PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Památník dr. Edvarda Beneše je opravený. Má novou expozici i fotokoutek

Památník dr. Edvarda Beneše je opravený. Má novou expozici i fotokoutek

Pondělí, 25.06.2018 / článek

 

Zahradní slavnost v areálu vily druhého československého prezidenta odstartuje novou sezonu v Památníku Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Po rekonstrukci se návštěvníkům otevře nová expozice. Akce se koná ve čtvrtek 28. června od 16 hodin a bude na ní mimořádně vystaven také automobil Aero 50, který používali manželé Benešovi v exilu, zapůjčený se sbírky Národního technického muzea. 

Novou expozici představí v rámci slavnostního otevření kurátorka Jitka Vandrovcová.„Edvard Beneš byl jedním z vůdčích osobností zahraničního odboje. Zasloužil se o vznik československých legií ve Francii. Jako ministr zahraničních věcí Československa se zúčastnil jednání na poválečných mírových konferencích. Jeho činnost za první světové války a na mírových jednáních ilustrují různé fotografie, ke zhlédnutí tu bude i kopie jeho vojenského pasu, který používal v emigraci,“ uvedla k obsahu expozice.

Další dobové fotografie, pocházející z písemných pozůstalostí manželů Benešových uložených v Masarykově ústavu a Archivu akademie věd České republiky a v Archivu Národního muzea, dokládají jeho činnost jako ministra a později i prezidenta republiky. Nová expozice připomíná i některé oficiální návštěvy Edvarda Beneše v Táboře, konkrétně v letech 1934, 1938 a 1945.

„Jako jednu z vystavených zajímavostí bych chtěla zmínit například menu, které bylo panu prezidentovi a jeho delegaci podáváno v táborském hotelu Grand,“ odhalila další ze sbírkových předmětů vystavených v nové expozici Jitka Vandrovcová.
Zakomponovány budou samozřejmě také exponáty z pozůstalosti Hany Benešové. Některé předměty ze sbírky Husitského muzea budou vystaveny vůbec poprvé. „Vystavili jsme mimo jiné i vázanku pana prezidenta či rukavičky jeho ženy Hany Benešové,“ dodala kurátorka.

Uspořádání nové expozice Památníku kopíruje to původní, první část je věnována životu a činnosti Edvarda Beneše a druhá část jeho vile v Sezimově Ústí. Dobové fotografie demonstrují zejména stavební proměny vily a život Benešových v jejich „letním sídle“. To vše doplní autentické předměty z interiéru vily, chybět nebudou ani nábytková zákoutí. Pro malé i velké návštěvníky je nainstalován fotokoutek, kde se budou moci vyfotografovat s manželi Benešovými a jejich vilou. Z původní expozice jsou zachovány dokumentární filmy o Edvardu Benešovi a Sezimově Ústí.

Památník Dr. Edvarda Beneše prezidenta republiky v Sezimově Ústí v dolní části zahrady patřící k vile manželů Benešových bude otevřen symbolicky v roce osmičkových výročí. „Zahradní slavnost bude pořádána v duchu třicátých let. Na programu jsou komentované prohlídky expozice, dobovou atmosféru podtrhne vystoupení kapely Swing Band Tábor. V případě příznivého počasí lze na zahradě individuálně piknikovat. Uvítáme, když přijdou návštěvníci dobově oblečení, není to však samozřejmě podmínkou,“ zve na slavnostní otevření památníku vedoucí Oddělení programů a expozic Kateřina Nimrichtrová.

Akce se koná ve čtvrtek 28. června od 16 hodin v areálu Benešovy vily v Sezimově Ústí. V době od 14 do 19 hodin bude pro návštěvníky otevřena také vila Edvarda a Hany Benešových. Prohlídku je třeba zarezervovat předem v rezervačním systému Národního muzea ZDEFotografie


Autor: - i -

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


HLEDEJ A BAV SE - zábava pro celou rodinu

Pro děti
Muzeum LEGA Tábor
16.07.2018 - 30.09.2018 od 10:00 hod.
vícedenní akce