PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jazz in Písek osvěží podruhé

Jazz in Písek osvěží podruhé

Pátek, 03.08.2018 / článek

 

Dnes, v pátek 3. srpna, se uskuteční v Palackého sadech v Písku druhý ročník mezinárodního jazzového festivalu pod širým nebem Jazz in Písek, který pořádá Centrum kultury města Písek. Letos se představí Sisa Fehérová se skupinou Fehero Rocher, Štěpán Markovič s kapelou Gipsy Groove, Fernando Saunders a Ochepovsky Project. Součástí festivalu je výstava Jazz World Photo.

Festival zahájí slovenská multižánrová zpěvačka žijící v Praze, Sisa Fehérová, s kvartetem Fehero Rocher. V jejich autorském repertoáru najdete hlavně spojení jazzu a alternativy, prvky soulu a world music.

Dalším interpretem, který se v Písku představí, je osobnost tuzemské jazzové scény Štěpán Markovič. Během své hudební kariéry doprovázel celou řadu českých a zahraničních hvězd, mimo jiné také účinkoval s Ray Charlesem a Lizou Minnelli. Jeho spojení s funky kapelou Gipsy Groove dokazuje excelentní cit tohoto hudebníka pro spojení rozdílných žánrů. Kapelu Gipsy Groove tvoří hudebníci, kteří nadchli posluchače například jako předkapela legendy Jamese Browna či Gipsy Kings.

Jazzový festival přivítá i zahraniční hvězdu - výjimečného zpěváka a virtuózního hráče na basovou kytaru Fernanda Saunderse. Tento americký zpěvák, skladatel, kytarista a producent v jedné osobě, se proslavil zejména jako člen doprovodné skupiny Lou Reeda. V minulosti nahrával a vystupoval s takovými hvězdami jako Eric Clapton, Joan Baez, Jeff Beck, Jimmy Page, John McLaughlin, The Mahavishnu Orchestra, Marianne Faithfull, Steve Winwood, Jan Hammer a další.

Na závěr festivalu vystoupí mladý progresivní hudební skladatel Igor Ochepovsky se svým programem Ochepovsky Project. Sám umělec charakterizuje svoji tvorbu jako fusion s vlivy vážné hudby, jazzu, groovu a moderních zvuků. Je držitelem mnoha ocenění. V loňském roce se například stal vítězem české části soutěže Jazz Fruit v rámci festivalu Mladí ladí jazz.

Součástí festiválku je také Jazz World Photo, tedy celosvětová soutěž, do které se mohou přihlásit fotografové bez jakýchkoliv limitů – je jedno, zda je někdo amatér nebo profesionál. Stejně jako v jazzové hudbě zde nezáleží na věku či národnosti autora. Rozhoduje pouze kvalita a nápaditost výsledné fotografie. Do soutěže lze přihlásit jen jednu jedinou fotografii z uplynulého roku. Fotografie musí nějakým způsobem vycházet z jazzu, blues, word music a přidružených žánrů. Z třicítky nejlepších fotografií je pak uspořádána putovní výstava, kterou je možné vidět na nespočtu míst po republice i zahraničí. 

Od roku 2014 proběhly výstavy na řadě festivalech a v galeriích v Evropě (Česká republika, Slovensko, Polsko, Belgie, Itálie), ale i v New Yorku. Všechny ročníky výstavy Jazz World Photo doputovaly i do Písku. Každý rok v lednu je výstava zapůjčena do prostor Galerie Portyč. Loni se mezi třícítku nejlepších umístil také jihočeský fotograf, šéfredaktor Kulturne.com David Peltán. 

PROGRAM:
17:00 > Sisa Fehérová & Fehero Rocher
18:30 > Štěpán Markovič & Gipsy Groove
20:00 > Fernando Saunders
21:30 > Ochepovsky Project
Moderuje David Kajtman

Vstupné na akci je zdarma. 


Autor: - i, dap -

Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dobývání Tábora Švédy

Pro děti
Housův mlýn, Pod Holečkovými sady 383, 390 01 TÁBOR
18.08.2018

 

Veselská ozvěna 2018 - Siempre Nuevo a Barbora Polášková

Hudba / koncert
Kostel sv. Štěpána Horní Bukovsko
18.08.2018 od 19:00 hod.

 

Justin Lavash (UK)

Hudba / koncert / folk - rock - soul - blues - jazz
Veselské pískovny
18.08.2018 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2O18

Festival / charitativní-multižánrový festival
fotbalové hřiště
18.08.2018 - 19.08.2018 od 13:00 hod.
vícedenní akce