PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V pátek začne 8. ročník Jihočeského jazzového festivalu v Českých Budějovicích. Už dnes rozezní jazz Hlubokou

V pátek začne 8. ročník Jihočeského jazzového festivalu v Českých Budějovicích. Už dnes rozezní jazz Hlubokou

Středa, 08.08.2018 / článek

 

Osmý ročník Jihočeského jazzového festivalu opět zaplní nejstarší budějovické náměstí. Letní open air přináší široké spektrum jazzové hudby 10. a 11. srpna. 8. srpna se rozezní i náměstí v Hluboké nad Vltavou. Na letošním ročníku vystoupí legenda gipsy jazzu Biréli Lagrèn, nejlepší polský baskytarista Wojtek Pilichowski i swingující zpěvačka Cyrille Aimeé.

První večer tradičně odstartuje jihočeská kapela – bepopový Ondřej Štveráček Quartet. Pokud se vám kvartet Ondřeje Štveráčka nezdá jako jihočeský projekt, tak vězte, že tento výborný saxofonista žije poslední roky v Branišově u Č. Budějovic.

Netradiční kombinaci jazzu, balkánské world music a vážné hudby zastupuje mezinárodní projekt Invisible World, za kterým stojí kromě kontrabasisty Tomáš Lišky i srbský akordeonista Nikola Zarić a turecký houslista Efe Turumtay.

Páteční večerní show zaplní německo - polský projekt FUNCUBELLO mixem funky, jazzrocku a latiny se saxofonistou Jiřím Haladou a polskou baskytarovou hvězdou Wojtkem Pilichowskim. Wojtek patří mezi opravdovou světovou extratřídu, o čemž svědčí nejen 16 cen za nejlepšího polského baskytaristu. Natočil 14 sólových alb včetně tří živých nahrávek a podílel se na dalších cca 250 albech, kterých se prodalo více než 6mil. kopií. Jeho basová sóla mají na youtube miliony shlédnutí.

Sobotní trojkoncert otevře pianista a skladatel Emil Viklický s triem rozšířeným o výtečné hosty, Miroslava Hloucala na trubku a Štěpána Markoviče na saxofon.

Další koncert patří světové legendě tzv. gipsy jazzu, Biréli Lagrènovi. Fascinující muzikant romského původu z francouzského Alsaska už ve třinácti letech brilantně napodoboval geniálního Django Reinhardta. Lagrène ovládá dokonale akustickou i elektrickou kytaru. Již na začátku své kariéry nahrával i koncertoval s fenomenálním hráčem na bezpražcovou baskytaru Jaco Pastoriusem. Jako vzpomínku na tyto inspirativní roky cestuje Lagrèn pro světě s programem Remember Jaco Pastorius.
Biréli Lagrèn za sebou též impozantní diskografii. Na podiích se setkává s velikány jazzového světa - Stéphane Grappelli, Larry Coryell, John McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Miroslav Vitous, Lenny White, Dennis Chambers, Victor Bailey, Didier Lockwood, Richard Galliano.  V Budějovicích vystoupí Lagrèn s akustickým programem Gipsy project.

Budějovický jazzfest pokračuje v tradici představování nových umělců. Poprvé v Čechách vystoupí původem francouzská zpěvačka žijící v New Orliens, Cyrille Aimée. Ta je přirovnávána k jazzové superstar Sarah Vaughan. Okouzlující, neuvěřitelně kreativní, s brilantním zvukem, novými nápady, bezvadným rytmem a celkovým přístupem, který ctí tradici, ale patří do současnosti, taková je Cyrille Aimeé. I proto má ve své kariéře řadu vítězství ve významných jazzových soutěžích.

Vstupenky na celý festival v symbolické ceně 100kč na každý den - v síti www.cbsystem.cz a budou v prodeji i na místě.

Více na www.jcjf.cz

Podrobný program akce:

Středa 8. srpna 19:30 Hluboká nad Vltavou - open air nám. ČSL armády
Mr. Surka Jazz Sextet - Tribute to the jazz legend
Výtečný trumpetista Miroslava Surka, který doprovázel v Čechách třeba Arturo Sandovala, Jamese Morissona, a jeho pocta jazzovým legendám. D. Ellington, Ch. Parker, Q. Jones, A. Sandoval, G. Goodwin, M. Camilo, S. Rivers, E. Garner, T. Scott.
Offrogram festivalu - zdarma

Pátek 10. srpna - Piaristické nám, Č. Budějovice
17:00 Ondřej Štveráček Quartet (CZ)
Ondřej Štveráček – saxofon, Stanislav Mácha – klavír, Tomáš Baroš – kontrabas, Miloš Dvořáček - bicí

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už dvě dekády k nejvýraznějším jazzovým postavám v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma. Před dvěma lety se přestěhoval do Branišova u Českých Budějovic a jako jihočech otevírá se svým kvartetem 8.ročník Jihočeského jazzového festivalu. http://www.ondrejstveracek.com/

