PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café v Budějovicích rozebere polymery z obnovitelných surovin. Je libo bioPET?

Science Café v Budějovicích rozebere polymery z obnovitelných surovin. Je libo bioPET?

Úterý, 10.04.2018 / zpráva

 

Také jste si v posledních dnech všimli záplavy článků o novém "kontinentu", který se "vynořil" v Tichém oceánu? Je tvořen plasty a má rozměry srovnatelné se střední Evropou. Vlivem oceánských proudů se v něm dlouhá léta soustřeďují odpady spláchnuté do pobřežních vod. Plasty jsou velkým vynálezem 20. století a užitečným pomocníkem. Mají spoustu skvělých vlastností, z nichž přinejmenším jedna je zároveň vlastností stále více proklínanou - trvanlivost. A ještě jednu nectnost plasty mají - vyrábějí se z ropy, které rok od roku ubývá a hrozí nám tak, že jednoho krásného dne nebude plasty z čeho vyrábět. 

Jedním z nejrozšířenějších plastů a zároveň jedním z nejdiskutovanějších z hlediska jeho dopadů na lidské zdraví je teflon (polytetrafluorethylen), jehož první syntéza proběhla takřka na den před 80 lety - 6. dubna 1938.

Pravě tato událost se stala záminkou pro výběr tématu dubnového Science Café, které se uskuteční 10. dubna v Horké Vaně v Českých Budějovicích. S profesorem Jiřím Brožkem, vedoucím Ústavu polymerů Fakulty chemické technologie, si budeme vyprávět o možnostech, jak vyrábět polymery - tedy také plasty - z obnovitelných, především rostliných, surovin. Budeme mít dostatek surovin k jejich výrobě? Setkali jste se s bioPE, bioPET a bioPLA výrobky? Není označení „bio“ kontroverzní? Na tyto a další otázky se pokusí besedanávštěvníkům odpovědět.

Odkaz na událost ZDE, vstupné je 30 Kč. Autor: - i - , - jp -

Fotky a videa z Mighty Sounds

 Fotografie a videa z festivalu Mighty Sounds najdete v následujících dnech na webu Kulturne.com nebo na facebooku Kulturnme.com ZDE. Photos and videos of festival Mighty Sounds you can check in next days on websites Kulturne.com and facebook HERE

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milenky starého kriminálníka

Kino / film / komedie / + živá hudba
Divadelní park
17.07.2018 od 21:00 hod.

 

Do vesmíru!

Pro děti / prázdninový program pro děti
Jednota
17.07.2018 od 08:00 hod.

 

Letní kino 2018 - Hurvínek a kouzelné muzeum

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
17.07.2018 od 21:00 hod.