PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na výstavě Lékařů bez hranic ochutnáte výživovou pastu a nahlédnete do uprchlického tábora

Na výstavě Lékařů bez hranic ochutnáte výživovou pastu a nahlédnete do uprchlického tábora

Čtvrtek, 13.09.2018 / článek

 

Jak vypadá pomoc během přírodní katastrofy? Co se děje při epidemii eboly? Jak chutná terapeutická pasta k léčbě dětské podvýživy? Co kreslí děti v uprchlických táborech, či ve válce? Na tyto a mnohé další otázky poskytuje odpovědi putovní výstava nazvaná Lékaři bez hranic zblízka, která začala v Kladně a postupně navštíví města Jihočeského a Plzeňského kraje. 

Lékaři bez hranic mají dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná. Tím druhým je přinášet o tom svědectví. A právě názorně přiblížit práci organizace, ale i krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí, se snaží interaktivní výstava Lékaři bez hranic zblízka.

Expozice tvoří dva stany, které používají Lékaři bez hranic na některých misích. Návštěvníci si je budou moci procházet a průvodci jim přiblíží, jak vypadá intervence v případě přírodních katastrof, boj s epidemiemi (s krvácivou horečkou ebola), psychosociální pomoc lidem prchajícím z domovů kvůli válkám, nepokojům, přírodním katastrofám, extrémní chudobě, nebo jak se léčí podvýživa.

Pro lepší názornost mohou zájemci ochutnat terapeutickou pastu k léčbě dětské podvýživy, vyzkoušet si triáž, masáž srdce, nebo díky brýlím na virtuální realitu nahlédnout například do uprchlického tábora Domíz v Iráku.

Vstup je zdarma. „Stejně jako je bezplatná péče, kterou poskytujeme pacientům v našich projektech. Naše pomoc je neutrální a nestranná, striktně ctíme zásady lékařské etiky a ošetřujeme všechny bez ohledu na rasu, náboženství nebo politické přesvědčení. Tyto hodnoty se za 47 let našeho fungování nezměnily,“ přibližuje Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.

Součástí výstavy bude rovněž expozice obrazů ilustrátorky Toy_Box, na nichž jsou vyobrazeny opomíjené nemoci (například kala azar či Chagasova choroba) coby démoni. Tyto choroby společně s dalšími ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Svět na ně přesto skoro zapomněl a neexistují na ně účinné a dostupné léky. Lékaři bez hranic proto s Toy_Box upozorňují na problém opomíjených nemocí, pro lepší názornost tak činí optikou pěti z nich. Více zde.

Výstava Lékaři bez hranic zblízka navštěvuje postupně vybraná města České republiky. Letos na podzim zavítá do osmi měst Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Nyní ji od 14. září čekají České Budějovice, Písek, Tábor, Strakonice, Jindřichův Hradec, Český Krumlov a Plzeň (konkrétní data naleznete níže).

Lékaři bez hranic jsou jednou z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Poskytují odbornou zdravotnickou pomoc ve více než 70 zemích světa, a to tam, kde se jí nedostává. Působí v oblastech postižených ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a poskytují pomoc lidem, kteří jsou z různých důvodů vyloučeni ze systému zdravotní péče. Lékaři bez hranic přinášejí také svědectví o situaci lidí v nouzi a příčinách krizí.

Termíny
Kladno (náměstí Starosty Pavla) 9. září – 12. září
České Budějovice (náměstí Přemysla Otakara II.) 14. září – 17. září 
Písek (Palackého sady) 19. září – 22. září 
Tábor (náměstí T. G. Masaryka) 24. září – 26. září 
Strakonice (nábřeží u lávky) 28. září – 2. října 
Jindřichův Hradec (náměstí Míru) 4. října – 7. října
Český Krumlov (náměstí Svornosti) 9. října – 12. října

Plzeň (náměstí Republiky) 19. října – 22. října

Více informací o výstavě v jednotlivých městech naleznete zde. Výstava je otevřena každý den od 9:00 - 18:00, a je vhodná pro dospělé i děti. 

Web: www.lekari-bez-hranic.cz
Twitter: www.twitter.com/MSF_czech
Facebook: www.facebook.com/lekaribezhranic
RSS: www.lekari-bez-hranic.cz/rss


Lékaře bez hranic lze podpořit ve veřejné sbírce, číslo účtu: 111 333/2700. Více informací o organizaci je zde: www.lekari-bez-hranic.cz.


Autor: - i -

Do Tábora zavítá postrocková exotika

V pondělí 24. září přijede do táborské pivnice U Zlatého Lva další exotická návštěva, tentokrát až z Argentiny. Kapela Para establecer Un Rio z argentinského města La Plata vyráží poprvé na evropské turné a zastaví se i v Táboře. Čtveřice hudebníků hraje instrumentální melancholický post rock s emotivními zálety. Na své si přijdou fanoušci kapel jako God is an astronaut nebo This will destroy you. Večer otevře Adam z Jindřichova Hradce se svým sólo projektem Bardie Bardlin. Přiveze i novou desku s názvem Víkend. Začátek koncertu bude ve 20, konec v 22 hodin. Vstupné je doporučené 100 Kč (vše jde kapele na turné). (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


ishorts - girls in film

Kino / film / projekce krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2018 od 20:00 hod.

 

Veselské století

Výstava / výstava fotografií
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.09.2018 - 28.10.2018
vícedenní akce

 

Taneční kurz pro dospělé páry

Ostatní / tanec
Taneční škola Stanislava Schöna, Pražská 131a
24.09.2018 - 07.10.2018 od 19:00 hod.
vícedenní akce