PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Studenti budou na festivalu ZUŠ Open rozdávat radost z umění po celém Jihočeském kraji

Studenti budou na festivalu ZUŠ Open rozdávat radost z umění po celém Jihočeském kraji

Úterý, 22.05.2018 / článek

 

Ve čtvrtek 24. května se ve 330 městech a obcích po celé republice uskuteční druhý ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Jihočeský kraj nabídne na desítky akcí.

Například v Českém Krumlově je připraven pestrý program na náměstí Svornosti, kde odpoledne proběhne Promenádní koncert Dechového orchestru a Krumzušbandu v očích malířů. Českokrumlovskou synagogu rozezní Swingový koncert.

Umění napříč městem zažijí Strakonice, kde proběhne program na místním hradě. Neobvyklou návštěvu mladých umělců zažije Seniorcentrum v Českých Budějovicích a budějovická ZUŠ B. Jeremiáše v rámci dne otevřených dveří připravila odpolední koncertování v Sukově sále a na školní zahradě. V Písku začne program ZUŠ Open koncertem pro mateřské školy, následovat bude vernisáž výstavy prací žáků výtvarného oboru a den bude zakončen Velkým koncertem, přehlídkou školního orchestru a školních souborů v Divadle Fráni Šrámka. V Soběslavi se diváci mohou těšit na koncert, kde vystoupí například žáci dechového či houslového oddělení, absolventi a učitelé ZUŠ. Večer slavnostní intrádou zahájí Soběslavský žesťový kvartet. Patronkou a hostem soběslavské ZUŠ bude mezzosopranistka Karolína Bubleová-Berková. Program je připraven i v mnoha dalších městech Jihočeského kraje.

Koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, na taneční, divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody připravilo po celé republice 400 základních uměleckých škol.

Vstup na několik set akcí je zdarma a nabízí zažít umění s dětmi v ulicích či na náměstích, nebo v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích. Uměním díky dětem v tento den ožijí ale i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Radost budou rozdávat děti i na místech, kde jejich smích či zpěv není častý. Žáci ZUŠ se tak vydají například do nemocnic či domovů pro seniory. Na řadě míst budou pro malé i velké návštěvníky připraveny nejrůznější dílny. Počtem účinkujících i velikostí publika lze považovat ZUŠ Open za největší kulturní akci v České republice.

Informace k dalšímu programu jsou k dispozici na www.zusopen.cz nebo na www.facebook.com/zusopen.

Šance vidět výsledky

Celostátní happening ZUŠ Open, který druhým rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání. Dává školám mimořádnou příležitost prezentovat práci žáků jednotlivých škol v celostátním měřítku a také vyzdvihuje práci všech pedagogů, kteří se vzdělávání dětí v oblasti umění věnují. Na základních uměleckých školách studuje na 251 tisíc žáků, kterým se věnuje přes 12 tisíc pedagogů. Význam akce podtrhuje i vzájemná spolupráce řady ZUŠ, které své síly spojily na regionální úrovni a připravily společné akce nebývalého rozsahu.

„Velmi si vážím obrovského nasazení všech zástupců a pedagogů základních uměleckých škol při realizaci dalšího ročníku ZUŠ Open. Společně se nám daří vytvořit tradici, díky níž malí umělci mohou veřejně představit výsledky svého studia a zároveň rozdávat radost z umění,“
říká patronka projektu Magdalena Kožená.

V letošním roce se daří naplňovat i další z cílu ZUŠ Open, a to spolupráci dětí a profesionálních umělců. Do akce se tak výrazně zapojil například Karlovarský symfonický orchestr, hudební skladatel Vadim Petrov, beatboxer En.dru, violoncellista Jiří Bárta, pěvkyně Karolína Berková, Petr Kroutil trio nebo klavírista Miroslav Sekera. Do programu ZUŠ Open se samozřejmě osobně zapojí i patronka projektu Magdalena Kožená, která 24. května zamíří hned na několik míst. Významná je i spolupráce škol s našimi předními festivaly jako jsou Pražské jaro, Zlín Film Fest nebo Concentus Moraviae.

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Akce se koná ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol.

Seznam jihočeských měst na ZUŠ Open v roce 2018
Bechyně, Blatná, Borovany, České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Sezimovo Ústí, Stachy, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Velešín, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Vlachovo Březí, Vodňany, Volary, Volyně, Zliv.


Fotografie


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Michal je pajdulák

Pro děti
Dům kultury Milevsko
22.02.2019 od 17:00 hod.

 

Piano & Never Sol

Hudba / koncert / dream popová kapela
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
22.02.2019 od 19:00 hod.

 

Colectiv + Boldrik + Ryhha + Pedrum

Hudba / reagge, dancehall
Spolkový dům Střelnice
22.02.2019 - 23.02.2019 od 20:00 hod.
vícedenní akce

 

19. Maškarní ples Podčáry

Hudba / party / rock
Divadlo a klub Pod Čarou
22.02.2019 od 19:00 hod.