PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Svobodní zednáři obsadili do června Husitské muzeum. Je mezi nimi starosta i prezident

Svobodní zednáři obsadili do června Husitské muzeum. Je mezi nimi starosta i prezident

Středa, 18.04.2018 / fotoreport + článek

 

Kdo jsou vlastně svobodní zednáři? Jaká tajemství střeží? Proč mají ve znaku úhelník a kružidlo? Co znamená tajemné vševidoucí oko v trojúhelníku? Jaké významné táborské osobnosti do řádu patřily? Výstavu o svobodném zednářství můžete zhlédnout ve Staré radnici Husitského muzea Tábor do 10. června. 

„Vedle základních informací o společenství Svobodných zednářů, jako jsou cíle, struktura či symbolika a historie, jsme se zaměřili především na region. Zajímavé jsou především medailonky známých táborských osobností, které měly s tímto tajemstvím opředeným řádem co do činění,“ láká na výstavu její kurátorka Petra Fetrová.

Vedle mnohých jmen se tak vyjímá například významný táborský starosta Václav Soumar či dlouholetý ředitel Husitského muzea František Kroupa. Celá expozice je doplněna mnohými originálními předměty, užívanými zednáři při jejich rituálech.

Poslední část výstavy je věnovaná známému zednáři, druhému prezidentu Edvardu Benešovi a jeho tajemníkovi Jiřímu Sedmíkovi. „Jiří Sedmík byl velmi aktivní člen řádu a byl to právě on, kdo Edvarda Beneše k zednářství přivedl,“ prozradil spoluautor výstavy Miroslav Procházka, ředitel Muzea svobodného zednářství při Veliké Lóži České republiky.

Vernisáže se zúčastnila vnučka Jiřího Sedmíka Jana Žmolíková a velmistr Veliké Lóže České republiky Pavel Gergel. 


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Večer s flétnou a klavírem

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
23.01.2019 od 19:00 hod.

 

Univerzita třetího věku - úvodní schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
23.01.2019 od 18:00 hod.