18:30 Tomáš Liška & Invisible World (CZ/SRB/TR)
Tomáš Liška – kontrabas, Nikola Zarić – akordeon, Efe Turumtay – housle, Kamil Slezák – bicí
Neviditelný svět Tomáše Lišky je naprosto ojedinělým výkřikem v české hudbě. Vyzrálá autorská hudba mísí prvky jazzu, komorní hudby a worldmusic z jihomořských a jihovýchodních oblastí našeho kontinentu.
Namísto sólových exhibic předkládá hudbu průzračně čistou i jasně čitelnou a nechává ze sebe plynout bohatou paletu nálad, vycházející ze silných melodií, kolem nichž hráči elegantně plachtí uvolněnou improvizací. Tak lehce muzika působí.
Do Budějovic přiváží Tomáš Liška nový program Invisible Faces.
www.invisibleworldmusic.com

20:30 FUNCUBELLO feat. Wojtek Pilichowski (D/PL)
Wojtek Pilichowski – basa, Jiří Halada – saxofony, Loredana Todor Sapcu - keyboard, Daniel Sapcu –bicí

Český saxofonista Jiří Halada, který čerpá především z odkazu nezapomenutelného Michaela Breckera, žije v Německu již mnoho let. Jedna z jeho četných aktivit je kapela Funcubello, v které vedle manželské dvojice hraje jeden z nejuznávanějších světových basistů Wojtek Pilichowski.
Band z Hamburku hraje skvělý mix funku, fusion, jazzrocku a latiny. Čekají vás originální groovy kompozice, které vám rozhýbou svaly v těle. https://www.pilichowski.pl/

Sobota 11. srpna - Piaristické nám, Č. Budějovice

17:00 Emil Viklický Quintet ft. M.Hloucal & Š. Markovič

E.Viklický – piano, Juraj Griglák – kontrabas, Cyril Zeleňák – bicí, Miroslav Hloucal - trubka
Štěpán Markovič – saxofon

Slavný český jazzový pianista a skladatel se svojí kapelou zahraje zejména autorské kompozice a aranžmá moderních jazzových standardů. V 70. letech hrál v orchestru SHQ Karla Velebného a v Super Quartetu s Jiřím Stivínem. V letech 1977-1978 studoval jazz na Berklee College v USA. Kromě jazzu je také činný na poli vážné hudby, je autorem tří oper: Faidra, která vyhrála v mezinárodní soutěži Nová Opera pro Prahu 2000, komorní opery Oráč a smrt, inspirované disputací Jana ze Žatce, a opery Máchův deník aneb Hynku, jak si to představuješ?, napsané na objednávku Národního divadla v r. 2003. Sehrané trio bude tentokrát rozšířeno na kvintet o trumpetistu Miroslava Hloucala a saxofonistu Štěpána Markoviče. www.viklicky.com/

18:30 Biréli Lagrène Trio (F)
Biréli Lagrène - kytara, Hono Winterstein - kytara, William Brunard - kontrabas
Fascinující muzikant romského původu z francouzského Alsaska už ve třinácti letech brilantně napodoboval geniálního Django Reinhardta, aby se pak poučil ze hry Wese Montgomeryho i Jimiho Hendrixe, a nakonec si vytvořil originální styl. Již jako mladý nahrával i koncertoval s fenomenálním hráčem na bezpražcovou baskytaru Jaco Pastoriusem.
Lagrène ovládá dokonale akustickou i elektrickou kytaru. V gradaci svých improvizací používá často flažolety, ostatním kytaristům nedostupné. Má za sebou též impozantní diskografii. Na podiích se setkává s velikány jazzového světa - Stéphane Grappelli, Larry Coryell, John McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Miroslav Vitous, Lenny White, Dennis Chambers, Victor Bailey, Didier Lockwood, Richard Galliano ...


20:30 Cyrille Aimée (F/USA)
Cyrille Aimée – zpěv, Hila Kulik – piano, Wayne Tucker – trubka, Dani Danor – bicí, Dylan Shamat - kontrabas
Zpěvačka Cyrille Aimée je často přirovnávána k jazzové superstar Sarah Vaughan, jejíž mezinárodní soutěž vyhrála. Stejně tak jako hlavní cenu v Montreux Jazz Festivalu, kde získala první místo ve vokální soutěži. Vyrůstala ve Francii, kde ze začátku zpívala v různých pouličních kapelách, se kterými cestovala po Evropě. V současnosti žije v New Orleans.
cyrillemusic.com/
 


Fotografie


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Skleněný strop

Divadlo / Milostný trojúhelník
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Beseda s Martinem Šonkou

Ostatní / setkání / beseda
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
25.03.2019 od 19:00 hod.

 

Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019 od 15:00 hod.
vícedenní akce

 

Putovní výstava Jsem pěstoun

Výstava
Dům kultury Milevsko
25.03.2019 - 10.04.2019
vícedenní akce