PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na výstavě Lékařů bez hranic ochutnáte výživovou pastu a nahlédnete do uprchlického tábora

Na výstavě Lékařů bez hranic ochutnáte výživovou pastu a nahlédnete do uprchlického tábora

Čtvrtek, 13.09.2018 / článek

 

Jak vypadá pomoc během přírodní katastrofy? Co se děje při epidemii eboly? Jak chutná terapeutická pasta k léčbě dětské podvýživy? Co kreslí děti v uprchlických táborech, či ve válce? Na tyto a mnohé další otázky poskytuje odpovědi putovní výstava nazvaná Lékaři bez hranic zblízka, která začala v Kladně a postupně navštíví města Jihočeského a Plzeňského kraje. 

Lékaři bez hranic mají dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná. Tím druhým je přinášet o tom svědectví. A právě názorně přiblížit práci organizace, ale i krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí, se snaží interaktivní výstava Lékaři bez hranic zblízka.

Expozice tvoří dva stany, které používají Lékaři bez hranic na některých misích. Návštěvníci si je budou moci procházet a průvodci jim přiblíží, jak vypadá intervence v případě přírodních katastrof, boj s epidemiemi (s krvácivou horečkou ebola), psychosociální pomoc lidem prchajícím z domovů kvůli válkám, nepokojům, přírodním katastrofám, extrémní chudobě, nebo jak se léčí podvýživa.

Pro lepší názornost mohou zájemci ochutnat terapeutickou pastu k léčbě dětské podvýživy, vyzkoušet si triáž, masáž srdce, nebo díky brýlím na virtuální realitu nahlédnout například do uprchlického tábora Domíz v Iráku.

Vstup je zdarma. „Stejně jako je bezplatná péče, kterou poskytujeme pacientům v našich projektech. Naše pomoc je neutrální a nestranná, striktně ctíme zásady lékařské etiky a ošetřujeme všechny bez ohledu na rasu, náboženství nebo politické přesvědčení. Tyto hodnoty se za 47 let našeho fungování nezměnily,“ přibližuje Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.

Součástí výstavy bude rovněž expozice obrazů ilustrátorky Toy_Box, na nichž jsou vyobrazeny opomíjené nemoci (například kala azar či Chagasova choroba) coby démoni. Tyto choroby společně s dalšími ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Svět na ně přesto skoro zapomněl a neexistují na ně účinné a dostupné léky. Lékaři bez hranic proto s Toy_Box upozorňují na problém opomíjených nemocí, pro lepší názornost tak činí optikou pěti z nich. Více zde.

Výstava Lékaři bez hranic zblízka navštěvuje postupně vybraná města České republiky. Letos na podzim zavítá do osmi měst Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Nyní ji od 14. září čekají České Budějovice, Písek, Tábor, Strakonice, Jindřichův Hradec, Český Krumlov a Plzeň (konkrétní data naleznete níže).

Lékaři bez hranic jsou jednou z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Poskytují odbornou zdravotnickou pomoc ve více než 70 zemích světa, a to tam, kde se jí nedostává. Působí v oblastech postižených ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a poskytují pomoc lidem, kteří jsou z různých důvodů vyloučeni ze systému zdravotní péče. Lékaři bez hranic přinášejí také svědectví o situaci lidí v nouzi a příčinách krizí.

Termíny
Kladno (náměstí Starosty Pavla) 9. září – 12. září
České Budějovice (náměstí Přemysla Otakara II.) 14. září – 17. září 
Písek (Palackého sady) 19. září – 22. září 
Tábor (náměstí T. G. Masaryka) 24. září – 26. září 
Strakonice (nábřeží u lávky) 28. září – 2. října 
Jindřichův Hradec (náměstí Míru) 4. října – 7. října
Český Krumlov (náměstí Svornosti) 9. října – 12. října

Plzeň (náměstí Republiky) 19. října – 22. října

Více informací o výstavě v jednotlivých městech naleznete zde. Výstava je otevřena každý den od 9:00 - 18:00, a je vhodná pro dospělé i děti. 

Web: www.lekari-bez-hranic.cz
Twitter: www.twitter.com/MSF_czech
Facebook: www.facebook.com/lekaribezhranic
RSS: www.lekari-bez-hranic.cz/rss


Lékaře bez hranic lze podpořit ve veřejné sbírce, číslo účtu: 111 333/2700. Více informací o organizaci je zde: www.lekari-bez-hranic.cz.


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Odpočívej ve svém pokoji

Divadlo / s Danielou Kolářovou a Martou Vančurovou
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
23.04.2019 od 19:00 hod.

 

Robin Kopecký - Etika pro autonomní vozy

Ostatní / Science Café
DON klub
23.04.2019 od 19:00 hod.

 

Mandala

Ostatní / workshop / přednáška+workshop
Ayurveda Domeček, Čéčova 965, České Budějovice
23.04.2019 od 18:00 hod.

 

Poslední důvod, proč se nezabít

Divadlo / drama
Městské divadlo Český Krumlov
23.04.2019 od 19:30 hod.