PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Poprvé po padesáti letech vystavuje fotograf Jára Novotný fotky z okupace 1968

Poprvé po padesáti letech vystavuje fotograf Jára Novotný fotky z okupace 1968

Pátek, 22.06.2018 / fotoreport + článek

 

 V galerijních prostorách táborského Divadla Oskara Nedbala vystavuje fotky z okupace v roce 1968 fotograf Jára Novotný, je to poprvé po 50 letech, kdy je může veřejnost vidět. Fotky doplňují vystavená vydání novin z dní kolem 21. srpna. na dobu vzpomínala i tehdejší novinářka, dnešní vedoucí Klubu českých turistů  Jaroslava Vosátková. 

"Je to asi 15 let, co za mnou současný ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka přišel, že by ode mne muzeum chtělo soubor fotek z okupace, ještě klasicky dělaných v komoře. Divadlo s muzeem se pak domluvilo, že udělají výstavu. Nikdy mě nenapadlo je vystavit, protože byly otisknuté v publikacích a novinách. Navíc jsem spíš vystavoval výtvarné fotky, toto je dokument, který jsem neměl potřebu takto prezentovat," vysvětluje Jára Novotný, proč fotky vidí diváci na výstavě až nyní.

Výstava připomíná 50. výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy, jež měla pod vedením Sovětského svazu zajistit navěky trvající připojení Československa k sovětskému bloku. Vstup vojsk a jejich „dočasný“ pobyt znamenal ukončení procesu pražského jara a byl začátkem tzv. „normalizace“ společenských poměrů u nás.

"Někteří odvážní novináři a fotografové - a mezi ně patřil Jára Novotný - pořizovali i přes nebezpečí dokumentaci těchto událostí. V mnoha místech republiky vycházely místní tiskoviny ve zvláštních vydáních. Ti, kdo se tehdy nebáli, zaplatili mnohými příkořími v následujícím dvacetiletí. Fotografie i dokumenty zůstaly a tak se můžeme díky výstavě vrátit v čase k neveselému, ale k velmi důležitému milníku naší novodobé historie," popsal Jakub Smrčka. Výstava potrvá do konce prázdnin.


Fotografie


Autor: David Peltán

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Mucha u Stánku

Hudba / koncert
Stánek - Žižkovo náměstí
18.07.2018 od 20:00 hod.

 

African Thunder 2018

Hudba
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
18.07.2018 od 18:00 hod.