PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café v Budějovicích rozebere polymery z obnovitelných surovin. Je libo bioPET?

Science Café v Budějovicích rozebere polymery z obnovitelných surovin. Je libo bioPET?

Úterý, 10.04.2018 / zpráva

 

Také jste si v posledních dnech všimli záplavy článků o novém "kontinentu", který se "vynořil" v Tichém oceánu? Je tvořen plasty a má rozměry srovnatelné se střední Evropou. Vlivem oceánských proudů se v něm dlouhá léta soustřeďují odpady spláchnuté do pobřežních vod. Plasty jsou velkým vynálezem 20. století a užitečným pomocníkem. Mají spoustu skvělých vlastností, z nichž přinejmenším jedna je zároveň vlastností stále více proklínanou - trvanlivost. A ještě jednu nectnost plasty mají - vyrábějí se z ropy, které rok od roku ubývá a hrozí nám tak, že jednoho krásného dne nebude plasty z čeho vyrábět. 

Jedním z nejrozšířenějších plastů a zároveň jedním z nejdiskutovanějších z hlediska jeho dopadů na lidské zdraví je teflon (polytetrafluorethylen), jehož první syntéza proběhla takřka na den před 80 lety - 6. dubna 1938.

Pravě tato událost se stala záminkou pro výběr tématu dubnového Science Café, které se uskuteční 10. dubna v Horké Vaně v Českých Budějovicích. S profesorem Jiřím Brožkem, vedoucím Ústavu polymerů Fakulty chemické technologie, si budeme vyprávět o možnostech, jak vyrábět polymery - tedy také plasty - z obnovitelných, především rostliných, surovin. Budeme mít dostatek surovin k jejich výrobě? Setkali jste se s bioPE, bioPET a bioPLA výrobky? Není označení „bio“ kontroverzní? Na tyto a další otázky se pokusí besedanávštěvníkům odpovědět.

Odkaz na událost ZDE, vstupné je 30 Kč. Autor: - i - , - jp -

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce