PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos slaví šedesátiny. Začne hororem

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově letos slaví šedesátiny. Začne hororem

Středa, 06.06.2018 / článek

 

Českokrumlovské Otáčivé hlediště čekají v letošním roce nejen oslavy 60. výročí jeho vzniku, ale také dvě premiéry. Na programu je 92 představení, ve kterých bude uvedeno celkem osm titulů. Letní divadelní sezónu zahájí dnes, ve středu 6. června, od 21.30 hodin premiéra hry Dracula. Sezona na otáčivém hledišti v Krumlově potrvá do 10. září. 

Sezónu odstartuje soubor činohry Jihočeského divadla s novinkou v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, jehož inscenace nastudované pro plenérovou scénu v českokrumlovské zámecké zahradě sklízí u diváků dlouholetý úspěch. Martin Glaser spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou jsou opět také autory scénáře k této nové inscenaci - tentokrát se zhlédli v hororovém žánru a diváci se mmohou těšit na adaptaci románu Brama Stokera Dracula, která bude letos před točnou uvedena šestnáctkrát.

Premiérový titul vystřídá komedie Dekameron, která je na programu od 27. června do 7. července. I pod tímto titulem je rovněž podepsán tandem Glaser - Šubrtová.

Hudebním inscenacím na Otáčivém hledišti Český Krumlov přichází na chuť stále více diváků. V letošním hudebním bloku uvede divadlo Dvořákovu divácky oblíbenou Rusalku v režii a scénografii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Maria de Rose. Vystřídá ji Verdiho operní drama Trubadúr, které mělo premiéru v roce 2017 a v jehož hlavních rolích uvidí diváci řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. V hudebním nastudování Maria de Rose je pod režií této inscenace podepsán šéf opery JD Tomáš Studený.

Následuje taneční divadlo Valmont v choreografii a režii Libora Vaculíka, ve kterém budou mít diváci možnost nově vidět světově proslulého tanečníka a prvního sólistu ND Praha Alexandra Katsapova, jenž přijal titulní roli Valmonta. Hudebními perlami nabitý blok zakončí opět soubor opery Jihočeského divadla znovuuvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režírované duem SKUTR. Všechny hudební tituly budou uvedeny v období 10. července až 11. srpna.

14. srpna se před točnu opět vrátí soubor činohry JD s detektivní komedií Pes Baskervillský. V hlavní roli Sherlocka Holmese se skvěle alternují dlouholetý člen souboru Pavel Oubram spolu s Karlem Rodenem, hostem Jihočeského divadla. Inscenaci zde režíroval Petr Zelenka, filmový režisér a scénárista, který je nejúspěšnějším současným českým dramatikem doma i v zahraničí. O pořízení jejího záznamu projevila zájem Česká televize, která bude po tři dny natáčet představení, aby jej následně zpracovala pro televizní vysílání.

Divadlo i pro celé rodiny s devítimetrovými ještěry

V repertoáru sezóny 2018 na Otáčivém hledišti nebude ani letos chybět rodinné představení. Šéf Malého divadla Petr Hašek připravuje se svým hereckým týmem atraktivní novinku s názvem Ztracený svět. Podle knižní předlohy A. C. Doyla ji pro plenérovou scénu Otáčivého hlediště zpracoval Zdeněk Jecelín.

Velikým lákadlem pro malé i velké diváky bude přibližně 15 pravěkých ještěrů, z nichž největší bude mít kolem devíti metrů. Ti se budou spolu s ostatními pravěkými tvory prohánět kolem točny po zámeckém parku v inscenaci, která je kombinací činohry, zpěvné hudby a tance. Dobrodružnou podívanou, která pobaví malé i velké diváky, uvede divadlo v průběhu léta ve čtyřech školních, šestnácti odpoledních a čtyřech večerních představeních.

S mobilem v ruce

Také v letošní sezóně bude zvyšovat komfort diváků na točně titulkovací mobilní aplikace OVERTEKST, díky které je možné sledovat texty inscenací a operní libreta na displejích chytrých telefonů a tabletů ve zvoleném jazyce. Titulky v českém, anglickém a německém jazyce budou od letošního léta opatřena všechna představení. Díky tomu mohou na Otáčivé hlediště Český Krumlov přijet nejen diváci ze zahraničí, ale například také ti se sluchovým postižením.

V roce 1958 se před krumlovským otáčivým hledištěm odehrálo první představení, a tak si letos připomínáme kulaté 60. výročí tohoto jedinečného divadelního fenoménu. V rámci něj budou mít zájemci možnost navštívit výstavu Joan Brehms (1907 – 1995): scénograf, architekt, malíř, kterou připravilo Národní muzeum spolu s Archivem Joana Brehmse. Po jejím úspěšném uvedení v lotyšské Libavě (Brehmsově rodném městě) a Rize přichází nyní její rozšířená verze do seminárních místností českokrumlovských klášterů, kde bude umístěna od 6. června do 30. září.
Následně bude přemístěna do prostor Jihočeského divadla, kde od 10. října až do konce roku 2018 představí veřejnosti osobnost všestranného umělce J. Brehmse, otce principu otáčivého hlediště, autora původní koncepce točny a dlouholetého scénografa Jihočeského divadla. Výstava je pořádána ve spolupráci Národního muzea, Jihočeského divadla a Klášterů Český Krumlov.

Stejně jako v loňském roce se prodej vstupenek vyvíjel již od samotného zahájení prodeje (v září 2017) velmi příznivě. Aktuálně jsou všechny tři činoherní tituly téměř vyprodány, diváci si však stále mohou zakoupit vstupenky na některý z hudebních titulů nebo na rodinné představení Ztracený svět. Z celkového počtu 58 957 lístků zbývá k prodeji 7 698 vstupenek. I toto léto se před hledištěm v zahradě českokrumlovského zámku vystřídají všechny čtyři soubory Jihočeského divadla.

Více informací na www.otacivehlediste.cz


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Česká hudba zní ...

Hudba / Jihočeská filharmonie
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
17.10.2018 od 19:00 hod.

 

iShorts - krátké lásky

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.10.2018 od 20:00 hod.