PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Science Café v Budějovicích rozebere polymery z obnovitelných surovin. Je libo bioPET?

Science Café v Budějovicích rozebere polymery z obnovitelných surovin. Je libo bioPET?

Úterý, 10.04.2018 / zpráva

 

Také jste si v posledních dnech všimli záplavy článků o novém "kontinentu", který se "vynořil" v Tichém oceánu? Je tvořen plasty a má rozměry srovnatelné se střední Evropou. Vlivem oceánských proudů se v něm dlouhá léta soustřeďují odpady spláchnuté do pobřežních vod. Plasty jsou velkým vynálezem 20. století a užitečným pomocníkem. Mají spoustu skvělých vlastností, z nichž přinejmenším jedna je zároveň vlastností stále více proklínanou - trvanlivost. A ještě jednu nectnost plasty mají - vyrábějí se z ropy, které rok od roku ubývá a hrozí nám tak, že jednoho krásného dne nebude plasty z čeho vyrábět. 

Jedním z nejrozšířenějších plastů a zároveň jedním z nejdiskutovanějších z hlediska jeho dopadů na lidské zdraví je teflon (polytetrafluorethylen), jehož první syntéza proběhla takřka na den před 80 lety - 6. dubna 1938.

Pravě tato událost se stala záminkou pro výběr tématu dubnového Science Café, které se uskuteční 10. dubna v Horké Vaně v Českých Budějovicích. S profesorem Jiřím Brožkem, vedoucím Ústavu polymerů Fakulty chemické technologie, si budeme vyprávět o možnostech, jak vyrábět polymery - tedy také plasty - z obnovitelných, především rostliných, surovin. Budeme mít dostatek surovin k jejich výrobě? Setkali jste se s bioPE, bioPET a bioPLA výrobky? Není označení „bio“ kontroverzní? Na tyto a další otázky se pokusí besedanávštěvníkům odpovědět.

Odkaz na událost ZDE, vstupné je 30 Kč. Autor: - i - , - jp -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Pusťte Donnu k maturitě!

Divadlo / komedie
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
11.12.2018 od 19:00 hod.

 

iShorts - Jak přežít vánoce

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
11.12.2018 od 20:00 hod.

 

Vánoční výstava

Výstava / Vernisáž výstavy
Spektrum Sezimovo Ústí
11.12.2018 - 19.12.2018 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

Skleněný strop

Divadlo / drama
Městské divadlo Český Krumlov
11.12.2018 od 19:30 hod.