který v prostorách Střední rybářské školy Vodňany vytvořil dvě unikátní akvária. Jedno obývají rejnoci, druhé je věrnou kopií Zlatého potoka na Šumavě.

Na vodňanské rybářské škole učí i Ondřej Čížek. Kromě toho je starostou sboru dobrovolných hasičů Malovice, ekologickým zemědělcem, projektantem vodních staveb a krajinným inženýrem. Na Peche bude hovořit o kořenových čističkách odpadních vod.

Barbora Heřmanová se ke kořenům vrací třeba tím, že vyrábí dřevěné šperky. Kromě toho působí jako pedagožka na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a nově vyučuje i na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově.

Z centra Českých Budějovic přijede představit trochu neobvyklý farmářský obchod U Dobráka jeho majitel Josef Kadubec. Ten se zaměřuje na prodej potravin z blízkých zdrojů a od malých výrobců. Právě nákup takového jídla má několik výhod: podporu jihočeských výrobců či šetření životního prostředí díky kratším přepravním vzdálenostem. A navíc: peníze zůstávají z větší části v regionu a přispívají tak k jeho rozvoji.

Petra Kruntorádová má za sebou dvacet let působení v různých médiích. Dnes provozuje s manželem a tátou rodinné vydavatelství a vydává Pravý domácí časopis, který je plný všeho pravého a domácího.

Horolezec a stromolezec Jiří Krupička má zajímavé životní motto: "Nejdřív řež a potom přemejšlej." Žije se svou rodinou v Křivoklátských lesích v krásné roubence, kolem které se pasou jeho ovce a bzučí včely.

Pavel Křenek si před pěti lety zul na dovolené boty. Tato na první pohled nepříliš zásadní událost úplně změnila jeho život. Založil firmu Bosá noha, získal nové přátele, a hlavně se mu díky pohybu naboso zlepšilo zdraví.

Vstupné na Pecha Kucha Night Vodňany je jako tradičně dobrovolné, bude použito k pořádání dalších kulturních akcí.

Historie Pecha Kucha Night Vodňany: datum, téma a místo konání
1. 13. 11. 2015 V srdci jižních Čech, synagoga Vodňany
2. 18. 3. 2016 Ni zisk, ni slávu, sokolovna Vodňany
3. 17. 6. 2016 Jaká voda, taký mlýn, MEVPIS Vodňany
4. 16. 9. 2016 Komu se nelení, tomu se zelení, lesopark v Zátiší
5. 27. 1. 2017 Nové vnímání, MEVPIS Vodňany
6. 31. 3. 2017 Cesta kolem světa, velká zasedací síň vodňanské radnice
7. 16. 6. 2017 Cesta vzhůru, historický parkán na Náměstí 5. května
8. 27. 9. 2017 Na růžích ustláno, skleník Milana Holého na Číčenické ulici
9. 10. 11. 2017 Síla slova, vodňanský kulturní dům, Zeyerovy sady 963
10. 2. 3. 2018 Sladký život, MEVPIS Vodňany
11. 8.6.2018 Dokolečka dokola, Pneuservis Madar, Nádražní 352
12. 7.9.2018 Ke kořenům, Kavárna a čajovna U Lípy, Písecká 36, GPS 49.1491258N,14.1743197E

PKN, která pochází z Tokia a její název znamená v japonštině „povídání”, se koná ve více než tisícovce měst po celém světě, a jejich počet prakticky každým dnem roste. Princip PKN je velice jednoduchý: každý prezentující promítá 20 obrázků a ke každému hovoří 20 vteřin. Je tak zajištěno, že se člověk dozví mnoho zajímavého za velmi krátkou dobu. „Jihočeské Benátky“ jsou tak jedním z nejmenších měst na světě, kde se PKN koná.

Autorem plakátu je stejně jako u předchozích jedenácti večerů Pecha Kucha Night Vodňany grafik Jaromír Hárovník.

www.verypopularform.cz
Facebook.com/vodnanyzijou
www.Vodnanyzijou.cz
www.Pechakucha.org

Fotografie


Autor: Ondřej Šmíd

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Večer s flétnou a klavírem

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
23.01.2019 od 19:00 hod.

 

Univerzita třetího věku - úvodní schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
23.01.2019 od 18:00 hod.