PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Poprvé po padesáti letech vystavuje fotograf Jára Novotný fotky z okupace 1968

Poprvé po padesáti letech vystavuje fotograf Jára Novotný fotky z okupace 1968

Pátek, 22.06.2018 / fotoreport + článek

 

 V galerijních prostorách táborského Divadla Oskara Nedbala vystavuje fotky z okupace v roce 1968 fotograf Jára Novotný, je to poprvé po 50 letech, kdy je může veřejnost vidět. Fotky doplňují vystavená vydání novin z dní kolem 21. srpna. na dobu vzpomínala i tehdejší novinářka, dnešní vedoucí Klubu českých turistů  Jaroslava Vosátková. 

"Je to asi 15 let, co za mnou současný ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka přišel, že by ode mne muzeum chtělo soubor fotek z okupace, ještě klasicky dělaných v komoře. Divadlo s muzeem se pak domluvilo, že udělají výstavu. Nikdy mě nenapadlo je vystavit, protože byly otisknuté v publikacích a novinách. Navíc jsem spíš vystavoval výtvarné fotky, toto je dokument, který jsem neměl potřebu takto prezentovat," vysvětluje Jára Novotný, proč fotky vidí diváci na výstavě až nyní.

Výstava připomíná 50. výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy, jež měla pod vedením Sovětského svazu zajistit navěky trvající připojení Československa k sovětskému bloku. Vstup vojsk a jejich „dočasný“ pobyt znamenal ukončení procesu pražského jara a byl začátkem tzv. „normalizace“ společenských poměrů u nás.

"Někteří odvážní novináři a fotografové - a mezi ně patřil Jára Novotný - pořizovali i přes nebezpečí dokumentaci těchto událostí. V mnoha místech republiky vycházely místní tiskoviny ve zvláštních vydáních. Ti, kdo se tehdy nebáli, zaplatili mnohými příkořími v následujícím dvacetiletí. Fotografie i dokumenty zůstaly a tak se můžeme díky výstavě vrátit v čase k neveselému, ale k velmi důležitému milníku naší novodobé historie," popsal Jakub Smrčka. Výstava potrvá do konce prázdnin.


Fotografie


Autor: David Peltán





Zemřela Aretha Franklin, královna soulu

 Ve věku 76 let zemřela po boji s rakovinou břišní slinivky královna soulu, zpěvačka Aretha Franklin. Americká legenda zemřela doma obklopena nejbližšími. Loučili se s ní v posledních dnech Bill Clinton a osobně Stevie Wonder. Její kariéru zdobí 18 cen Grammy, včetně té za celoživotní dílo, byla uvedena do Rock&rollová síně slávy a byla zařazena mezi nejlepší zpěváky všech dob ap. Nesmrtelné jsou hity jako Respect, I say a little prayer, You make me feel... a mnoho dalších.(dap)

Ten Volt Shock, syrový post punk v Táboře

V neděli 19. srpna od 20 hodin se v táborské pivnici U Lva koná koncert německé party Ten Volt Shock (X-Mist Records, Gunner Records). Kapela je na německé nezávislé hudební scéně aktivní už od roku 2000. Za tu dobu objelo post punkové trio nejen Evropu, ale i USA, Australii a Japonsko, kde hrálo po boku kapel jako například Obits, Chinese Stars, Melt Banana, A-Frames nebo Vaz. Dva členy Ten Volt Shock mohli letos v Táboře vidět návštěvníci FreeDimFestu s jejich tanečnějším a rockovejšim projektem Yass. Společně s baskytarou zní víc punkově a syrověji. Vstupné na koncert je dobrovolné. (pk)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 




Kultura dnes


Máří Magdaléna

Kino / film / britské historické životopisné drama
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
16.08.2018 od 20:00 hod.

 

Petr Kalandra Memory Band

Hudba / koncert / rock, blues
Budvarka U Zlatého lva, Žižkovo nám.16, Tábor
16.08.2018 od 20:00 hod.

 

Svátek času

Festival / Vícežánrový festival
náměstí Přemysla Otakara II.
16.08.2018 od 17:00 hod.

 

Milevské léto 2018

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
16.08.2018 od 18:00 hod.