PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zoo v Táboře má nového vzácného obyvatele. Získala fosu z Madagaskaru

Zoo v Táboře má nového vzácného obyvatele. Získala fosu z Madagaskaru

Pondělí, 18.06.2018 / článek

 

Zoo v Táboře má od začátku června vzácný přírůstek. Je jím fosa, šelma původem z Madagaskaru. Šestiletý samec s malgašským jménem Masotra pochází ze zoologické zahrady v Duisburgu. Dva roky také strávil v Zoo Berlín a v belgickém Olmenu. V celé Evropě žije v zoologických zahradách zhruba padesát jedinců tohoto druhu, v České republice současně pouze tři, ve dvou zahradách, včetně Tábora.

„Samce fosy jsme získali po několikaměsíčním jednání v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Druh je zařazen do tzv. EEP (The European Endangered Species Programme), což je evropský záchovný program, jehož cílem je zachování záložního genofondu pro případ, že by populace žijící v přírodě v budoucnu zkolabovala. Spolupráci s programem, který pro tento druh koordinuje zoologická zahrada v Duisburgu, vnímame jako prestižní a doufáme, že v budoucnu získáme i samičku a pokusíme se tyto nevšední a v přírodě ohrožené savce rozmnožit," popsal zoolog a manažer zahrady Ondřej Kott.

Fosa madagaskarská je vrcholovým predátorem Madagaskaru. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá “malé pumě“, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studím se zjistilo, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou promykovité šelmy (surikata, promyka, apod.). Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v rámci páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.

Madagaskar sice politicky patří k Africe, ale z hlediska evoluce se jedná o zcela vyjimečný ostrov s faunou a flórou, kterou najdeme pouze zde. Fosa madagaskarská zároveň reprezentuje ohrožený druh tohoto unikátního místa planety.

"Populační trend této zvláštní šelmy je bohužel stále klesající. Současně se odhaduje, že na Madagaskaru žije už pouze 2500 jedinců, což není opravdu mnoho. Kromě postupující degradace původních lesů, ve kterých fosy žijí, je současně nejvíce ohrožují zdivočelí psi, kteří jsou jejich přímími potravními konkurenty. Studiemi bylo již například prokázáno, že díky přemnoženým psům dramaticky poklesly populace některých druhů plazů a ptáků, kterými se fosy živí," upřesňuje důvody ohrožení Ondřej Kott.


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tour de Fromage

Ostatní / ochutnávka
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.05.2019 od 19:00 hod.

 

Kalle s akustickou kapelou

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
24.05.2019 od 19:00 hod.

 

Oběžná dráha

Hudba / koncert / soutěž
Dům kultury Milevsko
24.05.2019 od 19:30 hod.

 

Retro kárky paní Šárky

Výstava / výstava kočárků a hraček paní Šárky špačkové
Městské muzeum Bechyně
24.05.2019 - 15.09.2019 od 17:30 hod.
vícedenní akce