PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Písecká Sladovna má novou výstavu od Bratrů Formanů. Návštěvníky provede mytologií

Písecká Sladovna má novou výstavu od Bratrů Formanů. Návštěvníky provede mytologií

Pátek, 11.05.2018 / článek

 

Dobrodružně-poučná expedice do kouzelného světa z dílny Divadla Bratří Formanů, Josefa Sodomky a Sladovny Písek se otevře dnes, v pátek 11. května v 19 hodin. Hlavní výstava letošní letní sezóny ve Sladovně nese název Cesta do Mytologie. 


Hlavní výstavu své letošní letní sezóny vytvořila písecká Sladovna s Divadlem Bratří Formanů. “Už velmi dlouho jsem chtěla Divadlo Bratří Formanů pozvat ke spolupráci, protože jejich fantastická hravost, laskavost a i určitá archaičnost výrazu konvenují tomu, jak sama vnímám a stavím program pro děti v písecké Sladovně,” říká Tereza Dobiášová, do loňského roku ředitelka a dnes hlavní kurátorka písecké Sladovny.

“V minulém roce jsme se už konečně potkali a začali společně od začátku tkát projekt z vláken fantastických příběhů, bájných zvířat a léčivých rostlin. Vznikla zážitková, herní expozice, kde se děti v divadelních kulisách samy ponoří do světa mytologie. Pokusí se osvobodit jednorožce, porazit bazilišky a v kůži mořských panen poplavou na ostrov vlkodlaků. Pakliže se jim podaří zasadit semínko nového života, je tu určitá šance, že spatří i bájného fénixe," dodala.

Výtvarného řešení se ujal výtvarník Josef Sodomka, který vykreslil všecha bájná i opravdová zvířata a společně s Matějem Formanem a Terezou Dobiášovou vyvinuli scénář a aktivity hry. Inspirací se stala kniha Geralda Durella Mluvící balík, kterou Durell věnoval dětem a na rozdíl od většiny svých ostatních knih to nebyla kniha autobiografická, ale v podstatě popisuje dobrodružnou cestu dětí do světa mytologie.

“Ta kniha se potkávala s naším přáním: otevřít dětem cestu do fantastického světa kouzelných bytostí. Někdy v průběhu práce jsme si ale s Josefem Sodomkou uvědomili, že děti dneska žijí často víc, díky filmům, televizi a hrám, ve světě mytologie, než ve skutečném světě. Ale kvůli tomu, že už možná někdy trochu méně rozumí tomu, jak ta bájná zvířata vznikla, co ukazují," vysvětluje Tereza Dobiášová.  

Proto se ve Sladovně míchají bájná zvířata a neskutečné stromy s bylinkami routy a levandule s těmi běžnými. Autoři chtějí pomoct dětem pochopit, že svět mytologie a světa kolem nás jsou si blíže, než si myslíme. A že svět mytologie vlastně ve zvětšených obrysech popisuje náš svět s jeho zvláštnostmi a mimořádnostmi. Že je vlastně jen třeba pořádně se dívat.

“Mám Divadlo bratří Formanů rád od svého dětství a jsem za společnou práci na výstavě Cesta do Mytologie moc rád. Můžeme tak po Dětech lví srdce opět vstoupit do knižního příběhu, tentokrát do fantastického světa Geralda Durella,” doplňuje ředitel Sladovny Adam Langer.
 


Fotografie


Autor: Petr Brůha

Odešel Michal Maudr alias DJ Loutka, legenda

 Podle zatím blíže nespecifikovaných událostí česká hudební scéna přišla o legendu, DJ Loutku. Letos oslavil 51. narozeniny. Michal Maudr DjLoutka byl jedním ze zakladatelů klubové scény v ČR a jedním z prvních hráčů české houseové hudby, žánru zůstal věrný. V roce 1993 spoluzaložil agenturu Roxydust house. Hrál po boku světových jmen jako Carl Cox, Dj Sneak, Terry Francis, Darren Emmerson, Chemical Brothers, Jazzanova, Underworld aj. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Letní kino 2018 - Po strništi bos

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
21.08.2018 od 20:30 hod.

 

Invaze 18

Ostatní / happening
Malšice
21.08.2018

 

50 let od invaze

Hudba / koncert / hudba - projekce
Univerzita Tábor
21.08.2018 od 18:00 hod.