PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Hudební svátek v Milevsku. Glen Hansard zahraje u kláštera s legendárními Interference

Hudební svátek v Milevsku. Glen Hansard zahraje u kláštera s legendárními Interference

Čtvrtek, 02.08.2018 / článek

 

Do Milevska se vrací po třech letech Glen Hansard. Tentokrát přijíždí jako člen kultovní irské kapely Interference, která je postavena na odkazu zpěváka, skladatele a básníka Ferguse O'Farrella, po jehož nešťastné smrti před dvěma lety kapela pokračuje v koncertování s nejrůznějšími hudebními osobnostmi. Mezi nimi je právě i Glen Hansard, který o Interference říká, že hrát s nimi byl jeho celoživotní sen. Koncert se koná v pátek 10. srpna od 19.30 hodin na prvním nádvoří Milevského kláštera. 

Skupinou Interference prošlo několik významných hudebních osobností, po roce 2000 hrála v ČR na několika prázdninových festivalech. Na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v roce 2005 vystoupila skupina ve hvězdném složení Fergus O´Farrell (zpěv), Paul Tiernan (kytara, zpěv), Marja Tuhkanen (housle), Bertrand Galen (cello), Maria Doyle Kennedy (zpěv) a Glen Hansard jako host.

Všichni mimo Ferguse se postupně objevili v Milevských hudebních sklepech, Marja s Bertrandem na legendárním koncertě v bazilice s Glenem v roce 2006, Paul a Maria DK pak sólově v Galerii M.

Dějiny rockové hudby jsou plné úžasných příběhů, šťastných, neuvěřitelných, překvapivých i tragických. Všechny tyto atributy zároveň platí pro irskou kapelu Interference a především jejího předloni zesnulého lídra, zpěváka, kytaristu, pianistu a skladatele silných písní Ferguse O'Farrella. Písní stejně silných jako byla jeho touha a vůle žít a překonávat nepřízeň osudu v podobě zákeřné nemoci. Písní tak výjimečných, že jej přežily - mimo jiné v podání jeho žáka, obdivovatele a přítele Glena Hansarda spolu s osiřelou kapelou Interference budou představeny poprvé mimo Irsko - v České republice.

Pamatujete si na scénu z oscarového filmu Once, kde u stolu po společné večeři zpívá jeden z hostů píseň Gold, možná nejpůsobivější v celém filmu? Tak tím zpěvákem byl Fergus O'Farrell, autorský, interpretační i životní vzor celé generace těch nejlepších irských muzikantů.

V osmi letech mu diagnostikovali svalovou dystrofii s prognózou invalidního vozíku ve dvanácti a smrtí před dvacítkou. Díky nesmírné vůli a především hudbě, jež mu pomáhala bojovat se zdravotním postižením, ho nemoc donutila usednout do vozíku až v devatenácti a nakonec si jej vzala v téměř padesáti letech. Vzhledem k okolnostem koncertovala kapela minimálně, ale i tak stihla dát v roce 1990 možnost předskakovat folkovému duu s názvem Blotto Brothers, tehdy dvacetiletému Glenu Hansardovi a Micu Christopherovi, kteří O'Farrellovu osobnímu i uměleckému charismatu podlehli podobně jako ostatní muzikanti, jež se s ním kdy potkali.

V roce 1995 stihla kapela nahrát první eponymní album Interference a odehrát několik vystoupení a stát se pro svou generaci "nejslavnější irskou kapelou, kterou skoro nikdo neviděl". Když se nahrávací společnosti v té době rozhlížely po dalších U2, byla v jejich hledáčku také Interference. Kapela se ale nikdy slavnou ani komerčně úspěšnou nestala - jak to shrnul jeden z lidí z oboru - "prodat se dá na jevišti slepota, invalidní vozík už nikoliv".

Interference v 1. pol. 90. let zazářila jako kometa, aby zažehla plamen v řadě dalších muzikantských duší, ale vzápětí zhasla. O'Farrellovy zdravotní problémy mu zabránily veřejně vystupovat, jednotlivé hudebníky si rozebraly spřízněné kapely nebo zmizeli do jiných oborů. Fergus ale ve svém azylu na jihu Irska i nadále pokračoval v psaní písní a počátkem nového milénia se kapela znovu dala dohromady, do velké míry i díky televiznímu pořadu Other Voices, do kterého ji doporučil jeho moderátor a dramaturg - Glen Hansard. V polovině desetiletí dokonce i přes zhoršující se Farrellův zdravotní stav opakovaně vystoupila na několika koncertech v České republice, kde si získala srdce posluchačů. Jeho "tance" na invalidním vozíku kolem mikrofonu se staly hudební legendou a zároveň symbolem síly, kterou hudba a umění dokážou generovat.

Úspěch filmu Once i písně Gold, jejíž jevištní provedení bylo vybráno pro slavnostní udělování cen Tommy za nejlepší muzikál, už nemohl Fergus O 'Farrell nijak zúročit. Poslední roky života byl zcela upoután na lůžko bez možnosti koncertování, s vážnými dýchacími problémy. Ani poté se ale nevzdal. Poslední písně napsal již jen prostřednictvím I-phonu a nahrál dva týdny před smrtí společně s Glenem Hansardem, který mu pomocí speciální trubice poskytl svůj vlastní dech, jehož se Fergusovi už nedostávalo.

Svůj hlas i dech O'Farrelovým písním Glen Hansard společně s muzikanty z Interference poskytne i na čtyřech koncertech v srpnu v České republice. Navážou na sérii speciálních tribute večerů, které se po Farrellově úmrtí uskutečnily v Irsku za přítomnosti řady hudebních osobností. Posluchače čeká výjimečný (nejen) hudební zážitek.

PŘEDPRODEJ vstupenek ZDE, předprodej probíhá i v DK Milevsko, Infocentru Milevsko a Milevském kině. Vstupné je 500, na místě 550 korun. 


 


Fotografie


Autor: - i -

Legendární Krausberry zahrají v Táboře

Koncert legendární kapely Krausberry s frontmanem Martinem Krausem se po roce koná v Táboře. Na sále bývalé Jihočeské univerzity, v Centru Univerzita, vystoupí celá kapela. Start koncertu je ve 20 hodin. Vstupné v předprodeji je 300, na místě 350 korun. Předprodej běží v restauraci Cadillac Café & Restaurant v objektu Centrum Univerzita Tábor. (dap) 

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Krausberry

Hudba / koncert / rock, blues
Univerzita Tábor
22.03.2019 od 20:00 hod.

 

Benefiční koncert pro Jarikhandu, Z.S.

Hudba / koncert / punk - hc - metal - r&r
MC Fabrika
22.03.2019 od 20:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
22.03.2019 od 08:00 hod.

 

Hudební sklepy - Milostné vzpomínky na čp. 8

Hudba / koncert
Milevsko - Galerie M
22.03.2019 od 19:30 hod.