PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jubilejní Noc kostelů zve na jihu Čech na koncerty, besedy, vyhlídky i architekturu

Jubilejní Noc kostelů zve na jihu Čech na koncerty, besedy, vyhlídky i architekturu

Středa, 23.05.2018 / článek

 

Do letošní desáté celostátní Noci kostelů se v pátek 25. května zapojí přes devadesát jihočeských kostelů a kaplí, podle Českobudějovické diecéze je na co se těšit. Minulé ročníky zaznamenaly napříč republikou téměř půl milionu návštěvníků, v roce 2017 otevřelo brány 1500 kostelů, kaplí a modliteben. 

„Jde o mimořádnou pastorační příležitost, kdy lidé mohou navštívit naše kostely, byli zde osloveni krásou architektury, mohli na krátký okamžik vstoupit do atmosféry ticha a mohli být osloveni dobrým a odpouštějícím Bohem. Nejen proto přebírám jako biskup českobudějovické diecéze záštitu nad touto akcí a žehnám všem, kdo se na ní budou aktivně podílet," uvádí k letošnímu ročníku českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil.

Návštěvníky a zájemce zve do českobudějovické katedrály sv. Mikuláše na mši svatou, koncert katedrálního sboru a modlitbu na náměstí Přemysla Otakara II., ke které se, po vernisáži obrazů Josefa Bouchala a koncertu duchovní hudby 16. až 18. století v podání souboru Dyškanti, přidají účastníci programu také z klášterního kostela Obětování P. M. na Piaristickém náměstí.

Studentský budějovický kostel Svaté Rodiny uvede zpívaný aramejský Otčenás v podání sdružení „Abwum“ a u sv. Vojtěcha ve Čtyřech Dvorech v 18 hodin otec biskup Pavel Posád požehná motocykl Petru Hošťálkovi před cestou na místo smrti sv. Vojtěcha.

Program připravují farnosti napříč diecézí

Ucelené pásmo přednášek, koncertů, prohlídek i program pro nejmenší návštěvníky je mezi 18 až 23 hodinou připraven v kostele Nanebevzetí P. Marie v Táboře-Klokotech. Program zahájí místní zvony. V kostele sv. Filipa a Jakuba je od 19 hodin připraven koncert dvou muzikálových herců a zpěváků Brigity Cmuntové a Štěpána Kloučka. V děkanském kostele Proměnění Páně na Žižkově náměstí je program od 18:30 hodin. Návštěvníci se dozví o kostele v proměnách času, od 19 hodin bude vstup zdarma na věž kostela.    

V Jindřichově hradci se mohou návštěvníci kostela Nanebevzetí P. Marie těšit mimo jiné na přednášku o Německých rytířích, varhanní koncert, komentovanou prohlídku kostela a P. Ivo Prokop slibuje překvapení na závěr. Začátek je v 18 hodin.

Program pro děti, májová pobožnost a koncert kapely Jen Tet se spirituály a tradicionály uvítají zájemce v Kamenném Újezdu - kostel Všech svatých.

Hudební odpoledne a zpěvy Taizé mohou nalákat návštěvníky v kostele sv. J. Křtitele ve Vodňanech. 

Zapojené kostely, kaple a modlitebny budou v rámci Noci kostelů otevřené nejen pro věřící a členy farností. Program je uzpůsoben tak, aby se alespoň i jeho částí mohli zúčastnit také návštěvníci se zájmem o architekturu, umění a kulturu všeobecně, a lidé hledající společenství. Je to jedinečná příležitost seznámit se s kořeny a dědictvím křesťanství a být jím osloveni. Otevřením bran našich kostelů se chceme otevřít také člověku.


Jihočeské kostely zapojené v Českobudějovické diecézi naleznete ZDE

Vybraný program:
Tábor-Klokoty
Obětování P. Marie, Piaristické náměstí, Č. B.
Katedrála sv. Mikuláše
Sv. Vojtěch - Čtyři dvory, Č. B.
Studentský kostel sv. Rodiny, Č. B.
J. Hradec
Kamenný Újezd
Vodňany
Blatná
Hluboká nad Vltavou
Heřmaň
Kašperské Hory
Lhenice
Pelhřimov
Sedlice
Sušice
 


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Josef Vágner a Milevský dětský sbor

Hudba / Vánoční koncert
Dům kultury Milevsko
16.12.2018 od 19:00 hod.

 

Jakub Jan Ryba - Česká mše vánoční

Hudba / koncert / vánoční koncert
Koncertní síň Trojice
16.12.2018 od 19:00 hod.

 

Čert a Káča

Divadlo / pro děti / loutkové divadlo
Spolkový dům Střelnice
16.12.2018 od 15:00 hod.

 

Jak ukrást vánoce

Ostatní / taneční představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
16.12.2018 od 18:00 hod.